Постанова від 28.09.2009 по справі 2-а-37159/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

28.09.2009 р. № 2-а- 37159/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чалого І.С.,

при секретарі судового засідання -Елоян Ж.Г., Вороніній І.О.,

за участю представників сторін:

позивача - Баєва О.Ю.,

відповідача - Горелкова С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Комунального підприємства "Теплові мережі" Лозівської міської ради Харківської області до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання дій незаконними

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд визнати протиправними дії Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пов'язані з проведенням планової невиїзної перевірки додержання позивачем законодавства щодо виконання у 2007 році вимог ст.ст.19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та "Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року №70.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що Харківським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів проведено планову невиїзну перевірку додержання Комунальним підприємством "Теплові мережі" Лозівської міської ради Харківської області законодавства щодо виконання у 2007 році вимог ст.ст. 19,20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та "Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року№70. Позивач вважає дії Фонду щодо проведення позапланової перевірки незаконними з наступних підстав: не пізніше протягом 10 днів до початку проведення планової перевірки відповідач повинен був проінформувати позивача виключно у письмовій формі (з повідомленням) про проведення перевірки. Також, в письмовому повідомленні Відповідач повинен був зазначити дату початку та закінчення перевірки. Крім того, позивач зареєструвався та надав звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік тільки 31.07.2008 року. Тому, позивачу, не зрозуміло яким чином не маючи звіту позивача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік Відповідач провів невиїзну перевірку.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги позову та зазначив, що позивач відповідно до вимог чинного законодавства не повинен був надавати Відповідачу звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік. В зв'язку з чим, Відповідач не мав права на проведення планової невиїзної перевірки Позивача, яка відповідно до абз. 2 п.4 Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю повинна проводитись виключно на підставі звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів.

Представник відповідача в судовому засіданні вимоги позову не визнав, пояснив, що невиїзна перевірка проводилась відповідно до "Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю". Документи, які були витребувані листом відділення від 18.06.2008 року потрібні були для підтвердження даних, зазначених в Звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів, тому вважав що порушень з боку Фонду немає.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд, встановив наступне:

Статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно -господарської санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно - господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Відповідно до статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" Кабінет Міністрів України від 31.01.2007, № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"" затвердив Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю; Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування; Порядок зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів до нормативу таких робочих місць у господарських об'єднаннях, до складу яких входять підприємства громадських організацій інвалідів; Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів; Порядок використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету; Порядок проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю.

У п.1 Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю визначено, що цей Порядок визначає механізм проведення відділеннями Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) перевірок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб (далі - роботодавці), щодо дотримання ними вимог статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"

Пунктом 2 Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю встановлено, що предметом проведення перевірки є: реєстрація роботодавців у відділеннях Фонду; подання роботодавцями до відділень Фонду звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів; виконання роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів; сплата роботодавцями суми адміністративно-господарських санкцій та пені.

Також, п.3 Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю передбачено, що відділення Фонду за наказом його керівника може проводити планові та позапланові, виїзні та невиїзні перевірки.

Абзацом 2 п.4 Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю оговорено, що невиїзні перевірки проводяться на підставі звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів.

Фондом соціального захисту інвалідів Харківського обласного відділення було направлено запит до КП "Теплові мережі" Лозівської міської ради Харківської області щодо надання документів необхідних для проведення перевірки, який був отриманий підприємством згідно вх.№399 23.06.2008 року. Тому суд вважає, що зазначення "2009 р" в реєстрації зазначеного запиту є помилковим.

В запиті №07-794/1404 від 18.06.2008 року було вказано строк, протягом якого Позивач повинен був надати до відділення перелік документів для проведення перевірки. Однак дані вимоги позивачем були проігноровані.

Лише 31.07.2008 року до відділення Фонду КП "Теплові мережі" Лозівською міською радою Харківської області було надано Звіт за формою 10-ПІ за 2007 рік, документи, які підтверджують звіт, заяву на реєстрацію в відділенні Фонду.

На підставі проведеної перевірки Відповідач склав акт перевірки від 18 липня 2008 року, де зазначив, виявлені порушення, а саме: невиконання нормативу з працевлаштування інвалідів у 2007 році, що передбачено ст.19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні ( не зайняті інвалідами 5 робочих місць); зареєстровано під час проведення перевірки - 31.07.2008 року; звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік (форма №10-ПІ) надано - 31.07.2008 року.

Крім того, Порядком також визначено, що роботодавець може усунути виявлені порушення під час проведення перевірки або протягом десяти робочих днів після підписання акта. Керівники відділень Фонду на підставі актів перевірок вживають заходів до усунення виявлених порушень у встановленому законодавством порядку.

Однак зазначені порушення Позивачем усунуті не були.

Також суд зазначає, що враховуючи вимоги глави 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до якої до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) та делеговані повноваження, пункту 12 статті 34 цього Закону, згідно з яким до делегованих повноважень належить бронювання в порядку, встановленому законом, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності робочих місць, призначених для працевлаштування осіб, які відповідно до законодавства потребують соціального захисту і не спроможні конкурувати на ринку праці, визначення нормативів таких робочих місць.

Пунктом 5 “Положення про робоче місце інваліда, про порядок працевлаштування інвалідів” затвердженого постановою КМ України від 03.05.1995р. № 314 підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центр зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення ( пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.

З урахуванням наведеного суд зазначає, що підприємства повинні інформувати відділення Фонду про середньооблікову чисельність працюючих інвалідів та середньорічної заробітної плати ще з 1995 року, тому посилання КП "Теплові мережі" Лозівської міської ради Харківської області на те, що підприємство не повинно було надавати до відділення Фонду звіт за формою 10-ПІ за 2007 рік, оскільки зареєстроване лише в липні 2008 року, є безпідставними та неправомірними.

Враховуючи те, що відповідач діяв у межах своєї компетенції, на підставі норм діючого законодавства, суд приходить до висновку, що позов не обґрунтований та такий, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 8, 11, 71, 104, 159, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства "Теплові мережі" Лозівської міської ради Харківської області до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про про визнання дій незаконними - відмовити в повному обсязі .

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України -з дня складення в повному обсязі, та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 02.10.2009 року.

Суддя І.С,Чалий