Постанова від 30.07.2015 по справі 826/11453/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2015 року № 826/11453/15

Об 11 год. 57 хв. Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Корж М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовомПриватного акціонерного товариства "Інститут Паперу"

до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшов позов Приватного акціонерного товариства "Інститут Паперу" до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №3726552209 від 15.01.2015 р.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення було прийняте безпідставно та з порушенням вимог чинного законодавства України, у зв'язку з чим воно є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки висновки акту перевірки та оскаржуване податкове повідомлення-рішення є законним та обґрунтованим, прийнятим на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

У період з 15.12.2014 р. по 19.12.2014 р. ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві проведена документальна позапланова невиїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських відносин з ТОВ "Брокбудкепітал" та ТОВ "Еко-Сервіс" за період з 01.08.2014 р. по 31.08.2014 р., за результатами якої відповідачем складено акт №1295/26-55-22-09/31812534 від 25.12.2014 p. (надалі - акт перевірки №1295).

Згідно висновків, викладених в акті перевірки №1295, позивачем порушено вимоги ст.185, п.198.3, п.198.6 ст.198, п.201.4, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (надалі - ПК України), в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 183 668,00 грн., в т.ч. за серпень 2014 р. - на суму 183 668,00 грн.

На підставі вказаного акту перевірки №1295 відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення №3726552209 від 15.01.2015 р. (надалі - ППР №3726552209), яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 275 502,00 грн., з яких 183 668,00 грн. - за основним платежем, а 91 834,00 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

За результатами адміністративного оскарження рішеннями ГУ ДФС у м. Києві №4925/10/26-15-10-05-35 від 25.03.2015 р. "Про результати розгляду первинної скарги" та ДФС України №11459/6/99-99-10-01-04-25 від 03.06.2015 р. "Про результати розгляду скарги" було залишене без змін прийняте відповідачем ППР №3726552209, а скарги позивача - без задоволення.

Судом встановлено, що ПП "Інститут Паперу" зареєстровано як юридична особа 21.12.2001 р., з 25.12.2001 р. взято на податковий облік та станом на дату проведення перевірки перебувало на обліку в ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, зареєстровано як платник податку на додану вартість 27.12.2009 р.

При наданні оцінки спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Між ПП "Інститут Паперу", як замовником, та ТОВ "Брокбудкепітал", як підрядником, був укладений Договір на виконання ремонтних робіт №6 від 27.02.2014 р. (надалі - Договір №6), відповідно до умов якого підрядник зобов'язується своїми та залученими силами і засобами виконати ремонтні роботи в приміщеннях будівлі за адресою вул. Кутузова, 18/7, а замовник зобов'язується прийняти належним чином виконані роботи і оплатити їх на умовах та в строки, які вказані в цьому договорі. Згідно наявної в матеріалах справи договірної ціни та локальних кошторисів до Договору №6 підрядник зобов'язувався виконати роботи загальною вартістю 997 700,00 грн., в т.ч. ПДВ 166 283,33 грн.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання умов зазначеного вище Договору №6 ТОВ "Брокбудкепітал" виконало відповідні роботи загальною вартістю 997 700,00 грн., в т.ч. ПДВ 166 283,33 грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи актом приймання виконаних робіт та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за серпень 2014 р., що містять всі обов'язкові реквізити.

Судом встановлено, що ТОВ "Брокбудкепітал" оформлені на користь позивача податкові накладні №31 від 08.08.2014 р., №81 від 12.08.2014 р., №834 від 20.08.2014 р., №835 від 21.08.2014 р., №836 від 28.08.2014 р., №837 від 29.08.2014 р. на загальну суму 997 700,00 грн., в т.ч. ПДВ 166 283,33 грн., що оформлені у відповідності до вимог ст.201 ПК України та містять всі реквізити, передбачені чинним законодавством для первинних документів.

Також судом встановлено, що між ПП "Інститут Паперу", як замовником, та ТОВ "Еко-Сервіс", як виконавцем, був укладений Договір про надання клінінгових послуг №4 від 01.04.2014 р. (надалі - Договір №4), відповідно до умов якого виконавець зобов'язується за завданням замовника надати клінінгові послуги - комплексні послуги з прибирання, чищення, миття приміщень будівлі та обслуговування прибудинкової ділянки за адресою: вул. Кутузова, 18/7, з використанням своїх матеріалів та устаткування.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання умов зазначеного вище Договору №4 ТОВ "Еко-Сервіс" надало відповідні клінінгові послуги загальною вартістю 109 845,00 грн., в т.ч. ПДВ 18 307,50 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи актами здачі-прийняття наданих послуг, що містять всі обов'язкові реквізити.

