Постанова від 03.03.2011 по справі 2а-231/11/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" березня 2011 р. Справа № 2a-231/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Кишинського М.І.

при секретарі Дякун М.М.

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова мережа "Фаворит"

про стягнення заборгованості в сумі 24614,45 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

18.01.2011 року Конотопська міжрайонна державна податкова інспекція Сумської області (надалі-позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальностю"Торгова мережа "Фаворит" (надалі-відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 24614,45 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач по справі 14.09.2001 року зареєстрований виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради як суб'єкт підприємницької діяльності юридична особа і знаходиться на податковому обліку в Конотопській міжрайонній державній податковій інспекції Сумської області, однак станом на 08.12.2010 року за відповідачем рахується заборгованість по сплаті податків на загальну суму 24614,45 грн.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про те на адресу суду надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився повторно, хоча про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення наявними в матеріалах справи. Своїм правом на подання заперечення не скористався, заяв чи клопотань про розгляд справи за його відсутності суду не направляв. Відповідно до змісту ст.128 КАС України повторне неприбуття в судове засідання без поважних причин сторони або її представника або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Розглянувши позовну заяву, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов обґрунтований та підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідач по справі 14.09.2001 року зареєстрований виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради як юридична особа, включений в Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України та взятий на податковий облік з 28.09.2001 року в Конотопській міжрайонній державній податковій інспекції Сумської області як платник податків.

Згідно частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Законом України “Про систему оподаткування” визначено види податків і зборів (обов'язкових платежів), що справляються на території України. Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” платник податків повинен сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлений законом термін. Обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України “Про плату за землю” (далі-Закон) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Статтею 4 даного Закону передбачено, що розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів. Ставки земельного податку, порядок обчислення і сплати земельного податку не можуть встановлюватись або змінюватись іншими законодавчими актами, крім цього Закону.

Відповідно до статті 15 даного Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Судом встановлено, що 29.05.2009 року між відповідачем та Конотопською міською радою укладено договір оренди землі строком на п'ять років, згідно якого відповідачу надано в строкове платне користування земельну ділянку для несільськогосподарського призначення землі комерційного використання. Згідно даного договору відповідач зобов'язаний сплачувати орендну плату за землю в розмірі 48208,48 грн. на рік, з щомісячною розбивкою в сумі 4023,21 грн., однак як вбачається з матеріалів справи у відповідача станом на 08.12.2010 року наявний податковий борг до бюджету по орендній платі за землю згідно податкової декларації №19325 від 06.07.2010 року в сумі 21476,24 грн., в тому числі пеня та штрафні санкції за несвоєчасну сплату податкового боргу по податковому повідомленню-рішенню №0002001513/0 від 05.08.2010 року. Також, у відповідача станом на 08.12.2010 року наявний податковий борг до бюджету по узгодженому земельному податку з юридичних осіб згідно розрахунків №1745 від 28.01.2010 року та №3761 від 05.02.2009 року в сумі 3138,21 грн. в тому числі штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну сплату податкового боргу по податкових повідомленнях-рішеннях №0002021513/0, №0002011513/0 від 05.08.2010 року та №0002321513/0 від 12.10.2010 року, які отримані відповідачем 09.08.2010 року та 15.10.2010 року. При проведені позивачем невиїзних документальних перевірок своєчасності сплати податків до бюджету встановлено, що відповідач несвоєчасно сплачував узгоджені податкові зобов'язання по орендній платі за землю державної і комунальної власності починаючи з 29.05.2010 року та по земельному податку, в зв'язку з чим до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції згідно податкових повідомлень-рішень №0002001513/0, №0002021513/0, №0002011513/0 від 05.08.2010 року та №0002321513/0 від 12.10.2010 року, які отримані відповідачем 09.08.2010 року та 15.10.2010 року та нараховано пеню. Дані податкові повідомлення-рішення в апеляційному або судовому порядку відповідачем не оскаржувались.

Згідно із частиною 3 статті 17 Закону земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.

Статтею 14 Закону передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Статтею 17 Закону визначено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до статті 27 Закону контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Як вбачається з матеріалів справи у відповідача станом на 08.12.2010 року наявний податковий борг до бюджету самостійно узгоджених сум на загальну суму 24614,45 грн., з яких орендна плата за землю з юридичних осіб в сумі 21476,24 грн., в тому числі пеня і штрафні санкції та земельний податок з юридичних осіб в сумі 3138,21 грн., в тому числі штрафні санкції.

Положенням п.п.5.1 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі-Закон) встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим в день подання такої податкової декларації.

Відповідно до п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 даного Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

4.1.1. Платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України (п.п.1.2 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”).

Відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.7 Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Крім того згідно п.16.4 ст.16 Закону в зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за землю з юридичних осіб відповідачу була нарахована пеня в сумі 4,26 грн.

Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 Закону передбачено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення (п.п.6.2.2. п.6.2 ст.6 Закону).

Судом встановлено, що відповідачу направлялись перша податкова вимога №5 від 13.01.2010 року та друга податкова вимога №40 від 11.03.2010 року, які вручені відповідачу 08.02.2010 року та 15.03.2010 року, однак залишенні ним без виконання.

Таким чином, відповідачем не було сплачено у встановлені законодавством терміни орендну плату за землю та земельний податок з юридичних осіб чим допущено заборгованість в сумі 24614,45 грн. Дана заборгованість підтверджується розрахунком суми податкового боргу, податковою декларацією орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, податковими розрахунками земельного податку та податковими повідомленнями-рішеннями.

Відповідно до п.п.3.1.1. п.3.1. ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Враховуючи вищенаведене, а також те, що відповідачем на момент розгляду справи не подано доказів сплати вищезазначеної заборгованості та не спростовано дану заборгованість, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають до задоволення.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова мережа "Фаворит", 76018, вул.Промислова,29, м.Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 31524633 на користь місцевого бюджету Конотопської міської ради заборгованість по сплаті податків в сумі 24614 (двадцять чотири тисячі шістсот чотирнадцять) гривень, 45 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Кишинський М.І.

Постанова складена в повному обсязі 09.03.2011 року.