Постанова від 27.08.2009 по справі 5020-7/109-172-4/261-7/164-12/01

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

справа № 5020-7/109-172-4/261-7/164-12/016

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" серпня 2009 р. 11:19 м. Севастополь

Господарський суд міста Севастополя у складі:

Судді Харченка І.А.,

при секретарі Юрчак Л.Л.,

за участю представників:

позивача -Соловйова В.Р., довіреність №19053/0/2-08 від 25.12.2008, начальник юридичного відділу,

відповідача -Дорофєєв Д.А., довіреність №9/30 від 11.01.2008, заступник голови відділення;

розглянувши матеріали справи №5020-7/109-172-4/261-7/164-12/016 за позовом Відкритого акціонерного товариства “Енергетична компанія “Севастопольенерго” до Севастопольського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України про скасування рішення адміністративної колегії Севастопольського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.11.2005 № 27/02-05 у справі № 27/05-05

Суть спору:

20.01.2006 Відкрите акціонерне товариство “Енергетична компанія “Севастопольенерго” звернулось до господарського суду міста Севастополя із позовом до Севастопольського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України про скасування рішення адміністративної колегії Севастопольського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.11.2005 № 27/02-05 у справі № 27/05-05.

Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 23.01.2006 було відмовлено у відкритті провадження у адміністративній справі на підставі пункту 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 27.02.2006 апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства “Енергетична компанія “Севастопольенерго” було залишено без задоволення, а ухвалу господарського суду міста Севастополя від 23.01.2006 -без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 20.06.2007 касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства “Енергетична компанія “Севастопольенерго” було задоволено, ухвалу господарського суду міста Севастополя від 23.01.2006 та ухвалу Севастопольського апеляційного господарського суду від 27.02.2006 -скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до господарського суду міста Севастополя в іншому складі суддів.

Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 09.08.2007 було відкрите провадження в адміністративній справі №20-7/109-172-4/261.

Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 10.10.2007 провадження у справі було закрите на підставі статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 08.11.2007 апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства “Енергетична компанія “Севастопольенерго” було залишено без задоволення, а ухвалу господарського суду міста Севастополя від 10.10.2007 у справі №20-7/109-172-4/261 -без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26.03.2009 касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства “Енергетична компанія “Севастопольенерго” було задоволено частково, ухвалу господарського суду міста Севастополя від 10.10.2007 та ухвалу Севастопольського апеляційного господарського суду від 08.11.2007 -скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 15.04.2009 справу прийнято до провадження суддею Альошиної С.М. з присвоєнням їй №5020-7/109-172-4/261-7/164, призначено попереднє судове засідання.

Розпорядженням голови господарського суду міста Севастополя №68 від 18.05.2009 справа №5020-7/109-172-4/261-7/164, у зв'язку зі значним навантаженням судді Альошиної С.М. передана до провадження судді Харченко І.А.

Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 19.05.2009 справу №5020-7/109-172-4/261-7/164 прийнято до провадження суддею Харченко І.А. з присвоєнням їй №5020-7/109-172-4/261-7/164-12/016.

Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 19.05.2009 закінчено підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.

Відповідач у судовому засіданні пояснив, що залишає вирішення спору по суті на розсуд суду.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухав представників сторін, суд,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", Антимонопольний Комітет України - це державний орган із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту, конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель, що у розумінні положень статті 3 КАС України відповідає ознакам суб'єкта владних повноважень. Таким чином спір між ВАТ "Енергетична компанія "Севастопольенерго" та Севастопольським міським територіальним відділенням Антимонопольного комітету України є публічно-правовими та належить до компетенції адміністративних судів.

Згідно статті 14 Закону України «Про Антимонопольний комітет України»адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету України має повноваження розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про надання дозволу, надання попередніх висновків стосовно узгоджених дій, проводити розслідування або дослідження за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції, попередні висновки стосовно узгоджених дій; розглядати справи про адміністративні правопорушення, виносити постанови в цих справах та інші.

