05 серпня 2015 р.Справа № 820/20940/14
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Макаренко Я.М.
Суддів: Мінаєвої О.М. , Шевцової Н.В.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.04.2015р. по справі № 820/20940/14
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління статистики Луганської області , Реєстраційної служби Сєвєродонецького міського управління юстиції третя особа Сєвєродонецька міська рада
про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління статистики Луганської області (далі по тексту - перший відповідач), Реєстраційної служби Сєвєродонецького міського управління юстиції (далі по тексту - другий відповідач), третя особа - Сєвєродонецька міська рада, в якому, з урахуванням уточнень, просила суд:
- скасувати рішення про визначення коду ЄДРПОУ для особи з назвою "Сєвєродонецька міська рада" (код ЄДРПОУ 26204220) та рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру про особу з назвою "Сєвєродонецька міська рада" (код ЄДРПОУ 26204220);
- зобов'язати Головне управління статистики Луганської області внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України у зв'язку із скасуванням рішень про визначення коду ЄДРПОУ для особи з назвою "Сєвєродонецька міська рада" (код ЄДРПОУ 26204220);
- зобов'язати Реєстраційну службу Сєвєродонецького міського управління юстиції внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у зв'язку із скасуванням рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру про особу з назвою "Сєвєродонецька міська рада".
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року в задоволенні зазначеного позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на
Колегія суддів заслухавши, доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачем направлено запит до Сєвєродонецької міської ради про надання публічної інформації про те, чи проводились територіальною громадою м.Сєвєродонецьк загальні збори, на яких було утворено представницький орган місцевого самоврядування територіальної громади м. Сєвєродонецьк, а саме міська рада. Відповідно до відповіді Сєвєродонецької міської ради таких зборів не проводилось, що, на думку позивача, вказує на те, що Сєвєродонецька міська рада не є представницьким органом місцевого самоврядування територіальної громади м. Сєвєродонецьк.
Позивач, вважаючи, що відповідачами особі з назвою "Сєвєродонецька міська рада" незаконно присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи та внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що порушує її права здійснювати місцеве самоврядування, а саме обиратись та обирати представницькі органи місцевого самоврядування, звернулась із зазначеним позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, позивачем не доведено порушення її прав відповідачами.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, державну реєстрацію юридичної особи Сєвєродонецької міської ради проведено 21.05.1997 року
На момент проведення державної реєстрації Сєвєродонецької міської ради правовий статус місцевих Рад визначався Законом України «Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування» від 07.12.1990р.
Приписами ст. 4 зазначеного Закону було встановлено, що Рада народних депутатів є юридичною особою.
Таким чином, державна реєстрація Сєвєродонецької міської ради проводилась на підставі Закону України "Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування" від 07.12.1990 року.
Тобто, в силу зазначеного закону Сєвєродонецька міська рада була наділена статусом юридичної особи, на підставі чого було проведено її державну реєстрацію як юридичної особи.
01.07.2004 року набув чинності Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Відповідно до статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірники установчих документів; документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.
Державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою - сьомою статті 8 та частиною п'ятою статті 10 цього Закону; документи подані не в повному обсязі.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", державний реєстратор протягом 2004 - 2005 років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, зобов'язаний провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка. При цьому реєстраційний збір за заміну свідоцтва про державну реєстрацію не стягується.
Як вбачається з матеріалів справи, 22.04.2005р. ОСОБА_2 до реєстраційної служби було подано реєстраційну картку форми № 1.6 про підтвердження відомостей про юридичну особу - Сєвєродонецьку міську раду та копію довідки № 22957 від 09.04.2002р., яка видана Луганським обласним управлінням статистики. Відповідно до вищезазначених документів юридична особа - Сєвєродонецька міська рада (ідентифікаційний код - 26240220) була зареєстрована 21.05.1997р.
За приписами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (в редакції чинній на момент подання державному реєстратору зазначених відомостей) відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток.
Державний реєстратор, перевіривши наявність підстав для залишення поданих документів без розгляду, як це передбачено ч. 7 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», здійснив реєстраційну дію «включення відомостей про юридичну особу».
Таким чином, державний реєстратор, здійснюючи перереєстрацію Сєвєродонецької міської ради діяв у в порядку і у спосіб, визначений законом.
Отже, доводи апеляційної скарги щодо незаконності реєстрації Сєвєродонецької міської ради в Єдиному державному реєстрі з огляду на ненадання свідоцтва про державну реєстрацію міської ради, є необґрунтованими.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для скасування державної реєстрації Сєвєродонецької міської ради.
