Постанова від 06.08.2015 по справі 820/7569/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

06 серпня 2015 р. № 820/7569/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Зінченка А.В.,

при секретарі - Алавердян Е.А.

за участі представників сторін:

позивача - Межової К.П.

відповідача - Десятника О.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «Альянс» до Державної податкової інспекції у Зміївському районі Головного управління ДФС у Харківській області про скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, фермерське господарство «Альянс», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Зміївському районі Головного управління ДФС у Харківській області, в якому після уточнення позовних вимог, просив суд визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової інспекції у Зміївському районі ГУ ДФС у Харківській області № 69 від 24.07.2015 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки фермерського господарства «Альянс», податковий номер 31374476.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, надав заперечення на позов та вказав, що дії ДПІ відповідають вимогам діючого законодавства, а Наказ від 24.07.2015 року за № 69 є законним та правомірним.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи.

До ДПІ у Зміївському районі ДФС у Харківській області надійшла Постанова слідчого СУ ГУМВС України в Харківській області про проведення позапланової документальної перевірки від 19.06.2015 року (вх. ДПІ №1885/9 від 23.06.2015 р.).

Постановою слідчого СУ ГУМВС України в Харківській області від 19.06.2015 року фахівців ДПІ у Зміївському районі ГУ ДФС у Харківській області зобов'язано провести перевірку ФГ «Альянс» з питань взаємовідносин з усіма контрагентами, в тому числі з метою встановлення безтоварних операцій, та щодо дотримання вимог податкового та земельного законодавства, з обчислення податку на прибуток, податку на додану вартість, земельного податку та інших обов'язкових платежів до бюджету за період з 01.01.2013 р. по 30.06.2015 р.

На підставі отриманої постанови слідчого СУ ГУМВС України в Харківській області від 19.06.2015 року керуючись п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України та листом ДПС України від 31.07.2012 р. №20727/7/10-0217/2986, ДПІ у Зміївському районі ГУ ДФС у Харківській області видано Наказ №69 від 24.07.2015 р. «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ФГ «Альянс» (код ЄДРПОУ 31374476) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.08.2014 р. по 30.06.2015 р.

27.07.2015р. на ФГ «АЛЬЯНС» було здійснено вихід працівників ДПІ, якими директору підприємства було пред»явлено наказ № 69 від 24.07.2015 року на проведення документальної позапланової виїзної перевірки.

ФГ «АЛЬЯНС» 27.07.2015р. було складено акт про не допуск перевіряючих на перевірку підприємства з причин не надання ними документів відповідно до вимог ст.81 ПК України.

Суд зазначає, що посадові особи контролюючих органів, згідно приписів ст. 21 Податкового кодексу України, зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Суд відзначає, що спосіб дій органів державної податкової служби України при реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань (станом на момент виникнення спірних правовідносин) був визначений Податковим кодексом України.

Так, відповідно до пп. 20.1.4 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому цим Кодексом.

Пунктом 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України визначено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Відповідно до п.п.78.1.11 п.78.1. ст.78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наслідками отримання рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

Проаналізувавши наведені положення Податкового кодексу України, суд вказує, що законодавець чітко визначив перелік органів за рішенням яких відповідач повинен провести документальну позапланову перевірку, а саме: рішення суду (слідчого судді); постанова органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора.

Тобто, законодавець чітко зазначив одну з підстав проведення перевірки: за наслідками отримання рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанови органу, що здійснює оперативно - розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

В судовому засіданні знайшло своє підтвердження, що посадовими особами ДПІ у Зміївському районі м. Харкова був здійснений вихід за податковою адресою позивача з наміром провести перевірку, однак представником підприємства було відмовлено в допуску посадових осіб до проведення перевірки.

Таким чином, у контролюючого органу виникає обов'язок ініціювати проведення документальної позапланової перевірки та вжити всіх заходів для її проведення (відповідно до п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України). Податковий орган при здійсненні своїх функцій діє виключно у межах своїх повноважень та в рамках положень чинного законодавства, не маючи право як вийти за їх межі, так і не вчинити дії прямо передбачені Податковим кодексом України. Тому, на думку суду, у ДПІ у Зміївському районі м. Харкова були підстави для проведення перевірки, передбачені п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, що робить наказ від 24.07.2015 року № 69 цілком правомірним.

Отже, беручи до уваги вищенаведене, суд приходить до висновку, що дії податкового органу щодо призначення перевірки підприємства-позивача є правомірними та такими, що жодним чином не порушують норми діючого законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Вирішуючи спір, суд бере до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем надано суду докази правомірності своїх дій.

Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є документально та нормативно не обґрунтованими, не законними, не правомірними, а тому не підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-4, 9, 11, 69-71, 94, 128, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства «Альянс» до Державної податкової інспекції у Зміївському районі Головного управління ДФС у Харківській області про скасування наказу - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Постанову у повному обсязі складено 11 серпня 2015 року.

Суддя А.В. Зінченко