Ухвала від 13.07.2015 по справі 318/1065/15-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" липня 2015 р.справа № 318/1065/15-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.,

суддів: Дадим Ю.М. Уханенка С.А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області

на постанову Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 13 травня 2015 року

у справі № 38/1065/15-а

за позовом ОСОБА_1

до управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області

про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2015 року ОСОБА_1 звернулася у суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області про визнання протиправними дії щодо не включення в розрахунок заробітку для призначення пенсії усіх складових заробітної плати державного службовця, зокрема, сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування починаючи з 23 червня 2005 року із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2005 році.

Постановою Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 13 травня 2015 року, прийнятою у порядку скороченого провадження, адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним дії та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплачувати пенсію державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексації заробітної плати, які зазначені в довідці від 05 лютого 2015 року №501, починаючи з 01 квітня 2015 року з урахуванням фактично отриманих сум із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2005 році. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 23 червня 2005 року призначено пенсію як державному службовцю відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

08 квітня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області з заявою про проведення перерахунку пенсії із включенням у розрахунок пенсії всіх складових заробітної плати - сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Разом з заявою, позивачем надано довідку про складові заробітної плати від 05 лютого 2015 року №501 (а.с.9-10).

Відповідно до цієї довідки інші виплати за вказаний період складаються з індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Одночасно зазначено, що на всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Листом від 23 квітня 2015 року № 21/А-2 управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько - Дніпровському районі Запорізької області відмовило ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що інші виплати не входять до структури заробітної плати.

Суд першої інстанції, задовольняючи частково позов, дійшов висновку про неправомірність дій відповідача та встановив наявність у позивача права на перерахунок пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги, індексації з 01 квітня 2015 року.

Виходячи з фактичних обставин справи, норм законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції про неправомірність дій відповідача в частині відмови в перерахунку пенсії позивачу.

Спір між сторонами виник з приводу неврахування при розрахунку пенсії державного службовця до складу заробітку таких видів виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати.

Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у відсотковому розмірі від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - від заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

За змістом частини 2 статті 35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Згідно зі статтями 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З викладених правових норм вбачається, що отримувані суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З урахуванням викладеного, висновки суду першої інстанції про неправомірність оскаржуваних дій відповідача є правильними.

Таким чином, судом першої інстанції повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області - залишити без задоволення.

Постанову Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 13 травня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: І.Ю. Богданенко

Суддя: Ю.М. Дадим

Суддя: С.А. Уханенко