Справа № 210/2673/15-а
Провадження № 2-а/210/83/15
іменем України
"20" липня 2015 р.
Суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Скотар Р.Є.., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_3, звернувся до суду 23 червня 2015 року з вищезгаданим адміністративним позовом, в якому просить визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у врахуванні матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати до виплат (доходів), що враховується в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії та зобов'язати відповідача врахувати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати до виплат (доходів), що враховується в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, та провести перерахунок пенсії з дати звернення за перерахунком пенсії, як не працюючому державному службовцю з 28.02.2015 року в розмірі 80% від заробітної плати державного службовця на підставі довідок про заробітну плату № Т-298-П від 26.05.2015р, стягнути витрати у справі.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що він з 14.05.2013 року перебував на обліку у відділі пенсійного забезпечення та йому призначено пенсію згідно Закону України «Про державну службу». Загальний стаж роботи на момент призначення пенсії склав 43 роки 03 місяців 14 днів, із них 19 років 07 місяців 16 днів - на державній службі. За період роботи після призначення пенсії з 14.05.2013 року по 27.02.2015 року він отримував пенсію розраховану відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки його посада дає право на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Після звільнення з посади начальника служби у справах дітей виконкому Дзержинської районної у місті ради, 28.02.2015 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, як державному службовцю після звільнення з роботи та з 28.02.2015 р. йому розпочато виплату пенсії згідно ЗУ «Про державну службу». 27.05.2015 р. він звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідок про заробітну плату з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації, які виплачувалась систематично на підставі нормативно-правових актів, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та які належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі, однак йому було відмовлено згідно листа УПФУ у Дзержинському районі м. Кривого Рогу від 09.06.2015 року за № 1210/10/37.
Представник Управління Пенсійного фонду України у Дзержинському районі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надіслав до суду заперечення, , в яких зазначив, що матеріальні допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація не входять до фонду оплати праці державного службовця, тому і при визначенні розміру пенсії враховувати ці виплати не має законних підстав. Крім того, вважає, що позивачем пропущено строк для звернення до суду, просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовити.
Відповідно до ч.4 ст.1832 КАС України, з урахуванням положень п. 1-4 ч.1 ст. 183-2 цього Кодексу розглядається в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені сторонами спору обставини, у їх сукупності, суддя вважає достатніми підстави для прийняття рішення за наявними матеріалами справи, та не вбачає підстав для розгляду справи в судовому засіданні.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з 15.05.2013 року, отримує пенсію за віком на підставі Закону України "Про державну службу" та Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» /а.с. 17/.
Позивач, 03.06.2015 року звернувся до відповідача з заявою про перерахування йому пенсії державного службовця з врахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати згідно довідок про заробітну плату від 26.05.2015 р. №Т-299-П, Т-298-П.
Із повідомлення управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області за №1210/10/37 від 09.06.2015 року на адресу позивача вбачається, що йому відмовлено у включенні до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державного службовця отриманої ним матеріальна допомога на оздоровлення, індексації заробітної плати, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки вказані виплати є одноразовими та не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ст.33 Закону України "Про державну службу".
Згідно довідки, виданої за місцем роботи позивача - Виконавчий комітет Дзержинської районної у місті ради від 26.05.2015 року за № Т-298-П , ОСОБА_3 працював на посаді начальника служби у справах дітей Виконкому Дзержинської районної у місті ради з 01.05.2011 року по 30.04.2013 року та отримував премії у розмірі у 2011 році 40-60% від окладу та у грошовому виразі: у серпні нараховано премію у грошовому вправі - 400 грн, р.№ 184/1-к від 30.08.2011 р.; у листопаді 2011 р. - 600 грн. , р.№261/1-к від 29.11.2011 р.; у грудні - 1100,00 грн, р.№286/1-к від 26.12.2011 р.; у 2012 році 50-90% від окладу та у грошовому виразі: у серпні нараховано премію у грошовому вправі - 1102,00 грн, р.№ 225/1-к від 28.08.2012 р.; у жовтні 2012 р. - 400 грн. , р.№287/1-к від 30.10.2012 р.; у грудні - 5000,00 грн, р.№341/1-к від 24.12.2011 р.; у січні-квітні 2013 року 90% від окладу /а.с.12,13/.