Судом встановлено, що ТОВ "Еко-Сервіс" оформлені на користь позивача податкові накладні №161 від 06.08.2014 р., №162 від 08.08.2014 р. на загальну суму 109 845,00 грн., в т.ч. ПДВ 18 307,50 грн., що оформлені у відповідності до вимог ст.201 ПК України та містять всі реквізити, передбачені чинним законодавством для первинних документів.

Факт оплати позивачем робіт (послуг), наданих ТОВ "Брокбудкепітал" та ТОВ "Еко-Сервіс" згідно зазначених вище Договору №6 та Договору №4 підтверджується, дослідженими судом, наявними в матеріалах справи відповідними банківськими виписками з відміткою банку.

Судом встановлено, що на час існування спірних правовідносин, контрагенти позивача ТОВ "Брокбудкепітал" та ТОВ "Еко-Сервіс" були належним чином зареєстровані як юридичні особи та як платники податку на додану вартість, відтак мали належний обсяг правосуб'єктності для здійснення господарських операцій.

Суд зазначає, що згідно вимог чинного законодавства України, обов'язок контролювати звітність контрагентів на суб'єктів підприємницької діяльності не покладено, також, суб'єкт підприємницької діяльності не має права контролювати звітність або своєчасність сплати податків іншими особами. Якщо віднесення сум до складу податкового кредиту відбувається на підставі належним чином оформлених розрахункових, платіжних та інших документів, обов'язковість ведення яких передбачена правилами ведення податкового обліку, дії платника податку є правомірними.

Суд критично відноситься до посилань відповідача на акт ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві від 01.09.2014 р. №2638/26-55-22-07/32155487 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Еко-Сервіс" код за ЄДРПОУ 32155487, за період з 01.07.2014 по 31.08.2014", як на докази недійсності зазначених вище правочинів, оскільки відповідно до ч.4 ст.70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору. Так, суд звертає увагу, що відповідач не звертався до суду з позовом про визнання зазначених вище Договору №6 та Договору №4, укладених між позивачем та ТОВ "Брокбудкепітал", ТОВ "Еко-Сервіс", недійсними.

Відповідно до ст.61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер. Законодавством України не передбачена відповідальність юридичної особи за зобов'язаннями іншої юридичної особи, в тому числі за податковими зобов'язаннями.

Вирішуючи питання реальності виконання договору з метою використання отриманих послуг за вказаними договорами у власній господарській діяльності, суд звертає увагу на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що роботи (послуги), отримані за вказаними вище Договором №6 та Договором №4, придбавались ПП "Інститут Паперу" з метою використання отриманого у власній господарській діяльності, а саме, не жиле приміщення за адресою: м. Київ, вул. Кутузова, 18/7, де згідно із вказаними договорами проводились ремонтні роботи та клінінгові послуги, належить позивачу, що підтверджується Свідоцтвом про право власності серія АЕ №898886 від 06.03.2013 р., яке позивач використовує у власній господарській діяльності, а саме шляхом здавання в оренду приміщень, що відповідає видам господарської діяльності позивача.

Згідно ч.1 ст.3 Господарського кодексу України (надалі - ГК України) під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Таким чином, суд зазначає, що отримання послуг від ТОВ "Брокбудкепітал" та ТОВ "Еко-Сервіс" відповідає меті та видам господарської діяльності позивача.

Статтею 204 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) встановлено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Згідно з ч.1 ст.207 ГК України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача про нікчемність зазначених вище договорів, укладених між позивачем та ТОВ "Брокбудкепітал", ТОВ "Еко-Сервіс", оскільки ці доводи ґрунтуються на припущеннях, не підтверджуються належними доказами та спростовуються доказами, наданими представником позивача.

Відповідно до ч.1 та ч.5 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Згідно з ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.1-ч.3, ч.5 та ч.6 ст.203 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.215 ЦК України передбачено, що недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

За правилами ч.1 ст.216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до ст.228 ЦК України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним. У разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним. Якщо визнаний судом недійсний правочин було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то при наявності умислу у обох сторін - в разі виконання правочину обома сторонами - в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується в дохід держави все одержане нею і все належне - з неї першій стороні на відшкодування одержаного. При наявності умислу лише у однієї із сторін все одержане нею за правочином повинно бути повернуто іншій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується в дохід держави.

Для застосування санкцій, передбачених ст.228 ЦК України, необхідними є наявність умислу на укладення угоди з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, наприклад, вчинення удаваного правочину з метою приховання ухилення від сплати податків чи з метою неправомірного одержання з державного бюджету коштів шляхом відшкодування податку на додану вартість у разі його несплати контрагентом до бюджету.

Відповідачем не наведено, а судом не встановлено, підстав, що дозволяли б дійти висновку про нікчемність чи недійсність вище вказаних правочинів, укладених між позивачем та ТОВ "Брокбудкепітал", ТОВ "Еко-Сервіс", а також не надано доказів, які б свідчили, що правочини в межах спірних правовідносин, є такими, що порушують публічний порядок чи спрямовані на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна держави.

Суд також звертає увагу, що в силу положень ч.3 ст.228 ЦК України питання недійсності правочину у разі недодержання вимоги щодо його відповідності інтересам держави і суспільства, його моральним засадам вирішується виключно судом.

Відповідно до п.201.8., п.201.9 та п.201.10. ст.201 ПК України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому ст.183 цього Кодексу. Не дає права на віднесення сум податку до податкового кредиту податкова накладна, складена платником, звільненим від сплати податку за рішенням суду, після набрання чинності таким рішенням суду. Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Згідно з п.184.1 ст.184 ПК України, реєстрація платника податку на додану вартість діє до дати анулювання реєстрації платника податку.

Зі змісту наведених положень законодавства України вбачається, що у податковому обліку податкова накладна є тим документом, який складається у момент виникнення податкових зобов'язань і визначається як розрахунковий документ, що підтверджує вчинення певної господарської операції, за якою виникають податкові зобов'язання, породжує у платника податку обов'язки та права щодо нарахування та сплати податку на додану вартість, характер яких залежить від статусу платника (продавець чи покупець), в тому числі підтверджує право покупця на нарахування податкового кредиту. Податкова накладна має силу податкового і одночасно розрахункового документа за умови її складання особою, зареєстрованою як платник податку у порядку, передбаченому статтею 201 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.198.1 та п.198.3 ст.198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає, зокрема, у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг. Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст.39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п.193.1 ст.193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Пунктом 198.6 ст.198 ПК України встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п.201.11 ст.201 цього Кодексу.

З огляду на те, що судом встановлено наявність усіх обов'язкових підстав для формування позивачем податкового кредиту за результатами реальних господарських відносин із вказаним контрагентом за спірний період, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав для донарахування позивачу сум податку на додану вартість та застосування штрафних (фінансових) санкцій оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.

Із зазначеного вище вбачається, що відповідач помилково вважав, що первинні документи були складені ТОВ "Брокбудкепітал" та ТОВ "Еко-Сервіс" з порушенням вимог Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" та Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. №88, не несуть доказовості відносно змісту здійсненної операції, та не є документами, які можуть бути підставою для відображення в облікових регістрах бухгалтерського та податкового обліку.

Виходячи з системного аналізу наведених норм права та фактичних обставин справи суд приходить до висновку, що позивачем не було допущено порушень вимог податкового законодавства, що призвело до заниження податку на додану вартість на загальну суму 183 668,00 грн., в т.ч. за серпень 2014 р. - на суму 183 668,00 грн., а, відтак, у відповідача також відсутні підстави для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій, визначених оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Згідно з положеннями ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у розмірі 487,20 грн., а тому, керуючись вимогами ч.1 ст.94 КАС України, судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 487,20 грн. підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Приватного акціонерного товариства "Інститут Паперу" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві від 15.01.2015 року №3726552209.

3. Судові витрати в сумі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп. грн. стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Інститут Паперу" (код ЄДРПОУ 31812534) за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева

Повний текст постанови складений 07 серпня 2015 року.