Трускавецький міський суд Львівської області
м. Трускавець, вул. Мазепи, 21/1, 82200, (03247) 5-14-72
18 жовтня 2010 року Трускавецький міський суд Львівської області
в складі : головуючого судді Марчука В.І.
при секретарі Мороз Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Трускавці цивільну справу за позовом Яворської ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Трускавецької міської ради, третя особа управління Державного казначейства у м. Трускавець про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною,
Позивач ОСОБА_1 звернулась до Трускавецького міського суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Трускавецької міської ради, третя особа управління Державного казначейства у м. Трускавець про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною.
Свою заяву мотивує тим, що являється матір'ю малолітнього сина - ОСОБА_2, 25.08.2006 р. н., що підтверджується свідоцтвом про народження дитини серія 1- ИД № 036801, виданим 19.09.2006 року відділом РАЦС Тернопільського МУЮ Тернопільської області.
З жовтня 2006 року вона перебувала у відпустці по догляду дитини до досягнення нею трирічного віку. З цього часу Управління праці та соціального захисту населення Трускавецької міської ради, відповідно до поданої нею заяви та документів, нарахувало і виплачувало допомогу по догляду дитини в розмірі, визначеному ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш 130 гривень. Хоча в ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" розмір цієї виплати визначений в сумі не менше від розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
В 2007 році в Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням " було внесено зміни Законом України "Про Державний бюджет на 2007 рік".
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року Ш 6-рп/2007 визнано неконституційним положення пункту 7 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41,43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду дитини до досягнення нею трирічного віку.
Статтею 152 Конституції України встановлено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Згідно статті 124 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і. не може бути оскаржене.
Відповідач повинен був виплачувати їй допомогу по догляду дитини до досягнення нею трирічного віку, в сумі не менше від розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, як це передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Відповідно до статті 62 Закону України "Про Державний бюджет У країни на 2007 рік" був встановлений наступний прожитковий мінімум в розрахунку на місяць для працездатних осіб на 2007 рік з січня - 525 грн., з квітня - 561 грн., з жовтня 568 грн.
Згідно довідки №562 від 16 квітня 2009 року виданої відповідачем їй виплачено з 01 грудня 2006 року по березень 2009 року - 3275,16 гривень, та довідки №1176 від 08 вересня 2009 року виданої відповідачем їй виплачено з 01 квітня 2009 року по серпень 2009 року - 624,84 гривень.
Позивачка вважає, що їй не донараховано таку суму коштів за період з січня 2007 року по серпень 2009 року в розмірі 12173,52 грн.
В травні 2009 року вона звернулася до відповідача з заявою про виплату допомоги у сумі не менше від розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом та перерахунок допомоги за період з січня по жовтень 2007 року та їй було відмовлено в здійсненні перерахунку допомоги.
З такою відповіддю відповідача вона не згідна а тому змушена звертатись до суду.
Позивачка просить визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Трускавецької міської ради щодо відмови виплатити їй допомогу по догляду дитини до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Зобов'язати відповідача виплатити їй недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду дитини до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня 2007 року по серпень 2009 року в розмірі 12173,52 грн.
Позивачка ОСОБА_1 у судовому засіданні, підтримала вимоги викладені в позовній заяві в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, однак подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник третьої особи управління державного казначейства у м. Трускавець ОСОБА_3 на розгляд справи з'явився, у вирішенні справи покладається на думку суду.
Абзацом 2 статті 95 Конституції України встановлено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Одночасно ч. 3 ст. 24 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією і Законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Конституція України не містить норм, які б встановлювали ієрархічну залежність одних законів від інших. Прийняті Верховною Радою України закони є актами рівної юридичної сили.
Відповідно до ст. 4 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Відповідно до п. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України. Таким чином, норми, які вводяться Конституцією України, Бюджетним кодексом України, Законом України про Державний бюджет на відповідний рік є пріоритетними відносно інших законів.
Бюджетним кодексом України (п.7 ч.1 ст.2) встановлено, що повноваження на здійснення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету надається розпоряднику бюджетних коштів відповідно до бюджетного призначення. Згідно з ч. 2 ст. 21 Бюджетного кодексу України кошти бюджету, які отримують фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів.
