03 серпня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1366/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Циганій С.І.,
при секретарі: Гладуновій О.П.,
за участю позивача - ОСОБА_1 , представника позивача - адвоката Аль-Раджабі Ю.В., представника відповідача - Кур'янінової О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Служби безпеки України в Херсонській області про визнання протиправними та скасування рішень,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення спільного засідання керівництва і профкому Управління Служби безпеки України в Херсонській області №194 від 23.12.2011р;
- визнати незаконним та скасувати рішення засідання житлово-побутової комісії Управління Служби безпеки України в Херсонській області №207 від 04.03.2015р.;
- визнати незаконним та скасувати рішення засідання житлово-побутової комісії Управління Служби безпеки України в Херсонській області №208 від 09.04.2015р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані рішення
Позивач вважає, що оскаржувані рішення відповідача є протизаконними та таким, що порушують його законні права та інтереси, оскільки відповідач приймаючи оскаржуване рішення №194 від 23.12.2011р. позивача по даній справі взагалі не було повідомлено про розгляд питання щодо зняття його з квартирного обліку, а також не повідомлено про прийняте рішення. Рішення №207 від 04.03.2015р. приймалося без розгляду матеріалів квартирної справи, головою комісії не було призначено доповідача по рапортам та заявам, внесених на розгляд житлово-побутової комісії. Також рішення не є законодавчо обґрунтованим, оскільки в ньому відсутні посилання на конкретні норми законодавства. Рішення №208 від 09.04.2015р. є незаконним, не ґрунтується на нормах права оскільки в протоколі №208 зазначено, що на засіданні присутні члени комісії в кількості 16 осіб, але не вказано загальну чисельність цієї комісії. Також, зі змісту протоколу чітко вбачається, що ні голова комісії, ні секретар не були присутні на цьому засіданні. Голова комісії в цей час знаходився у відпустці. Таким чином, позивач вважає, що його права грубо порушені відповідачем, що є підставою для звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав.
В судовому засіданні позивач та його представник збільшили позовні, а саме просили суд:
- поновити ОСОБА_1 на квартирному обліку Управління Служби безпеки України в Херсонській області з 23.12.2011р.;
- визнати дії Управління Служби безпеки України в Херсонській області по прийняттю рішень №194 від 23.12.2011р., №207 від 04.03.2015р., №208 від 09.04.2015р. протиправними;
- зобов'язати Управління СБУ в Херсонській області розглянути рапорт ОСОБА_1 від 10.07.2014р. на засіданні житлово-побутової комісії.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. В задоволені позову просить відмовити в повному обсязі. Оскільки наказом голови СБУ від 20.12.2010р. ОСОБА_1 був переведений для подальшого проходження військової служби в інший регіон України, він був знятий з квартирного обліку. Затвердження протоколів житлово-побутової комісії керівником органу законодавством не передбачено. 27.12.2011р. дружині ОСОБА_1 , яка разом з ним та донькою перебувала на квартирному обліку, за місцем розташування службової квартири, в якій мешкала родина, з дотриманням ч.5 ст.40 ЖК УРСР було направлено повідомлення про прийняте рішення житлово-побутовою комісією рішення. Запрошення осіб на засідання житлово-побутової комісії законодавство не передбачає. Рішення №207 від 04.03.2015р. та №208 від від 09.04.2015р. прийнято відповідно до п.26 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2006р. №1081, військовослужбовці які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла. Зі слів позивача, за наявною у Департаменті господарського забезпечення СБ України інформацією та на підставі відомостей паспорту позивача позивач на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових вимог в інших управліннях не перебував. Тобто правові підстави щодо поновлення позивача на квартирному обліку в УСБУ в Херсонській області , передбаченими вимогами п.26 Порядку відсутні. В рапорті також не зазначено жодної причини по якій потрібно позивача поновити в квартирній черзі. Питання щодо зняття статусу службова з квартири не розглядалося у зв'язку з відсутністю підстав для його розгляду. Вважає прийняття житлово-побутовою комісією рішень, оформлених протоколами від 23.12.2011р. №194, від 04.03.2015р. № 207 та від 09.04.2015р. №208 правомірними і такими що відповідають вимогами діючого законодавства України.
