Постанова від 17.02.2009 по справі 2-а-153/09

№2-а-153/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2009 року Торезький міський суд Донецької області в складі :

головуючої-судді Чапланової О.М.

при секретарі Кононенко Л.І.

за участю: позивача ОСОБА_1

представника відповідача УПСЗН Касьянової І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Торезі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про зобов'язання здійснити перерахунок допомоги при народженні дитини, стягнення недоотриманої суми допомоги при народженні дитини, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської Ради Донецької області (далі - УПСЗН) про зобов'язання здійснити перерахунок допомоги при народженні дитини, стягнення недоотриманої суми допомоги при народженні дитини. Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року у неї народилась дитина. З 17.07.2007 року УПСЗН, згідно із наданою нею заявою, була призначена допомога при народженні дитини. Згідно із ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Але відповідач нарахував їй вказану допомогу у розмірі 8500 грн. з виплатою 3400 грн. одноразово, а іншу частину з 01.07.2007 р. по 30.06.2008 р. виплачував по 425 грн. щомісяця. На момент народження дитини прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років складав 525 грн. Таким чином відповідач був повинен нарахувати їй допомогу у розмірі 11865 грн. Недоплата допомоги склала 3365 грн. Вона звернулася до відповідача з заявою про перерахування і виплату їй недоотриманої суми допомоги, але їй було відмовлено. З відмовою УПСЗН вона не згодна. Позивачка просить зобов'язати УПСЗН здійснити перерахунок допомоги при народженні дитини, яка надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років, встановленого на день народження дитини. Стягнути з УПСЗН недоотриману суму допомоги при народженні дитини в розмірі 3365 грн. та витрати по справі.

Ухвалою від 02.02.2009 р. до участі в справі як 3 особу залучено Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області.

У судовому засіданні позивачка дала пояснення, аналогічні викладеним у позові, повністю підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити..

Представник відповідача УПСЗН - Касьянова І.В., в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог. Заперечення мотивувала тим, що виплата позивачці допомоги при народженні дитини здійснена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Деяки питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми ” № 13 від 11.01.2007 року. Допомога була призначена та виплачена у розмірі 8500 грн., встановленому абзацем другим частини другої ст. 56 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік», який рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 не визнано неконституційним. Заборгованості з виплат не має. Наполягає на застосуванні судом при розгляді справи п.2 ст.99 КАСУ, яким встановлено річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи. Враховуючи викладене просить у задоволенні позовних вимог позивачці відмовити.

Представник третьої особи ГУ ДКУ, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, про поважні причини неявки до суду не повідомив.

Вислухавши позивача, представника відповідача УПСЗН, дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що позивачка ОСОБА_1, яка застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину - ОСОБА_2 (а.с.6). 17 липня 2007 року позивачка подала до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області заяву про призначення допомоги при народженні дитини і УПСЗН їй була призначена така допомога. Розмір, призначеної позивачці допомоги при народженні дитини, склав: з 01.06.2007 р. по 30.06.2007 р. - 3400 грн., розмір щомісячної допомоги при народженні дитини - з 01.07.2007 р. по 30.06.2008 р. - 425 грн. (а.с.4,15-16).

Згідно із довідкою УПСЗН виплата частини суми допомоги здійснена позивачці одноразово у розмірі 3400 грн. у період з 01.06.2007 р. по 30.06.2007 р., решта - з 01 липня 2007 року по 30 червня 2008 року щомісячно по 425 грн. Всього позивачці виплачена допомога при народженні дитини у розмірі 8500 грн. Заборгованості немає.

Згідно із ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження

рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 12 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції Закону від 25.03.2005 р.), до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” (в редакції Закону від 25.03.2005 р.) допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” встановлено, що джерелами формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених цим Законом; … асигнування з Державного бюджету України.

Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” № 32 від 16.01.2007 року, в 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям з 1 січня - призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.

Відповідно до п.13 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року “Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми” (зі змінами ) одноразова допомога при народженні дитини, яка народилася після 31.03.2005 р., надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на день народження дитини. Виплата частини суми допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини у дев'ятикратному розмірі зазначеного прожиткового мінімуму в грошовій формі. Решта суми допомоги, кратній 13,6 розміру зазначеного прожиткового мінімуму, виплачується з метою створення умов для повноцінного утримання та виховання дитини протягом 12 місяців після місяця народження дитини в грошовій формі.

Відповідно до ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” у 2007 році допомога при народженні дитини відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Вказана норма Закону не визнана неконституційною.

Враховуючи викладене, суд вважає, що дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області щодо призначення і виплати позивачці допомоги при народженні дитини у розмірі 8500 грн. відповідають вимогам діючого законодавства і у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись: ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, ЗУ “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, постановою Кабінету Міністрів України “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” № 32 від 16.01.2007 року, ст.ст. 2, 8, 9, 10, 11, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 99, 100, 102, 104, 105, 158-163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про зобов'язання здійснити перерахунок допомоги при народженні дитини, стягнення недоотриманої суми допомоги при народженні дитини - відмовити.

Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 17 лютого 2009 року.

Постанова буде виготовлена в повному обсязі 17 лютого 2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуюча-суддя О.М. Чапланова