Ухвала від 05.08.2015 по справі 804/4758/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" серпня 2015 р. справа № 804/4758/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гімона М.М.

суддів: Чумака С. Ю. Юрко І.В.

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 травня 2015 року у справі № 804/4758/15 за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, Кабінету Міністрів України, Міністерства праці та соціальної політики України про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 травня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій при Державній службі у справах ветеранів війни та учасників Антитерористичної операції, зафіксоване в Протоколі засідання комісії №5 від 29.01.15р., щодо не прийняття рішення відповідно до Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.14р. №413, за заявою від 13.01.15р. гр. ОСОБА_1 про визнання ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 учасником бойових дій в зоні антитерористичної операції та надання загиблому ОСОБА_2 статусу "Учасник бойових дій" посмертно. Зобов'язано Міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій при Державній службі у справах ветеранів війни та учасників Антитерористичної операції розглянути заяву гр. ОСОБА_1 від 13.01.15р. про визнання ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 учасником бойових дій в зоні антитерористичної операції та надання загиблому ОСОБА_2 статусу "Учасник бойових дій" посмертно та прийняти рішення відповідно до Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.14р. №413. В решті позовних вимог відмолено.

Не погодившись з таким рішенням, Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі відповідач 1) подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким відмовити позивачу в задоволені адміністративного позову в повному обсязі.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом не взято до уваги, що ОСОБА_2 вже мав статус учасника бойових дій та відповідне посвідчення (серія НОМЕР_1 від 02 червня 1998 року), що наявне в матеріалах справи, а отже повторно встановити статус учасника бойових дій неможливо. Також органом соціального захисту населення Позивачу було відмовлено у видачі «Посвідчення члена сім'ї загиблого», тому що рішенням Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська встановлено лише факт участі та смерті ОСОБА_2 в антитерористичній операції, а не тому що в нього не було статусу учасника бойових дій. Таким чином, для поширення статусу учасника бойових дій на членів сім'ї ОСОБА_2 . Закону України від 07.04.2015 року № 291, окрім його загибелі у зв'язку із участю в антитерористичній операції або із виконання обов'язків військової служби, ОСОБА_2 повинен мати певний правової статус, в той час яв він був у складі добровольчого батальйону.

Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги, вважає, що останню необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач є дружиною ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії № НОМЕР_2 від 22.12.1989 р. (а.с. 26).

Чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження м.Дніпропетровськ, приймав участь в бойових діях в зоні антитерористичної операції (далі -АТО) в складі Українського Добровольчого корпусу створеного “Правим сектором”.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер.

26 серпня 2014 року складено актовий запис №6020 про смерть, що підтверджується свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 від 26.08.14р. серії НОМЕР_3 .

19 грудня 2014р. Амур-Нижньодніпровським районним судом м. Дніпропетровська ухвалено рішення у цивільній справі окремого провадження №199/9146/14-ц за заявою ОСОБА_1 , яким встановлено факт участі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у бойових діях під час антитерористичної операції та встановлено факт загибелі 12 серпня 2014р. ОСОБА_2 під час бойових дій в селищі Мар'їнка, Петровського району, Донецької області в зоні антитерористичної операції. 29.12.14 р. зазначене рішення суду набрало законної сили.

13.01.15р. ОСОБА_1 направила до Державної служби України у справах ветеранів та учасників АТО заяву про визнання ОСОБА_2 учасником бойових дій в зоні антитерористичної операції та надання йому статусу “Учасника бойових дій” посмертно.

Згідно пункту 7 протоколу Міжвідомчої комісії від 29.01.15р. №5 заяву ОСОБА_1 залишено без розгляду у зв'язку з відстуністю правових підстав по наданню статусу учасника бойових дій посмертно." Про прийняте рішення позивач 24.02.15р. отримала відповідь від Державної служби України у справах ветеранів та учасників АТО.

Вказані обставини знайшли своє підтвердження при апеляційному перегляді справи.

Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що Порядком № 413 від 20.08.2014 року передбачено, що на засіданні Міжвідомчої комісії за результатами розгляду заяви повинно прийматись рішення про надання статусу учасника бойових дій, або про відмову в наданні такого статусу, натомість Комісія відповідача 1 протиправно залишила заяву позивача без розгляду, тобто без прийняття конкретного рішення. В частині відмовлених позовних вимог постанова суду не оскаржується.

Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим з огляду на наступне.

Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.

Відповідний Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413 (далі - Порядок № 413).

Згідно із пунктом 2 Порядку № 413, статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового і начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції та працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися і брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - міжвідомча комісія), яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції із включенням до її складу фахівців Міноборони, МВС, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань. До складу міжвідомчої комісії можуть включатися фахівці інших державних органів та представники громадських організацій.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 10.11.14р. №867 затверджено Положення про міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

Згідно пунктів 6, 7 зазначеного Положення про міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, встановлено, що Міжвідомча комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій на підставі відповідних документів в місячний строк із дня їх надходження. У разі відмови в наданні статусу учасника бойових дій питання про надання особі зазначеного статусу може повторно виноситися на розгляд Міжвідомчої комісії за рішенням Міністра соціальної політики.

Цим Положенням про міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, передбачено, що рішення Міжвідомчої комісії приймається відкритим голосуванням простою більшістю голосів членів Міжвідомчої комісії, присутніх на засіданні. Рішення підписується головою і секретарем Міжвідомчої комісії та скріплюється гербовою печаткою Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції за формою, наведеною у додатку до цього Положення.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що результатом розгляду наданих до Міжвідомчої комісії документів повинно бути прийняття рішення, до оформлення якого визначені відповідні вимоги та передбачено право його оскарження.

У відповідь на вимогу суду надати належним чином оформлене рішення за заявою позивача, Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників АТО його не надало, мотивуючи свої дії тим, що рішення по суті заяви позивача не приймалось та в наданні статусу учасника бойових дій відмовлено не було, заява була залишена без розгляду.

За наведених обставин колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що Міжвідомча комісія про визнання учасниками бойових дій протиправно не розглянула відповідно до Положення заяву ОСОБА_1 від 13.01.15р. по суті та не винесла рішення щодо спірної заяви про надання чи відмову у наданні ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій посмертно. Відтак порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання компетентного органу розглянути заяву та прийняти рішення у відповідності до прийнятого Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.14р. №413.

З огляду на викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційної скарги апелянта не спростовують правильність висновків суду першої інстанції, спір за суттю вирішений вірно, підстави для скасування судового рішення відсутні.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 травня 2015 року у справі № 804/4758/15 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий: М.М.Гімон

Суддя: С.Ю. Чумак

Суддя: І.В. Юрко