З довідки , виданої за місцем роботи позивача - Виконавчий комітет Дзержинської районної у місті ради від 26.05.2015 року за № Т-299-П про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", вбачається що ОСОБА_3: індексація заробітної плати разом з матеріальною допомогою за період з 01.05.2011року по 30.04.2013 року становила: у 2011 році - 11640,55 грн., у 2012 році - 16439,94 грн., у 2013 році - 2122,80 грн.; за цей же період йому виплачена надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, а саме: за 2011рік - 5824,20 грн., за 2012 рік - 8933,41 грн., за 2013 рік - 3092,52 грн; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат за цей же період становили: у 2011році - 2100,00 грн., у 2012 році - 6502,00 грн., у 2013 році - 0,00 грн.; виплачені премії за показники роботи в 2011році становили 7408,88 грн., у 2012році - 20651,72грн., у 2013 році - 8349,76грн.. При цьому, на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.(а.с. 8-10 ).
Також з довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальне звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", виданих за місцем роботи ОСОБА_3 за його місцем роботи вбачається, що заробітна плата позивача станом з 01.01.2013 року складала: посадовий оклад - 1147,00грн., надбавка за ранг - 90,00грн..
Згідно з частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок призначення та перерахунку пенсій є Закони України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про державну службу", які співвідносяться між собою як загальний та спеціальний.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, тобто на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (ч. 6 зазначеної статті).
Частиною 7 статті 33 цього ж Закону передбачено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
На реалізацію наведеної норми Кабінетом Міністрів України 31.05.2000 року прийнято постанову №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (яка є чинною на момент призначення пенсії позивачу).
У пункті першому названої постанови закріплено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Аналіз наведених положень законодавства України дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Згідно зі статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ч.1 ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у відповідній редакції) до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Крім того, відповідно п.2.3.3 ст.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 1/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
У своїй постанові від 04 березня 2014 року у справі №21-350а13 Верховний Суд України, аналізуючи положення статті 37 Закону № 3723-XII, статті 41 Закону № 1058-IV та статті 66 Закону № 1788-XII, дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Аналогічну правову позицію зі спірного питання Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи NN 21-125а13, 21-97а13 відповідно), а також в постанові від 20.02.12р. (справа № 21-430а11).
Суд зазначає, що наведена правова позиція є обов'язковою як для суду, так і для управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, про що зазначено у частині першій статті 244-2 КАС України, за змістом якої: рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України на суб'єкта владних повноважень покладено обов'язок щодо доказування правомірності вчинених ним дій та прийнятих рішень в разі, якщо він заперечує проти задоволення позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Суд звертає увагу на те, що усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії, а саме включення в розрахунок пенсії матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань, на оздоровлення та індексацію заробітної плати, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З урахуванням наведеного, відповідач неправомірно, при призначенні ОСОБА_3 пенсії, не включив у його заробіток (дохід) для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати.
Таким чином, суд вважає встановленим, що Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області безпідставно відмовило позивачу в проведенні перерахунку та виплат пенсії за період з 28.02.2015 року у відповідності із ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу".
Частиною другою статті 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк. Позивач ОСОБА_3 дізнався про порушення своїх прав лише після того, як звернувся 03.06.2015 року до відповідача - Управління ПФУ в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, та отримання відповіді відповідача від 09.06.2015 року. Адміністративний позов надійшов до суду 23.06.2015 року, тому суд вважає, що позивач звернулася до суду в установлений законом строк.
Разом з тим, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з урахуванням строку, визначеного ст. 99 КАС України, а саме з 28 лютого 2015 року.
Згідно з ч. 2 ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про, зокрема визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Відповідно до ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
У відповідності до ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує, що від сплати судового збору позивач звільнений згідно п.10 ст.5 Закону України "Про судовий збір", відповідач - згідно п.18 ст.5 Закону України "Про судовий збір".
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", ч.1 ст. 66, ч. 2 ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. . 7-11, 18, 71, 99, 100, 160, 161, 162, 183-2, 256, 267 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, щодо відмови у врахуванні матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати до виплат (доходів), що враховується в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області врахувати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати до виплат (доходів), що враховується в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, та провести ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1) перерахунок пенсії з 28.02.2015 року в розмірі 80% від заробітної плати державного службовця на підставі довідок про заробітну плату № Т-298-П від 26.05.2015 р.
В решті позову відмовити.
Постанова суду підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
Розяснити, що згідно з ч.2 ст. 267 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від десяти до тридцяти мінімальних заробітних плат.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1) суму сплаченого судового збору - 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її копії отримання, з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Р. Є. Скотар