Вугледарський міський суд Донецької області
м. Вугледар, вул. Трифонова, 22, 85670, (06273) 6-44-66
Справа № 2а-172010р.
м.Вугледар 1 березня 2010 р.
Вугледарський міський суд Донецької області, діючий як місцевий адміністративний суд, в складі: головуючого судді Жамбровського С.І., при секретарі Радаєвій Н.Г., за участю позивачки ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу в порядку адміністративного судочинства за позовом
ОСОБА_1 до Вугледарського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними та стягнення доплати невиплачених сум допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
встановив:
У жовтні 2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Вугледарського міського управління праці та соціального захисту населення (далі УПСЗН) про визнання дій неправомірними та стягнення доплати невиплачених сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що 3 серпня 2007 року вона народила дитину. Відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” знаходиться на обліку відповідача та згідно зі ст. 15 зазначеного Закону має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі прожиткового мінімуму встановленого законом для дітей віком до шести років. Однак, відповідачем їй виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Просила визнати такі дії відповідача незаконними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру виплат при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; стягнути не донараховану і несплачену допомогу при народженні дитини у розмірі 1963,80 грн. та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 04.10.2007 р. по 31.12.2008 р. в розмірі 7300,69 грн.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги та їх обґрунтування.
Представник відповідача ОСОБА_2, діюча на підставі довіреності, позов не визнала, просила відмовити в задоволенні змінених позовних вимог в повному обсязі, суду пояснила, що дійсно положеннями ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено розмір допомоги, зазначений в позові, однак у відповідності до Закону України “Про державний бюджет України на 2006 рік та "Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” діяло положення, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, дорівнює різниці між 50 % прожиткового
мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень. На підставі зазначеного відповідач діяв у відповідності до чинної законодавчої бази. Також просила суд відмовити позивачці у задоволенні позовних вимог в зв'язку з пропущенням річного строку звернення до адміністративного суду.
Суд, вислухавши думку представника відповідача, думку позивача, дослідивши докази, надані сторонами в обґрунтування своїх вимог та заперечень, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні відповідними документами встановлено, що позивачка є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження серія 1-НО 139628 від 13 серпня 2007 року (а.с.8).
Позивачка перебуває на обліку в Вугледарському міському управлінні праці та соціального захисту населення, з 04.10.2007 року до 03.08.2010 року їй призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та починаючи з жовтня 2007 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с. 15).
Приписами ч.2 ст.99 КАС України передбачено застосування річного строку звернення до суду з адміністративним позовом у випадку, якщо законом не встановлено інше.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач в письмових запереченнях на адміністративний позов наполягає на відмові в позові відповідно до ч.1 ст.100 КАС України
(а.с.20-22).
Судом встановлено, що позивачці призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 04.10.2007 р. (а.с. 15), про її розмір позивачка знала з дня призначення. З позовними вимогами про протиправність дій відповідача щодо призначення та виплати їй у неналежному розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачка повинна була звернутися, враховуючи позовні вимоги з 04.10.2007 р. та річний строк звернення до адміністративного суду, до 04.10.2008 р. Позивачка звернулася до суду з позовом 14.10.2009 р., причин поважності пропущенням річного строку звернення до суду не надала, тобто позивачкою пропущені позовні вимоги до 14.10.2008 р. та в задоволенні вказаних вимог до 14.10.2008 р. треба відмовити за пропущенням річного строку звернення до суду.
Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 рокуу справі № 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян, як і любе рішення Конституційного Суду України, є обов'язковим до виконання на території України, остаточним, не може бути оскаржене та має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статтей зазначеного закону, що визнаний неконституційним. Рішення Конституційного Суду України не є закритою інформацією, тому позивачка мала реальну можливість дізнатися про наявність порушеного її права з дня оприлюднення вказаного Рішення.
Що стосується позовних вимог про визнання неправомірними дій щодо нарахування та виплати допомоги при народженні дитини, то суд вважає, що позивачкою також порушений річний строк звернення до адміністративного суду, оскільки рішення про призначення позивачці цієї допомоги було прийняте відповідачем у серпні 2007 р. Окрім цього, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлене 2007 році допомогу при народженні дитини у розмірі 8500 грн. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 грн., решта - протягом 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік встановлено допомогу при народженні дитини у розмірі 8500 грн. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 грн., решта - протягом 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян не визнано неконституційним зазначене положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині виплати допомоги при народженні дитини.
Суд вважає, що позивачкою не надано суду доказів поважності причини пропущення річного строку звернення до адміністративного суду, а юридична необізнаність позивачки не може бути визнана поважною причиною.
Відносно позовних вимог про протиправність дій відповідача щодо призначення та виплати позивачці у неналежному розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 04.10.2008 року і на майбутнє суд вважає необхідним відмовити у їх задоволенні з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми гарантовано Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яким передбачено надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено, що усі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, призначають та виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 року №32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» з 2 кварталу 2007 року покладені на УТСЗН, які зобов'язані виплачувати спірну допомогу застрахованим особам за рахунок коштів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям - інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям.
Статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Зазначене положення розповсюджується, як на осіб застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування так і не застрахованих.
Відповідно до ст. 15 Закону “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, допомога по догляду за дитинною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога. Однак, п.23 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та зазначена стаття викладена в наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130грн.
Рішенням Конституційного Суду України №10рп/2008 від 22.05.2008 року зміни до ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» внесені Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” не визнані неконституційними, тому суд вважає, що дії відповідача щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення
нею трирічного віку є правомірними та здійснені у порядку та в розмірі, визначеному діючим на момент виплати, законодавством України, як в 2008 так і в 2009 році..
В частині позовних вимог про зобов'язання відповідача і на майбутнє нараховувати та виплачувати допомогу в розмірі прожиткового мінімуму встановленого законом для дитини віком до шести років, суд вважає необхідним відмовити, так як об'єктом судового захисту є порушені права, свободи чи інтереси особи, а на момент вирішення спору зазначене порушення відсутнє. Зазначені вимоги не відповідають змісту законодавств. Судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання. Воно не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулюванні суспільних відносин.
Судові витрати в сумі 3 грн. 40 коп., витрачені позивачем, не підлягають відшкодуванню у відповідності до ст. 94 КАС України, так як позивачу в задоволенні позову відмовлено.
На підставі викладеного, ст.95 Конституції України, ст.ст. 1,4,5,13,15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07. 2007 р., керуючись ст.ст. 99, 158, 159, 160, 161, 162, 163. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.
Заяву про апеляційне оскарження цієї постанови може бути подано до Вугледарського міського адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Апеляційний адміністративний суд Донецької області через Вугледарський міський адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або без подання заяви.
Суддя Вугледарського
міського суду ОСОБА_4