Справа №127/18920/15-к
Провадження №1-кс/127/8097/15
13 серпня 2015 року Вінницький міський суд Вінницької області
в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю слідчого ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці клопотання старшого слідчого СУ УМВС України у Вінницькій області ОСОБА_3 про призначення позапланової ревізії, -
Старший слідчий СУ УМВС України у Вінницькій області капітан міліції ОСОБА_3 звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області із клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової ревізії у Вінницькому Обласному Бюро Судово Медичної Еспертизи.
Клопотання мотивовано тим, що СУ УМВС України у Вінницькій області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження №42014020090000026 від «05» грудня 2014 року, за ознаками злочинів, передбачених ч.2 ст. 191, ч. 1 ст. 364 КК України.
До прокуратури Бершадського району 05.12.2014 надійшла заява ОСОБА_4 про те, що завідувач Бершадським міжрайонним відділенням судово-медичної експертизи Вінницького обласного бюро СМЕ ОСОБА_5 , зловживаючи своїм службовим становищем, будучи протягом 2006-2014 років періодично відсутнім на робочому місці у власних справах, отримував заробітну плату за фактично невідпрацьований ним робочий час та таким чином вчинив розкрадання державних коштів.
Відомості про кримінальне правопорушення прокуратурою Бершадського району Вінницької області внесено до Єдиного Реєстру досудових розслідувань №42014020090000026 від 05 грудня 2014, за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст. 191 КК України.
До прокуратури Бершадського району надійшла заява ОСОБА_4 про те, що завідувач Бершадським міжрайонним відділенням судово-медичної експертизи Вінницького обласного бюро СМЕ ОСОБА_5 , зловживаючи своїм службовим становищем, працюючи на вищевказаній посаді, одночасно у період з 2000 по 2008 рік працював на посаді юрисконсульта у ПАТ «Птахокомбінат Бершадський» та надавав юридичні послуги даному підприємству. При цьому, будучи періодично відсутнім на своєму основному місці роботи у бюро СМЕ у власних справах, він отримував заробітну плату за фактично невідпрацьований ним робочий час та таким чином вчинив розкрадання державних коштів.
Відомості про кримінальне правопорушення прокуратурою Бершадського району Вінницької області внесено до Єдиного Реєстру досудових розслідувань №42015020090000006 від 10 березня 2015, за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
До прокуратури Бершадського району 01.04.2015 надійшла заява ОСОБА_4 про те, що завідувач Бершадським міжрайонним відділенням судово-медичної експертизи Вінницького обласного бюро СМЕ ОСОБА_5 , зловживаючи своїм службовим становищем, працюючи на вищевказаній посаді, незаконно стягує з громадян, так звану благодійну допомогу за проведення судово-медичної експертизи. Окрім того, з його слів, ОСОБА_5 у приміщенні бюро СМЕ незаконно здійснює торгівлю гробами, хрестами та іншими похоронними аксесуарами, без відповідної державної реєстрації, при цьому не сплачуючи податки.
Відомості про кримінальне правопорушення прокуратурою Бершадського району Вінницької області внесено до Єдиного Реєстру досудових розслідувань №42015020090000010 від 01 квітня 2015, за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Вказані кримінальні провадження об'єднанні в одне кримінальне провадження 2 квітня 2015 та присвоєно номер № 4201402009000026.
З червня 2015 вказане кримінальне провадження перебуває в провадженні СУ УМВС України у Вінницькій області.
У зв'язку з викладеним виникла необхідність у проведенні позапланової ревізії у Вінницькому Обласному Бюро Судово Медичної Еспертизи з метою перевірки обґрунтованості нарахування ОСОБА_5 заробітної плати за роботу завідувачем Бершадським МРВ СМЕ та виконання ним посадових обов'язків в період з 2006 по 2015рр., просив задовольнити клопотання.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав за обставин, викладених у ньому.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення слідчого, дослідивши матеріали кримінального провадження прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в установах, що утримуються за рахунок державного бюджету, є завданням органу державного фінансового контролю.
Згідно ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
З огляду на викладене суд вважає, що з метою перевірки вищевказаних відомостей необхідно надати дозвіл Державній Фінансовій Інспекції у Вінницькій області на проведення позапланової ревізії у Вінницькому Обласному Бюро Судово Медичної Еспертизи.
На підставі викладеного, керуючись ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», ст. ст.132, 369-372 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Надати Державній Фінансовій Інспекції у Вінницькій області дозвіл на проведення позапланової ревізії у Вінницькому Обласному Бюро Судово Медичної Еспертизи (адреса: м. Вінниця, вул. Г. Успенського 83), з метою перевірки обґрунтованості нарахування ОСОБА_5 заробітної плати за роботу завідувачем Бершадським МРВ СМЕ та виконання ним посадових обов'язків в період з 01.01.2006 по 01.01.2015.
Проведення ревізії доручити Державній Фінансовій Інспекції у Вінницькій області.
Встановити строк проведення ревізії протягом 15 робочих днів, починаючи з 25.08.2015 року.
Ухвала слідчого судді не підлягає апеляційному оскарженню, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження.
Слідчий суддя: