Вугледарський міський суд Донецької області
м. Вугледар, вул. Трифонова, 22, 85670, (06273) 6-44-66
Справа № 2а-15 2010 року.
м. Вугледар 19 січня 2010 року.
Вугледарський міський суд Донецької області - місцевий адміністративний суд, в складі: головуючої судді Виліпи Ї.І., при секретарі Соколовій Л.Н., за участю позивача ОСОБА_1. представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Вугледар. Донецької області про визнання дій неправомірними та стягнення недорахованих сум. -
Позивач звернулась до суду з позовом то Управління праці та соціального захисту населення в місті Вугледар. Донецької області, в якому просила суд визнати дії відповідача по нарахуванню і виплаті їй сум державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною неправомірними; просила зобов'язати відповідача компенсувати їй недоотриману допомогу при народжені дитини в сумі 1963.80 гри. та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року в сумі 4892,84грн.
Обґрунтовуючи вимоги позивач зазначила, що 17.08.2007 року вона народила дитину ОСОБА_3, в зв'язку з чим у відповідності до положень Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (надалі Закону), облікована відповідачем, та у відповідності до сі . 12 Закону має право на отримання допомоги при народженні дитини в сумі кратній 22.6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Однак, всупереч положенням Закону їй виплачена допомога при народженні дитини в сумі 8500грн. Крім того у відповідності до ст. 15 Закону мас право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі прожиткового мінімуму встановленого законом для дітей віком до шести років. Однак, в супереч Закону їй нараховують та виплачують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, азе не менше 130 грн., зазначену допомогу вона продовжує отримувати щомісячно. Позивач вважає, що дії відповідача порушують її конституційні права на гарантовану державою матеріальну підтримку материнства і дитинства на соціальний захист. Позивач просила суд визнати дії відповідача по нарахуванню і виплаті їй сум державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною - неправомірними.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_3, позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2. діюча на підставі довіреності, позов не визнала, просила відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, суду пояснила, що на підставі особистої заяви, позивача обліковано в Управлінні праці та соціального захисту населення в місті Вугледар. Донецької області, яке в своїй діяльності керується Законом України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми" Однак, положення закону в частині
виплати державної допомоги при народженні дитини були зупинені у відповідності до Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік"', який передбачав виплату допомоги при народженні дитини в сумі 8500грн. Що стосується допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2008 році, то вимоги позивача безпідставні, так як Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік від 28.12.2007 року №107-VI внесено зміни до деяких законодавчих актів України, це стосується і Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми", згідно яких ст.5 Закону викладена в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею і трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом всиновленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.», на підставі зазначеного відповідач діяв у відповідності до чинної законодавчої бази.
Суд, вислухавши в судовому засіданні пояснення позивачки, представника відповідача, дослідивши наявні в справі докази, прийшов до висновку про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог на підставі наступного.
У відповідності до свідоцтва про народження ОСОБА_3, виданого 03.09.2007 року виконкомом Павлівської сільської ради Мар'їнського району Донецької області, актовий запис № 20, серія 1-ИО № 147675. позивач є матір'ю дитини, народженої 17.08.2007 року. (а.с.6)
Позивач у зв'язку з народженням дитини перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захист) населення Вуї ледарської міської ради Донецької області, згідно довідки про отримання допомоги, вона отримала з 27.1 2007 року по 17.08.2010 року допомогу при народженні дитини в сумі 8500.90грн. та згідно довідки, вона отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за 2008 рік в сумі 1568.77 гри.( з розрахунку 130,00 грн. щомісячно). (а.с.8, 9)
Позивачка зверталася до відповідача про перерахунок допомоги, однак 12.08.2009 року о тримала відмову, тому вимушена звернутися до суду.
(а.с. 10-12)
Відповідно до ст. З Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визначаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держиви.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Відповідно до от. 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року № 2240-Ш передбачено, що одноразова допомога при народженні дитини встановлюється у сумі, кратній 22.6 розмірами прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини.
Абзацом 2 частини статті 56 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік від 19.12.2006 року було зупинено дію ст. 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне
Соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами
зумовленими похованням" від 18.01.2001 року № 2240-1 і І та зазначено, що в 2007 році одноразова допомога при народженні дитини складає 8500 гри., яка у сумі 3400 грн. сплачується одноразово, а потім по 425 грн. щомісячно на протязі 12 місяців.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп-07 абзац 2 частини 2 статті 56 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік" не визнавався не конституційним.
З цих підстав суд вважає за можливе відмовити позивачці в задоволенні позовних вимог в частині стягнення одноразової допомоги при народженні дитини.
В частині нарахування допомоги по догляду за дниною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року, суд вважає за можливе відмовити позивачці з наступних підстав:
Відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в редакції Закону України “Про Державний бюджет України па 2008 рік" від 28 грудня 2007 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічною віку надасться у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. і ця норма Закону не визнана неконституційною.
Отже, допомога по догляду за дитиною то досягнення нею трирічного віку за 2008 рік виплачена відповідачем відповідно до діючого законодавства.
Враховуючи вищевикладене. керуючись ст.. 3, ч, 2 ст. 19, ч. З, ст. 51 Конституції України, ст. ст. 12, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, ст. 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року № 2240-111. ст. 56. 62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, ст. ст. 2, 6. 8. 9, 69. 94. 104. 159, 160, 163 КАС України, суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1 по Управління праці та соціального захисту населення в місті Вуї ледар. Донецької області про визнання дій неправомірними та стягнення недорахованих сум - відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження цієї постанови може бути подано до місцевого адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Апеляційний адміністративний суд через місцевий адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Вугледарського
міського суду ОСОБА_4