Заслухавши позивача, представника позивача та відповідача, розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно витягу з наказу №62\ДСК від 07.08.2003р. начальника Управління Служби безпеки в Херсонській області, ОСОБА_1 надано службову квартиру АДРЕСА_1 , яка складається з 2-х кімнат, житловою площею 38,0 кв.м., загальною площею 73,4 кв.м. на склад сім'ї 3 чоловіка: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Згідно протоколу №179 від 05.12.2007р. Житлово-побутової комісії УСБУ у Херсонській області, ОСОБА_1 та його членів сім'ї ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ) включили в загальний список на отримання житла, а саме 2-х кімнатної службової квартири АДРЕСА_1 .
Згідно витягу з протоколу №194 від 23.12.20111р. спільного засідання керівництва і профкому Управління Служби безпеки України в Херсонській області, прийнято рішення про зняття з квартирного обліку по Управлінню СБ України в Херсонській області ОСОБА_1 (переведений на службу в АР Крим) на підставі п.п.2,3 ч.2 ст.40 ЖК України.
При цьому, відповідно до змісту протоколу встановлено, що позивач на вказаному засіданні був відсутній.
З листа Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим від 30.03.2014р. №76/4/3408 вбачається, що ОСОБА_1 має загальну вислугу на військовій службі більше 24 років, тривалий час проживає в службовій квартирі, не претендує на отримання житла за новим місцем служби та можливість забезпечення його житлом в м.Керч АР Крим в найближчій перспективі відсутня, відповідно до Програми забезпечення житлом військовослужбовців СБУ та членів їх сімей на 2011-2016рр.
В судовому засіданні представник позивача пояснив, що сім'я (дружина - ОСОБА_2 , та донька ОСОБА_3 ) позивача продовжили проживати в квартирі АДРЕСА_1 , коли його переведи на службу в АР Крим. Також зазначає, що в 2014р. його переведено до Херсонської області.
10.07.2014р. ОСОБА_1 подав рапорт до керівництва Управління Служби Безпеки України в Херсонській області про поновлення його на квартирному обліку, зняття з квартири АДРЕСА_1 статусу «Службова» для оформлення її у власність.
Згідно протоколу №207 від 04.03.2015р. засідання житлово-побутової комісії Управління Служби безпеки України в Херсонській області, прийнято рішення про відмову в задоволенні рапорту ОСОБА_1 від 10.07.2014р., у зв'язку з відсутністю підстав для поновлення його в черзі осіб, що потребують поліпшення житлових умов. Рекомендовано полковнику ОСОБА_1 подати рапорт, щодо зарахування його на квартирний облік.
12.03.2015р. ОСОБА_1 подав рапорт до керівництва Управління Служби Безпеки України в Херсонській області про зарахування його та членів сімї на квартирний облік, до черги осіб, що потребують поліпшення житлових умов.
12.03.2015р. ОСОБА_1 також подав рапорт до керівництва Управління Служби Безпеки України в Херсонській області щодо зняття статусу «службове житло» з квартири АДРЕСА_1 .
Згідно протоколу №208 від 09.04.2015р. засідання житлово-побутової комісії Управління Служби безпеки України в Херсонській області, прийнято рішення про відмову в задоволені рапорту ОСОБА_1 щодо зарахування його та членів сім'ї на квартирний облік по Управлінню СБ України в Херсонській області у зв'язку: з розбіжностю в наданих ним документах; відсутністю в повному обсязі документів. Рапорт ОСОБА_1 щодо зняття статусу «службова» з квартири АДРЕСА_1 не розглядати у зв'язку з тим що, що він та його родина не перебувають на квартирному обліку в Управлінні СБ України в Херсонській області.
При досліджені наданої відповідачем належним чином завіреної копії протоколу №207 від 04.03.2015р. житлово-побутової комісії управління Служби безпеки України в Херсонській області та журналу №20 «Протоколи засідання житлово-побутової комісії Управління СБУ в Херсонській області» встановлено розбіжності, а саме оригіналу протоколу від 04.03.2015р. щодо поновлення полковника ОСОБА_1 та членів його сімї на квартирному обліку Управління та зняття статусу «службова» з квартири АДРЕСА_1 , в дійсності присвоєно номер «№207-А», а не «№207».