Також колегія суддів зазначає, що є необґрунтованими позовні вимоги ОСОБА_1 щодо скасування про визначення коду ЄДРПОУ для особи з назвою "Сєвєродонецька міська рада", враховуючи наступне.
Відповідно до Закону України "Про державну статистику" від 1992 року, на органи державної статистики були покладені обов'язки з встановлення кодів та ведення Державного реєстру звітних (статистичних) одиниць України, який було створено в 1993 році відповідно до положення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.1993 року № 538 "Про Державний реєстр звітних (статистичних) одиниць України".
Відповідно до зазначеного Положення до Державного реєстру включаються відомості про: всі юридичні особи на території України, а також юридичні особи України, що перебувають за її межами; всі розташовані на території України структурні одиниці, що не є юридичними особами і головні організації яких розташовані за її межами; всі фізичні особи, які займаються підприємницькою діяльністю і проживають на території України, незалежно від їх громадянства.
На основі Державного реєстру було створено та введено з 1 січня 1996 року в дію Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 № 118 "Про створення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України".
Пунктом 4 вказаного Положення передбачено, що підприємствам та організаціям, що не були внесені до Державного реєстру звітних (статистичних) одиниць України і згідно з Положенням про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України підлягають включенню до останнього.
Відповідно до Положення про ЄДРПОУ підставою для внесення до ЄДРПОУ або виключення з нього даних щодо суб'єктів, а також внесення змін до ЄДРПОУ є надходження від державного реєстратора до органу державної статистики інформації про вчинення реєстраційних дій, передбачених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Ідентифікаційний код ЄДРПОУ юридичним особам присвоюється державним реєстратором. зберігається за суб'єктом, якому він присвоєний протягом усього періоду його існування і є єдиним.
Також за приписами зазначеного Положення ЄДРПОУ - це автоматизована система збирання, накопичення та опрацювання даних про юридичних осіб всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, що знаходяться на території України, а також відокремлені підрозділи юридичних осіб України, що знаходяться за її межами.
Отже, враховуючи, зазначені приписи Положення та те, що Сєвєродонецька міська рада є юридичною особою комунальної форми власності, доводи апеляційної скарги позивача про те, що Сєвєродонецькій міській раді не може бути присвоєно код ЄДРПОУ, з огляду на те, що до цього реєстру включаються лише суб'єкти господарювання, є необґрунтованими.
Таким чином, Головним управління статистики Луганської області на підставі Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України було обґрунтовано присвоєно юридичній особі Сєвєродонецької міської ради код ЄДРПОУ.
Враховуючи викладене, підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління статистики Луганської області внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України у зв'язку із скасуванням рішень про визначення коду ЄДРПОУ для особи з назвою "Сєвєродонецька міська рада" та зобов'язання Реєстраційної служби Сєвєродонецького міського управління юстиції внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у зв'язку із скасуванням рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру про особу з назвою "Сєвєродонецька міська рада", відсутні.
Колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги, що існування Сєвєродонецької міської ради є незаконним, оскільки цю особу не утворювала територіальна громада міста Сєвєродонецьк та позбавляє позивача можливості брати участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Так, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 141 Конституції України до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п'ять років. Припинення повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради має наслідком припинення повноважень депутатів відповідної ради.
Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п'ять років.
За приписами ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» представницький орган місцевого самоврядування це - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.
За роки функціонування Сєвєродонецької міської ради неодноразово проводилися вибори за участю територіальної громади міста. Також, з пояснень представника позивача встановлено, що позивач також приймала участь у виборах до Сєвєродонецької міської ради, а тому ОСОБА_1 не було обмежено у її праві брати участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Також колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги, що довіреність, видана міським головою м. Сєвєродонецька ОСОБА_3, є недійсною, оскільки ОСОБА_3, не уповноважений видавати довіреності від імені Сєвєродонецької міської ради, з огляду на наступне.
За приписами ч. 1 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Статтею 42 зазначеного Закону визначені повноваження сільського, селищного, міського голови, зокрема, забезпечення здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організація в межах, визначених цим Законом, роботи відповідної ради та її виконавчого комітету; підписання рішень ради та її виконавчого комітету.
Отже, міський голова в порядку здійснення організації роботи міської ради, має право підписувати документи міської ради з приводу її діяльності та виконання покладених на неї обов'язків. Заборон щодо підписання міським головою довіреностей від імені міської ради законодавством не встановлено.
Таким чином, колегія суддів переглянувши, рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.04.2015р. по справі № 820/20940/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Макаренко Я.М.
Судді(підпис) (підпис) Мінаєва О.М. Шевцова Н.В.
Повний текст ухвали виготовлений 07.08.2015 р.