Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
16 квітня 2010 року Справа № 2а-755/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді - Мирошниченка В.С.
при секретарі - Сириці І.О.
за участю:
представника прокуратури - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом прокуратури Олександрійського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції до приватного підприємства «Агро-Комерс» про стягнення заборгованості з податку на додану вартість в сумі 1405,62 грн., -
9 березня 2010 р. прокурор Олександрійського району в інтересах Олександрійської ОДПІ звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з ПП «Агро-Комерс» заборгованості з податку на додану плату в сумі 1405,62 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог прокурор посилається на те, що ПП «Агро-Комерс» згідно довідки Олександрійської ОДПІ має заборгованість з питань сплати податку на додану вартість в сумі 1405,62 грн. Дана сума податкового боргу виникла за податковими рішеннями згідно актів перевірок.
Враховуючи, що ПП «Агро-Комерс» в добровільному порядку заборгованість не сплачує, виникла необхідність у зверненні до суду з позовом.
В судовому засіданні представник прокуратури підтримала позовні вимоги повністю, пославшись на обставини викладені в позовній заяві та просила суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник Олександрійської ОДПІ в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. До Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшла заява від Олександрійської ОДПІ про розгляд справи за відсутності представника ОДПІ. Також в заяві зазначено, що Олександрійська ОДПІ просить суд розглянути дану справи при з'явленні в судове засідання представника прокуратури (а.с.34).
Відповідач в судовому засіданні двічі не з'явився, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Заперечень на адміністративний позов не надав.
Вислухавши думку прокурора стосовно розгляду справи за відсутності представника позивача та відповідача, яка вважала можливим розглянути справу без участі представника позивача та відповідача, суд визнав можливим розглянути справу у відсутності зазначених осіб зважаючи на те, що в матеріалах справи достатньо доказів про права та взаємовідносини сторін, а також те, що ст. 122 КАС України визначений строк для розгляду адміністративних справ.
Заслухавши прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав
Ст..60 КАС України визначено визначено, що у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Відповідно до вимог ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до п.4 ч.І ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
ПЛІ ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачена можливість державної податкової інспекції звертатися до судів з позовами до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.
Відповідно до п.8 ч.І ст.14 Закону України «Про систему оподаткування» до загальнодержавних належать такі податки і збори (обов'язкові платежі): плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).
Ст..20 Закону України «Про систему оподаткування» передбачено, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється
державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законодавством.
ПП «Агро-Комерс» (далі відповідач) зареєстроване як юридична особа Олександрійською районної державної адміністрацією 11.04.2002 р. про що видано свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи (а.с.4). Відомості про підприємство внесені до ЄДРПОУ (а.с.5).
Відповідно довідки № 462 відповідача взято на облік платника податків в Олександрійській ОДШ (а.с.6).
До 31.07.2008 р. відповідач був зареєстрований платником податку на додану вартість, згідно свідоцтвам 15514008 (а.с.7).
Олександрійською ОДГО неодноразово проводились камеральні перевірки своєчасності подання податкової звітності за результатами яких складені акти № 021374 від 22.02.2008 р. (а.с.12), № 003349 від 01.08.2008 р. (а.с.14), № 003210 від 13.06.2008 р. (а.с.17).
На підставі зазначених актів Олександрійською ОДШ винесені податкові повідомлення рішення:
- № 0000611520/0 від 23.07.2008 р., яким до відповідача застосовано штраф в сумі 33,49 грн. (а.с.9);
- № 0002131520/0 від 14.09.2007 р., яким до відповідача застосовано штраф в сумі 531,51 грн. (а.с.9);
- № 0000231520/0 від 07.03.2008 р., яким до відповідача застосовано штраф в сумі 340 грн. (а.с.10);
- № 0000641520/0 від 01.08.2008 р., яким до відповідача застосовано штраф в сумі 340 грн. (а.с.13);
- № 0000461520/0 від 13.06.2008 р., яким до відповідача застосовано штраф в сумі 680 грн (а.с.15);
Згідно зворотнього боку облікової картки відповідача, станом на 14.09.2009 р. він має заборгованість по сплаті податку на додану вартість в сумі 1405,62 грн. (а.с.18)
Відповідно до п.1 ч.І ст.14 Закону України «Про систему оподаткування» до загальнодержавних належать такі податки і збори (обов'язкові платежі): податок на додану вартість.
П.З ч.І ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» визначено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані: сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до підпункту 3.1.1. пункту 3.1. статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків, до яких вказаний Закон відносить кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання (пункт 1.7. статті 1 Закону), можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Несвоєчасна сплата відповідачем податку на додану вартість призводить до невиконання доходної частини бюджету держава та завдає істотної шкоди державним інтересам.
В судовому засіданні знайшли своє підтвердження факти зазначені в позовній заяві, а тому суд приходить до висновку про стягнення з відповідача суми заборгованості по сплаті податку на додану вартість в сумі 1405.62 грн.
Згідно п.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст. 14,20 Закону України «Про систему оподаткування», ст.ст. 9,14 Закону України «Про систему оподаткування» та ст.ст. 17,60,71,94,160-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов прокуратури Олександрійського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції до приватного підприємства «Агро-Комерс» задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства «Агро-Комерс» на користь держави в особі Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції (р/р 31113029700014 в банку ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код 24146085) податкову заборгованість по сплаті податку на додану вартість в сумі 1405 (одна тисяча чотириста п'ять) гривень 62 копійки.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Кіровоградській окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_2