Враховуючи вищевикладене, в ході судового розгляду справи позивач та його представник уточнили позовні в частині визнання протиправним та скасування рішення №207 від 04.03.2015р. Просять визнати протиправним та скасувати рішення житлово-побутової комісії управління Служби безпеки України в Херсонській області оформлене протоколом №207-А від 04.03.2015р.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2006р. №1081, якою затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - Порядок) військовослужбовці та члени їх сімей забезпечуються службовими житловими приміщеннями, що відповідають вимогам житлового законодавства. З цією метою у кожній військовій частині формується фонд службового житла.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.
Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла.
Згідно з п.22 Порядку облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.
Відповідно до п.24 Порядку військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.
У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
На засіданні житлової комісії має право бути присутнім військовослужбовець, стосовно якого вирішується питання зарахування на облік.
Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.
Військовослужбовці, зараховані на облік, заносяться до книги обліку осіб, що перебувають в черзі на одержання житла.
Відповідно до п.25 Порядку на кожного військовослужбовця, зарахованого на облік, оформляється облікова справа.
Згідно з п.26 Порядку військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.
Згідно п.3.9 Інструкції, затвердженої наказом Служби безпеки України від 06.11.2007р. №792 «Про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Служби безпеки України та членам їх сімей житлових приміщень» (далі- інструкція) співробітники, узяті на квартирний облік, уносяться до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень, що ведеться за формою згідно з додатком 4 до Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984р. №470 (далі - Правила). Ця книга повинна бути пронумерована, прошнурована, підписана секретарем житлово-побутової комісії і скріплена печаткою відповідного органу, закладу чи установи СБ України. Ця книга зберігається як документ суворої звітності.
Згідно з п.3.11 Інструкції, затвердженої наказом Служби безпеки України №792 «Про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Служби безпеки України та членам їх сімей житлових приміщень» співробітники, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом в іншу місцевість, зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей зі збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.
Згідно п.3.15 Інструкції, співробітники та члени їх сімей знімаються з обліку у разі:
- поліпшення житлових умов, унаслідок чого відпала потреба в наданні житла;
- звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту;
- засудження до позбавлення волі за вироком суду, що набрав законної сили, крім випадків звільнення від покарання чи відбування;
- подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік;
-в інших випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до п.30 Порядку військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.
Нормами ст.40 ЖК УРСР встановлено, що громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках:
1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення;
1.1) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку;
2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту;
3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР;
4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання;
5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік.
Про зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов громадяни повідомляються у письмовій формі з зазначенням підстав зняття з обліку.
Згідно п.28 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 р. N 470 (далі правил), зняття з квартирного обліку та виключення із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік (включення до вказаного списку).
При розгляді цих питань на засідання відповідних органів запрошуються заінтересовані особи.
Про зняття з обліку (виключення із списку) громадяни у 15-денний строк повідомляються у письмовій формі з указанням підстав зняття з обліку (виключення із списку).
Згідно з пунктом 31 Правил визначено, що у випадку переїзду з одного району міста до іншого облікові справи громадян передаються до виконавчого комітету відповідної Ради народних депутатів із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.
Суд зазначає, що відповідач не запрошував ОСОБА_1 на засідання розширеного засідання житлово-побутової комісії та не повідомляв позивача про прийняте рішення оформлене протоколом №194 від 23.12.2014р. стосовно його зняття з квартирного обліку.
Суд критично ставиться до твердження відповідача, що ОСОБА_2 направлялося повідомлення про зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 , оскільки в судовому засідання при досліджені доказів, а саме: матеріалів(оригінали) квартирної справи встановлено, що після пронумерованого аркушу №45 (виписка з протоколу №180) знаходяться два не пронумеровані аркуші. Після не пронумерованих аркушів знаходиться пронумерований аркуш №46 (лист №76/4/3408). Непронумеровані аркуші: витяг з протоколу №194 від 23.12.2011р. та лист-повідомлення ОСОБА_2 .