21.11.2005 адміністративною колегією Севастопольського міського територіального відділення Антимонопольного Комітету України відповідно до Закону України «Про Антимонопольний комітет України», Закону України «Про захист економічної конкуренції», та Правил розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, затверджених Розпорядженням Антимонопольного Комітету України від 12.02.2002 №24-р та зареєстрованих в МЮ України 27.02.2002 за №200/6488, було розглянуто справу №27/05-05 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції Відкритим акціонерним товариством «Енергетична компанія «Севастопольенерго»та прийнято рішення №27/02-05 яким визнано, що ВАТ "ЕК "Севастопольенерго" займає монопольне (домінуюче) положення на ринках передачі та поставки електричної енергії в регіональних межах міста Севастополя з часткою 100%; визнано, що у випадку, якщо рахункові прилади обліку електроенергії є власністю енергокомпанії, не передані на баланс житлово-експлуатаційних організації у відповідності з діючим законодавством, або на житлово-експлуатаційні організації не покладено в договірному порядку у відповідності з діючим законодавством обов'язку заміняти електролічильники на повірені, сертифіковані, заміняти електропостачальники, трансформатори струму на повірені, сертифіковані, приводити схеми обліку у відповідність з вимогами ПУЕ, проводити повірку електролічильників, перевіряти лічильники та встановлювати трансформатори струму або встановлювати лічильники прямого включення та інші, дії ВАТ "ЕК "Севастопольенерго" по виставленню рахунків із застосуванням пункту 7.15 на адресу ремонтно-експлуатаційних підприємств має ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції та кваліфікуються у відповідності з пунктом 1 частини другої статті 13 Закону України «Про захист економічна конкуренції», як зловживання монопольним (домінуючим) положенням на ринку, в частині встановленні таких цін або інших умов придбання чи реалізації товару, які неможливо було б встановити при умовах наявності значної конкуренції на ринки; за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачене пунктом 2 статті 50, на ВАТ "ЕК "Севастопольенерго" накладено штраф у розмірі 2500 грн.; ВАТ "ЕК "Севастопольенерго" зобов'язано припинити виявлені порушення шляхом відзиву рахунків, що виставлені підприємствам, житлово-комунального сектору із застосуванням пункту 7.15 при викладених в пункті 2 резолютивної частині цього рішення обставинах, здійсненням перерахунків сплачених сум даним суб'єктам господарювання. Про прийняті заходи ВАТ "ЕК "Севастопольенерго" зобов'язане повідомити Севастопольське міське територіальне відділення Антимонопольного комітету України місячний строк (том 1 арк.с.50-58).

Позивач вважає, що зазначене рішення прийнято при недоведені обставин, яки мали істотне значення по справі та яки визнані встановленими.

Провівши оцінку зібраним по справі доказам суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції»зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Статтею 7 Закону України «Про Антимонопольний комітет України»встановлено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; розглядати справи про адміністративні правопорушення, приймати постанови та перевіряти їх законність та обґрунтованість; перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, тощо.

У процесі судового розгляду встановлено, що у місті Севастополі немає іншої енергопостачальної компанії, окрім ВАТ "ЕК "Севастопольенерго", тобто це підприємство в регіональних межах міста Севастополя займає монопольне становище на ринках передачі та поставки електричної енергії.

Однак, другий пункт резолютивної частини спірного рішення №27/02-05 ґрунтується на фактах, яки не є встановленими.

Тобто другий пункт резолютивної частини рішення Севастопольського міського територіального відділення Антимонопольного Комітету України №27/02-05 не містить висновку про наявність у діях позивача правопорушення, що передбачене пунктом 1 частини другої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Пунктом третім рішення Севастопольського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України №27/02-05 по справі №27/05-05 на ВАТ "ЕК "Севастопольенерго" накладено штраф у розмірі 2500 грн.

Згідно статті 51 Закону України "Про захист економічної конкуренції" порушення законодавства про захист економічної конкуренції тягне за собою відповідальність, встановлену законом. У тому числі, статтею 52 вказаного Закону у якості одного з видів такої відповідальності передбачено штраф.

Але в оскаржуваному рішенні до ВАТ «ЕК «Севастопольенерго»застосовані штрафні санкції без встановлення факту порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Тобто, застосування Севастопольським міським територіальним відділенням Антимонопольного комітету України штрафних санкцій до ВАТ «ЕК «Севастопольенерго»не ґрунтується на Законі України "Про захист економічної конкуренції".

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, позов Відкритого акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго" до севастопольського територіального відділення Антимонопольного комітету України про скасування рішення адміністративної колегії Севастопольського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України №27/02-05 від 21.11.2005 по справі №27/05-05 підлягає задоволенню у частині скасування пунктів 2, 3, 4 зазначеного рішення.

Відповідно до статей 94, 98 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, здійснені позивачем та документально підтверджені, присуджуються йому в сумі 3,40 грн. (судовий збір).

Керуючись статтями 69, 70, 71, 79, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Скасувати пункти 2, 3, 4 рішення адміністративної колегії Севастопольського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.11.2005 №27/02-05 у справі № 27/05-05.

3. Стягнути з Державного бюджету України (п/р 31113095700007 в ГУ УДКУ у м. Севастополі, одержувач Держбюджет, Ленінський район 22090200, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598) на користь Відкритого акціонерного товариства “Енергетична компанія “Севастопольенерго” (99040, м. Севастополь, вул. Хрустальова, 44, ідентифікаційний код 05471081) судовий збір в розмірі 03,40 грн., сплачений платіжним дорученням №125 від 13.01.2006 (оригінал платіжного доручення знаходиться в матеріалах справи).

4. В частині позовних вимог про скасування пункту 1 рішення адміністративної колегії Севастопольського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.11.2005 №27/02-05 у справі № 27/05-05 -відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя І.А. Харченко

Постанова складена та підписана

в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України

01.09.2009.

Розсилка:

1. ВАТ “ЕК “Севастопольенерго”

99040, м. Севастополь, вул. Хрустальова, 44.

2. СМТВ Антимонопольного комітету України

99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 48.