ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 8/366
03.09.09
За позовом Дочірнього підприємства "Торговий дім "АВВ"
до Товариства з обмеженою відповідальністю " Укрбудінвест ІБК"
про спонукання до вчинення певних дій
Суддя В.С. Катрич
Представники:
Від позивача представник -Якубовський Д.М.(дов. № 16/07-01 від 16.07.09)
Від відповідача не з'явились
Обставини справи:
Позивач звернувся до Господарського суду м. Києва з позовом про зобов'язання відповідача підписати довідку про вартість виконаних підрядних робіт за червень 2008р. та акт приймання виконаних робіт за червень 2008р. на загальну суму 74 239,79 грн.
Ухвалою Господарського суду м.Києва від 04.08.2009р. розгляд справи був призначений на 03.09.2009р.
У судове засідання, призначене на 03.09.2009р. з'явився представник позивача. Представник відповідача у судове зсідання не з'явився, відзив на позов та витребувані судом документи не надав, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Представник позивача у судовому засідання надав документи на вимогу ухвали суду, підтримав заявлені позовні, просив суд позов задовольнити повністю.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності представника відповідача відповідно до вимог ст. 75 ГПК України за наявними у ній матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, оцінивши подані докази, суд -
10.01.2008р. між Дочірнім підприємством «Торговий дім «АВВ»- «підрядник»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрбудінвест ІБК»- «замовник»був укладений договір підряду № 10/01-08, відповідно до п.1.1 якого «підрядник»зобов'язався за завданням «замовника»виконати роботи з монтажу підлоги в об'єкті «замовника», що знаходиться за адресою: м.Київ, вул. Ушакова, 10-а (надалі об'єкт), відповідно до технічного завдання «замовника», у визначені цим договором строки, а «замовник»зобов'язався прийняти і оплатити якісно та вчасно виконані «підрядником»роботи в порядку та на умовах, визначених цим договором.
Умовами договору сторони передбачили, що вартість робіт та матеріалів згідно цього договору визначається на підставі договірної ціни (додаток № 1 до даного договору) за один метр квадратний і складає 148,75 грн. (у т.ч. ПДВ) (п.2.1 договору).
Розділом 4 договору передбачені умови платежу. Так, згідно п.4.2 договору «замовник» здійснює остаточний розрахунок з «підрядником»згідно цього договору, в розмірі 50 % вартості виконаних «підрядником»робіт, в строк 5-ти банківських днів з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі виконаних робіт.
Приймання-передача виконаних робіт передбачена розділом 5 договору, згідно якого прийом-передача виконаних робіт здійснюється сторонами у строк не більше ніж 5-ти робочих днів з моменту завершення виконаних робіт та надання «підрядником»«замовнику»акта приймання-передачі виконаних робіт. «Замовник»зобов'язаний протягом зазначеного терміну або прийняти виконаний «підрядником»обсяг робіт, підписавши акт приймання-передачі виконаних робіт, або надати письмову відмову у прийнятті робіт з зазначенням переліку виявлених недоліків у роботі. У випадку надання «замовником»письмової мотивованої відмови у прийнятті робіт, сторонами в строк 3-х робочих днів з моменту надання «замовником»«підрядникові»мотивованої відмовив від прийняття робіт, складається дефектний акт з зазначенням переліку недоліків у роботі та строків їх усунення, які не можуть перевищувати 5-ти робочих днів з моменту складання дефектного акту. Сторони виконують остаточний прийом-передачі виконаних робіт протягом 5-ти робочих днів з моменту отримання «замовником»письмового повідомлення «підрядника»про виконання робіт в повному обсязі. Недоліки виконаних робіт, допущених з вини «підрядника»повинні бути усунені «підрядником»за його рахунок у 5-тиденний строк. «Підрядник»одночасно з наданням «замовнику»актів приймання-передачі виконаних робіт повинен передати «замовнику»по акту приймання-передачі документації документи, що підтверджують якість використаних матеріалів.
Позивач в обгрунтування заявлених позовних вимог, посилається на п.3.2.1 договору, згідно якого «замовник»зобов'язаний прийняти виконану «підрядником»роботу та підписати акт приймання-передачі виконаної роботи за умови належного виконання такої роботи «підрядником», згідно умов даного договору.
Станом на день звернення позивача до суду з вказаним позовом залишаються непідписаними довідка про вартість виконаних підрядних робіт за червень 2008р. та акт приймання виконаних робіт за червень 2008р. на загальну суму 74 239,79 грн.
Позивач наголосив на тому, що не підписання відповідачем довідки про вартість виконаних підрядних робіт за червень 2008р. та акту приймання виконаних робіт за червень 2008р. на загальну суму 74 239,79 грн. позбавляє його права вимагати від відповідача розрахунків за виконані позивачем роботи.
Суд не погоджується з такими твердженнями позивача, з огляду на наступне:
Так, статтею 837 ЦК України передбачено, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Частиною 4 ст. 837 ЦК України передбачено, що до окремих видів договорів підряду, встановлених параграфами 2 - 4 цієї глави, положення цього параграфа застосовуються, якщо інше не встановлено положеннями цього Кодексу про ці види договорів.
Відповідно до ст. 875 ЦК України за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта.
Частиною 3 ст. 875 ЦК України передбачено, що до договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
Замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі. (ст. 853 ЦК України).
Згідно зі ст. 882 ЦК України замовник, який одержав повідомлення підрядника про готовність до передання робіт, виконаних за договором будівельного підряду, або, якщо це передбачено договором, - етапу робіт, зобов'язаний негайно розпочати їх прийняття.
Частиною 4 ст. 882 ЦК України передбачено, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.
Таким чином, зі змісту вищевказаної статті випливає, що у разі належного повідомлення підрядником замовника про готовність до передання робіт та у разі відмови однієї із сторін від підписання актів виконаних робіт, акти виконаних робіт є дійсними, а отже непідписані довідка про вартість виконаних підрядних робіт за червень 2008р. та акт приймання виконаних робіт за червень 2008р. на загальну суму 74 239,79 грн. не позбавляють позивача права вимагати від відповідача розрахунків за виконані позивачем роботи.
Оцінюючи ж наявні в матеріалах справи документи та досліджуючи в судовому засіданні докази, господарський суд вважає позовні вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача підписати довідку про вартість виконаних підрядних робіт за червень 2008р. та акт приймання виконаних робіт за червень 2008р. на загальну суму 74 239,79 грн. необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню виходячи з наступного:
Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Аналогічні положення містяться в ст. 20 ГК України.
Позивачем пред'явлено позов про зобов'язання відповідача підписати довідку про вартість виконаних підрядних робіт за червень 2008р. та акт приймання виконаних робіт за червень 2008р. на загальну суму 74 239,79 грн. без дотримання норм діючого законодавства, а саме у спосіб захисту цивільних прав та інтересів не передбачений законодавством.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах. Відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Частиною 2 ст. 34 ГПК України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Матеріалами справи не доведена правомірність заявлених позовних вимог, тому суд дійшов висновку, що у позові слід відмовити.
У відповідності до вимог ст. 49 ГПК України, судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 16 ЦК України, ст. 20 ГК України, ст. ст. 33, 34, 49, 75, 82- 85 ГПК України, суд -
У позові відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Суддя
В.С. Катрич
Дата підписання: 23.09.2009р.