Також, при дослідженні та порівнянні наданих матеріалів в судовому засіданні з оригіналами справи наданими представником відповідача ОСОБА_4 , виявлені відмінності та розбіжності, а саме: оригінали справи складаються з прошитих та пронумерованих аркушів на 105 сторінках, надані ж суду завірені копії складаються з 110 сторінок, не усі з яких пронумеровані.
Посилання відповідача на те, що ОСОБА_2 (дружині позивача) направлялося повідомлення про зняття її чоловіка ( ОСОБА_1 ) з квартирного обліку, згідно протоколу №194 від 23.12.2011р. є недоречними. Оскільки законодавством чітко встановлено, що про зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов громадяни повідомляються у письмовій формі з зазначенням підстав зняття з обліку. Тому особисто ОСОБА_1 потрібно було повідомити про прийняте рішення, а не його дружину.
Судом встановлено, що в порушення житлового законодавства, Порядку, Правил позивача знято з квартирного обліку з підстав, які не передбачені чинним законодавством, його не було запрошено на засідання житлової комісії, а також ніяким чином не повідомлено про прийняття рішення, яке оформлено протоколом №194 від 23.12.2011р., яке потягло за собою зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку.
Враховуючи все вищевикладене суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування рішення спільного засідання керівництва і профкому Управління Служби безпеки України в Херсонській області оформленого протоколом №194 від 23.12.2011р.
Стосовно позовних про скасування рішень житлової-побутової комісії Управління Служби безпеки України в Херсонській області оформлених протоколами №207-А від 04.03.2015р., №208 від 09.04.2015р., суд зазначає наступне.
Відповідно до п.3.1 Інструкції, усі питання, пов'язані із забезпеченням житлом співробітників, вирішуються за місцем перебування їх на обліку як осіб, що потребують поліпшення житлових умов, відповідними житлово-побутовими комісіями Центрального управління, органів, закладів та установ СБ України.
Відповідно до п. 3.6. Інструкції, при зарахуванні співробітників на квартирний облік у протоколі зазначається дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, у першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми актів законодавства.
Відповідно до ст.27 Закону України «Про Службу Безпеки України», Держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців і працівників Служби безпеки України.
Військовослужбовці Служби безпеки України користуються політичними, соціально-економічними та особистими правами і свободами, а також пільгами відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, цього Закону, інших актів законодавства.
Отже, враховуючи вимоги Законів України «Про Службу Безпеки України» та «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» позивач та члени його сім'ї мають право на забезпечення жилим приміщенням. Відповідно до вимог «Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Служби безпеки України та членам їх сімей житлових приміщень», відповідач за результатами розгляду рапортів ОСОБА_1 мав прийняти рішення щодо поновлення його та членів сім'ї на квартирному обліку Управління, зарахування ОСОБА_1 та його членів сімї на квартирному обліку, або відмовити у зарахуванні, з викладенням підстав відмови з посиланням на відповідні норми актів законодавства.
Проте відповідачем в оскаржуваних протоколах №207-а, №208 не зазначено підстав відмови з посиланням на відповідні норми актів законодавства.
В ході судового розгляду встановлено що в дійсності оригінал протоколу від 04.03.2015р. щодо поновлення полковника ОСОБА_1 та членів його сім'ї на квартирному обліку Управління та зняття статусу «службова» з квартири АДРЕСА_1 , в дійсності має номер «№207-А», а не «№207». Проте відповідач на всі запити позивача, його представника, суду та іншу переписку зазначав на надавав протокол №207 від 04.03.2015р.
Суд зазначає, що в ході судового розгляду суд дійшов висновку про скасування протоколу №194 від 23.12.2011р., а тому оскільки рішення №207-а та №208 прийнятті на підставі протиправного протоколу №194 та для повного захисту прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 рішення №207-А від 04.03.2015р. та №208 від 09.04.2015р. підлягають скасуванню.
Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_5 пояснила, що працює в управлінні СБУ в Херсонській області та крім беспосередніх службових обов'язків виконує суспільні обов'язки секретаря житлово-комунальної комісії. В її обов'язки входить ведення журналу та протоколів засідань комісії та виконання інших організаційних функцій. Під час складання протоколів засідань вона помітила помилку в нумерації протоколів, а саме протоколу №207 щодо розгляду рапорту ОСОБА_1 , а саме він мав туж нумерацію, що й попередній, який не стосувався ОСОБА_1 . У зв'язку цим до протоколу по ОСОБА_1 була добавлена літера "А".
