20 серпня 2015 року Справа № 803/1861/15
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
розглянувши в місті Луцьку в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця,
Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області звернулася з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач як платник податків, в порушення вимог підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (ПК України), не подає до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларацій, звітності та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів. На момент звернення до суду у відповідача податковий борг відсутній. У зв'язку з цим позивач просить припинити підприємницьку діяльність ОСОБА_1.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 28.07.2015 було відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі.
Копія ухвали судді від 28.07.2015 про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі була отримана відповідачем 01.08.2015, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 4302509712060.
Проте, від відповідача у встановлений судом строк заперечень проти позову або заяви про визнання позову не надійшло, в зв'язку з чим суд вважає можливим розглянути справу в порядку скороченого провадження відповідно до статті 183-2 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 29.04.2000 зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.6).
Відповідач взятий на облік як платник податків у Луцькій ОДПІ з 15.11.2006, що підтверджується довідкою від 27.04.2015 № 1503081400155 (а.с. 5).
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів. Пунктом 49.2 статті 49 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Відповідно до довідки про подання останньої звітності від 16.07.2015 № 10126/10/03/18-17-02 відповідач з моменту реєстрації 15.11.2006 року не подавав жодної звітності та станом на 15.07.2015 заборгованість по платежах до бюджету відсутня (а.с.4).
Згідно пункту 67.2. статті 67 Податкового кодексу України контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців.
Згідно частини 2 статті 46 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” підставою для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є неподання протягом року органам доходів і зборів податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Частиною першою статті 49 цього ж Закону визначено, що суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, у тому числі рішення про визнання фізичної особи - підприємця недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця.
Оскільки відповідачем більше року не подавались органам доходів і зборів податкові декларації, документи фінансової звітності відповідно до закону, тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Луцької ОДПІ.
Керуючись статтями 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (45612, Волинська область, Луцький район, смт. Торчин, вул. Незалежності, буд. 52/А, кв. 7, податковий номер НОМЕР_1).
Копію постанови в день набрання нею законної сили направити державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та вчинення інших дій, передбачених статтею 49 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий О.А. Лозовський