Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 221
Іменем України
02.06.2009
Справа №2-1/2351-2009
за позовом Міністерства транспорту та зв'язку України, (01135, м. Київ, пр. Перемоги, 14), (49600, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 108),
до відповідача Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради, (97416, м. Євпаторія, пр. Леніна, 2),
треті особи:
1. Державне підприємство «Придніпровська залізниця», (49600, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 108),
2. Державна адміністрація залізничного транспорту України (Укрзалізниця), (06380, м. Київ, вул. Тверська, 5),
3. Кримське республіканське підприємство «Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Євпаторії», (97412, м. Євпаторія, вул. Некрасова, 45),
про визнання права власності,
суддя Л.О.Ковтун
представники:
від позивача - Головченко Д.М., представник, дов.№8613/15/14-08 від 11.12.2008р.,
від відповідача - Шейхіслямова С.Р. - спеціаліст першої категорії юридичного відділу, дов.№352/02-29 від 02.04.2008р.,
від третіх осіб:
1. Рєзнік О.І. - юрисконсульт, дов.№ 175 від 01.01.2009р.,
2. не з'явився, повідомлений належним чином,
3. не з'явився, повідомлений належним чином,
Суть спору: Міністерство транспорту та зв'язку України звернулось до господарського суду АР Крим із позовною заявою до Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради про визнання за державою України в особі Міністерства транспорту та зв'язку України право власності на трансформаторну підстанцію-59 (ТЦ-59) літ. А, яка розташована за адресою: м. Євпаторія, вул. Інтернаціональна, домоволодіння №128, основною площею 51,3 кв.м.
Позовні вимоги мотивовані положеннями статті 392 Цивільного кодексу України.
Відповідач в відзиві на позову заяву зазначив, що позивачем не надано правовстановлюючих документів, перелік яких визначений Тимчасовим положенням про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно, та які необхідні для оформлення відповідного права власності.
Третя особа (Кримське республіканське підприємство «Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Євпаторії») в своїх письмових поясненнях зазначила, що не оспорює права власності позивача.
Інші треті особи жодних пояснень стосовно заявленого позову не висловили.
Розглянувши матеріали справи, заслухав пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, дослідивши надані докази, суд
Державне підприємство «Придніпровська залізниця» - це державне комерційне підприємство, засноване на державній власності, яке входить до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України і підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України «Укрзалізниця».
Згідно пункту 4.1. та 4.2. Статуту Державного підприємства «Придніпровська залізниця» майно підприємства становлять оборотні та необоротні активи, а також інші цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі Державного підприємства «Придніпровська залізниця», майно підприємства є державною власністю і закріплюється за нею на праві господарського відання. Здійснюючи право господарського відання, Державне підприємство «Придніпровська залізниця» володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, за погодженням з Органом управління майном, вчиняючи щодо нього будь-які дії, що не суперечать чинному законодавству, Статуту та нормативно-правовим актам Органу управління майном.
Пунктами 1.1 та 4.1. Положення про відокремлений структурний підрозділ «Сімферопольська дистанція електропостачання» визначено, що відокремлений структурний підрозділ «Сімферопольська дистанція електропостачання» ДП «Придніпровська залізниця» створений відповідно до чинного законодавства України та не має статусу юридичної особи.
Пунктом 5.1. та 5.2. Положення про відокремлений структурний підрозділ «Сімферопольська дистанція електропостачання» визначено, що майно та фінанси Дистанції становлять основні фонди та оборотні засоби, а також інші цінності, вартість яких відображається в окремому балансі Дистанції, що є державною власністю і закріплюються за нею на праві господарського відання.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема Інвентарної картки обліку основних засобів № 0100014 (аркуш справи 39-45) на балансі відокремленого структурного підрозділу «Сімферопольська дистанція електропостачання» знаходиться спірний об'єкт, а саме: трансформаторна підстанція-59 (ТП-59) літ. А, яка розташована за адресою: м. Євпаторія, вул. Інтернаціональна, домоволодіння №128 «б», основною площею 51,3 кв.м.
Відокремлений структурний підрозділ «Сімферопольська дистанція електропостачання» Державного підприємства «Придніпровська залізниця» 23.10.2008р. звернувся з листом до Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради, щодо оформлення свідоцтва на право власності на об'єкт, який знаходиться на балансі дистанції на розташований на території вищевказаної ради.
У відповіді на вказане звернення від 07.11.2008р. Виконавчий комітет Євпаторійської міської ради повідомив про відсутність правовстановчих документів на об'єкт нерухомості, що унеможливлює оформлення відповідного права.
Відповідно до ч.5 ст. 22 Господарського кодексу України, Держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб'єктів господарювання, що належать до цього сектора і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Право господарського відання та право оперативного управління становлять основу правового режиму майна державних юридичних осіб.
У пункті 1 статті 136 ГК України встановлено, що право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Пунктом 1.1. Тимчасового положення «Про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно», яке затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07.02.02р. №7/5 передбачено, що дане Положення визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні та спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав.
Речові права на нерухоме майно, що знаходиться та території України, фізичних та юридичних осіб, держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном, територіальних громад, іноземців та осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 01.07.04р. та п.1.5 Положення, підлягають обов'язковій державній реєстрації.
Відповідно до ч.8 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень проводиться місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного (кадастрового) округу, в якому розміщена нерухомість або більша за площею її частина.
Пунктом 1.3. зазначеного Положення встановлено, що державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.
Згідно до ст.19 України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 01.07.04р. підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є інші акти органів державної влади або органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, прийнятих у межах повноважень, визначених законом.
Чинне земельне законодавство презюмує добросовісне (правомірне) володіння майном, якщо інше не буде встановлено судом.
Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Статтею 20 ГК України встановлено, що держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом визнання наявності або відсутності прав.
Приписами статті 326 ЦК України передбачено, що у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.
Спірне майно знаходяться на балансі відокремленого структурного підрозділу «Сімферопольська дистанція електропостачання» Державного підприємства «Придніпровська залізниця» і відображено в самостійному балансі підприємства. На вказаний об'єкт ведеться інвентарна картка для обліку основних засобів.
Жодна фізична чи юридична особа не заявляла про порушення своїх прав чи охоронюваних законом інтересів до Державного підприємства «Придніпровська залізниця», щодо здійснення нею права володіння чи користування даними об'єктами нерухомості.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про визнання за державною в особі Міністерства транспорту та зв'язку України право власності на майно, що знаходиться в повному віданні Державного підприємства «Придніпровська залізниця» підлягають задоволенню.
В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 82-84, 85 ГПК України, суд
Позов задовольнити.
Визнати за державою Україна в особі Міністерства транспорту та зв'язку України право власності на нерухоме майно, що знаходиться в повному господарському віданні Державного підприємства «Придніпровська залізниця» - трансформаторну підстанцію-59 (ТП-59) літ. А, яка розташована за адресою: м. Євпаторія, вул. Інтернаціональна, домоволодіння №128 «б», основною площею 51,3 кв.м.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Ковтун Л.А.