Враховуючи все вищевикладене та те, що спірні правовідносини породжені у зв'язку з прийняттям протиправного рішення оформленого протоколом №194 від 23.12.2011р., суд дійшов висновку про визнання протиправними та скасування рішень засідання житлово-побутової комісії Управління Служби безпеки України в Херсонській області оформлених протоколами №207-а від 04.03.2015р., №208 від 09.04.2015р.
Стосовно позовних вимог позивача про поновлення ОСОБА_1 на квартирному обліку Управління Служби безпеки України в Херсонській області з 23.12.2011р. та зобов'язання відповідача розглянути рапорт ОСОБА_1 від 10.07.2014р. на засіданні житлово-побутової комісії, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
При цьому, суд не підміняє суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта.
Згідно п.2 ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Враховуючи те, що відповідно до п.2.2. «Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Служби безпеки України та членам їх сімей житлових приміщень» одним з о сновних завдань житлово-побутових комісій є прийняття рішень з питань квартирного обліку і надання житлових приміщень, розгляд рапортів співробітників про зарахування на облік осіб як таких, що потребують поліпшення житлових умов, суд, дотримуючись вимог ст.162 КАС України, дійшов висновку, що позовні вимоги про поновлення ОСОБА_1 на квартирному обліку в Управління Служби Безпеки України в Херсонській області з 23.12.2011р. не підлягають задоволенню, оскільки для прийняття такого рішення має бути дотримана певна процедура, що віднесено виключно до компетенції житлово-побутової комісії Управління служби безпеки України в Херсонській області. Враховуючи зазначене, позовна вимога про зобов'язання Управління Служби безпеки України в Херсонській області розглянути рапорт ОСОБА_1 від 10.07.2014р. на засіданні житлово-побутової комісії підлягає задоволенню.
Стосоно позовних вимог ОСОБА_1 про визнання дій Управління Служби безпеки України по прийняттю рішень №194 від 23.12.2011р, №207-а від 04.03.2015р., №208 від 09.04.2015р. протиправними, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні вимоги, виходячи з наступного: дії субєкта владних повноважень це активна поведінка органу чи посадової особи, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб.
Наслідком розв'язання публічно - правового спору у справах про оскарження рішення є визнання його протиправним та скасування (визнання нечинним) повністю або частково або відмова у задоволенні такої вимоги, при цьому, вимога про визнання протиправними дій по прийняттю такого рішення не буде мати своїм правовим наслідком задоволення позову в частині визнання протиправним рішення, адже таке право підлягає захисту виключно шляхом пред'явлення позову щодо визнання протиправним та скасування рішення, оскільки саме оскарженими рішеннями №194 від 23.12.2011р., №207-а від 04.03.2015р., №208 від 09.04.2015р. позивача знято та не поновлено на квартирному обліку (які в ході судового розгляду скасовані та визнані протиправними) та саме оскарженими рішеннями породжується обов'язок у сфері публічно-правових відносин (а не діями Управління Служби безпеки України в Херсонській області при прийнятті вказаних рішень.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про те, що позов ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішень підлягає частковому задоволенню.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Керуючись ст.ст.69, 70, 71, 158-163 КАС України, суд -
постановив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення житлово-побутової комісії управління Служби безпеки України в Херсонській області №194 від 23.12.2011р. щодо зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 .
Визнати протиправним та скасувати рішення житлово-побутової комісії управління Служби безпеки України в Херсонській області №207-А від 04.03.2015р. щодо поновлення ОСОБА_1 та членів його родини на квартирному обліку та зняття статусу "службова" з квартири АДРЕСА_1 .
Визнати протиправним та скасувати рішення житлово-побутової комісії управління Служби безпеки України в Херсонській області №208 від 09.04.2015р.
Зобов'язати управління Служби безпеки України в Херсонській області розглянути рапорт ОСОБА_1 від 10.07.2014р. на засіданні житлово-побутової комісії.
В ішній частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 серпня 2015 р.
Суддя Циганій С.І.
кат. 10.4.2