Згідно з Положенням про Міністерство праці та соціальної політики України (далі - Мінпраці України), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1543 Мінпраці України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення, соціального обслуговування населення, та згідно ст. 22 Бюджетного кодексу України, - головним розпорядником бюджетних коштів.
Управління праці та соціального захисту, як орган місцевого самоврядування, здійснює лише перерахування державних коштів, шляхом реалізації делегованих державою повноважень відповідно до ч. 3 ст. 143 Конституції України і не може відповідати за встановлення розмірів допомоги, самостійно визначати їх збільшення або зменшення.
Відповідно до вищенаведеного, збільшення розміру допомоги можливе за умови суттєвого збільшення фінансування з Державного бюджету та внесення змін до інших нормативно-правових актів, згідно яких проводиться виплата даної допомоги, оскільки призначення та виплата допомоги
по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється виключно за кошти Державного бюджету.
Управління праці та соціального захисту населення здійснює призначення та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на підставі, у межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надані, тому немає жодних правових підстав визнання дій Управління праці неправомірними.
Відповідно до ст. 67 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, держава фінансує у повному обсязі здійснення органами місцевого самоврядування наданих законом повноважень органів виконавчої влади. Кошти, необхідні для здійснення органами місцевого самоврядування цих повноважень щороку передбачаються в Законі України про Державний бюджет України. Рішення органів державної влади, які призводять до додаткових видатків органів місцевого самоврядування, обов'язково супроводжуються передачею їм необхідних фінансових ресурсів. Вказані рішення виконуються органами місцевого самоврядування в межах переданих їм фінансових ресурсів.
Заслухавши позивачку, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, докази зібрані по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, ОСОБА_1 являється матір'ю малолітнього сина - ОСОБА_2, 25.08.2006 р. н., що підтверджується свідоцтвом про народження дитини серія 1- ИД № 036801, виданим 19.09.2006 року відділом РАЦС Тернопільського МУЮ Тернопільської області.
Відповідно до виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Трускавецької міської ради довідки №562 від 16 квітня 2009 року виданої відповідачем їй виплачено з 01 грудня 2006 року по березень 2009 року - 3275,16 гривень, та довідки №1176 від 08 вересня 2009 року виданої відповідачем їй виплачено з 01 квітня 2009 року по серпень 2009 року - 624,84 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.07 року № 6-рп/2007 (далі - Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) пункт 14 статті 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
У цьому ж Рішенні Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 зазначено, що воно має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що з 09.07.2007 року по 03.10.2007 року відповідачем ОСОБА_1 повинна була виплачуватись допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до шести років становить: з 01 січня - 434.00 грн., з 01 квітня - 463.00 грн., з 01 жовтня - 470.00 грн.
Відповідно до п.п. 2.1 п.2 Положення про управління праці та соціального захисту населення Трускавецької міської ради, затвердженого рішенням Трускавецької міської ради № 160 від 22.05.2007 року, Управління праці та соціального захисту населення Трускавецької міської ради призначає та виплачує допомогу сім'ям з дітьми відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та здійснює перерахунок раніше призначеної допомоги.
Отже, суд приходить до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Трускавецької міської ради повинно провести ОСОБА_1 перерахунок раніше виплаченої їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 03.10.2007 року відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, в редакції від 22.03.2001 року та здійснити їй виплату різниці між нарахованою відповідно до ст. 15
Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в редакції від 22.03.2001 року та виплаченою допомогою.
Керуючись ст. ст. 8, 22, 55 Конституції України, ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, в редакції від 22.03.2001 року, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, ст. ст.3,15,82,213-215,218 ЦПК України, Положенням про Управління праці та соціального захисту населення Трускавецької міської ради, с у д,-
Позов задоволити частково.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Трускавецької міської ради провести перерахунок виплаченої ОСОБА_1 грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 03.10.2007 року відповідно до вимог ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, в редакції від 22.03.2001 року та виплатити їй різницю між нарахованою відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в редакції від 22.03.2001 року та виплаченою допомогою за період з 09.07.2007 року по 03.10.2007 року .
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Трускавецької міської ради на користь держави 8,50 грн. судового збору та 37 грн.. витрат на інформаційно технічне забезпечення розгляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Марчук В.І.