06 серпня 2015 р. Справа № 804/7627/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Кучми К.С., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Державного промислового підприємства «Кривбаспромводопостачання» про застосування заходів реагування, -
Позивач звернувся до адміністративного суду з вищезазначеним позовом. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідним підрозділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області була проведена планова перевірка ДПП «Кривбаспромводопостачання», в ході якої були виявлені чисельні порушення чинного законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, які не були усунуті в повному обсязі. Подальша експлуатація адміністративно-складської будівлі відповідача із подальшими порушеннями створює загрозу життю та здоров'ю людей. За таких обставин, позивач просив суд:
- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі управління ДПП «Кривбаспромводопостачання» (код ЄДРПОУ 00191017) за адресою: Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, Саксаганський район, пр.Миру, 15а, до повного усунення порушень;
- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації об'єкту, а саме будівель та споруд Карачунівського водопровідного комплексу ДПП «Кривбаспромводопостачання» (код ЄДРПОУ 00191017) за адресою: Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, Центрально-Міський район, м-н Карачуни, до повного усунення порушень;
- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації об'єкту, а саме будівель та споруд Карачунівської промислової бази ДПП «Кривбаспромводопостачання» (код ЄДРПОУ 00191017) за адресою: Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, Центрально-Міський район, м-н Карачуни, до повного усунення порушень;
- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації об'єкту, а саме будівель та споруд станції розливу хлору та складу хлору ДПП «Кривбаспромводопостачання» (код ЄДРПОУ 00191017) за адресою: Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, Довгинцівськи район, в районі с.м.т.Радушне, до повного усунення порушень;
- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації об'єкту, а саме будівель та споруд Радушанського водопровідного комплексу ДПП «Кривбаспромводопостачання» (код ЄДРПОУ-00191017) за адресою: Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, Довгинцівськи район, в районі с.м.т.Радушне, до повного усунення порушень;
- заборонити ДПП «Кривбаспромводопостачання» (код ЄДРПОУ 00191017) експлуатацією будівлі управління за адресою: Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, Саксаганський район, пр.Миру 15а, об'єкту, а саме будівель та споруд Карачунівського водопровідного комплексу за адресою: Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, Центрально-Міський район, м-н Карачуни, об'єкту, а саме будівель та споруд Карачунівської промислової бази за адресою: Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, Центрально-Міський район, м-н Карачуни, об'єкту, а саме будівель та споруд станції розливу хлору та складу хлору за адресою: Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, Довгинцівський район, в районі с.м.т.Радушне, об'єкту, а саме будівель та споруд Радушанського водопровідного комплексу за адресою: Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, Довгинцівський район, в районі с.м.т.Радушне, до повного усунення порушень;
- зобов'язати ДПП «Кривбаспромводопостачання» (код ЄДРПОУ- 00191017) зупинити експлуатацію будівлі управління за адресою: Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, Саксаганський район, пр.Миру 15а, об'єкту, а саме будівель та споруд Карачунівського водопровідного комплексу за адресою: Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, Центрально-Міський район, м-н Карачуни, об'єкту, а саме будівель та споруд Карачунівської промислової бази за адресою: Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, Центрально-Міський район, м-н Карачуни, об'єкту, а саме будівель та споруд станції розливу хлору та складу хлору за адресою: Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, Довгинцівський район, в районі с.м.т.Радушне, об'єкту, а саме будівель та споруд Радушанського водопровідного комплексу за адресою: Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, Довгинцівський район, в районі с.м.т.Радушне, до повного усунення порушень.
До суду від представника позивача надійшла заява про розгляд даної справи в порядку письмового провадження, а також пояснення щодо стану усунення порушень, в яких вони зазначили, що обставини, які стали підставою для звернення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування перестали існувати та усунуті.
До суду від представника відповідача також заява про розгляд даної справи в порядку письмового провадження, в якій вона також зазначила, що ДПП «Кривбаспромводопостачання» усунуло недоліки, пов'язані з перевіркою. Підтвердженням цього факту є проведення позапланової перевірки підприємства у період з 27.07.2015 р. по 31.07.2015 року.
Згідно із ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Таким чином, частина 4 статті 122 КАС України, надає суду можливості проводити подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що у період з у період з 12.05.2015 року по 02.06.2015 року відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» проведено планову перевірку ДПП «Кривбаспромводопостачання» за адресою: Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, Центрально-Міський, Дзержинський, Саксаганський, Тернівський та Довгинцівський райони, Криворізький район.
Суб'єкт господарювання ДПП «Кривбаспромводопостачання» з урахуванням затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 року № 306 критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенями ризику його господарської діяльності віднесений до високого ступеню ризику.
Актом перевірки ДПП «Кривбаспромводопостачання» щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту від 02.06.2015 р. № 4124/02-15 встановлені порушення Кодексу цивільного захисту України №5403-VI, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МЕС України від 30.12.2014 р. № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 р. за №252/26697, Державних будівельних норм України «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту», затверджено наказом Мінрегіонбуду України від 22.12.2010 р. №537, Державних будівельних норм України «Захист від пожежі. Пожежна безпека об'єктів будівництва», затверджених наказом Держбуду України від 03.12.2002 р. №88 (дані - ДБН В.1.1-7-2002*), Типові норми належності вогнегасників, затверджені наказом МНС України № 151 від 02.04.2004 р., зареєстровані у Міністерстві юстиції України 29.04.2004 р. за №554/9153, «Правила улаштування електроустановок». Правил будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок, Державних будівельних норм України «Внутрішній водопровід та каналізація», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 31.10.2012 р. №553, Наказ МНС України від 15.05.2006 р. № 288 «Правила улаштування, експлуатації та технічного обслуговування систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05.07.2006 р. за № 785/12659.
Аналізуючи виниклі між сторонами правовідносини, суд приходить до наступного.
Відповідно до підп.57 п.4 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента №20/2013 від 16.01.2013 року на ДСНС України покладено завдання організовувати та проводити перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) визначено діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно із п.п.1.12 п.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежо-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Пункт 1 ст.68 Кодексу цивільного захисту України зазначає, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
В силу п.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Як встановлено підпунктами 1, 4 пункту 1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Згідно із ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Відповідно до п.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Так, відповідно до підпунктів 1, 4, 21, 22 пункту 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України на суб'єкта господарювання покладається обов'язок:
забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання;
організація та здійснення під час виникнення надзвичайних ситуацій евакуаційних заходів щодо працівників та майна суб'єкта господарювання;
забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки;
утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Частиною 5 статті 4 даного Закону визначено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Аналізуючи викладене суд зазначає, що виключно за рішенням адміністративного суду можливе застосування заходів реагування саме у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг.
Судом також встановлено, що у період з 29.07.2015 р. по 31.07.2015 р. відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» здійснено позапланову перевірку ДДП «Кривбаспромводопостачання».
Також до Головного управління надійшов лист від керівництва відповідача щодо додатково проведеної роботи по усуненню порушень пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Актом перевірки ДДП «Кривбаспромводопостачання» щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту від 31.07.2015 р. № 6593/02-15 та доданими доказами щодо усунення порушень встановлено - порушення пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей виконані. Тобто обставини, які стали підставою для звернення Головного управління до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування перестали існувати та усунуті.
Таким чином, відповідачем були усунуті порушення, відображені в акті перевірки від 02.06.2015 року №4124/02-15, що підтверджується матеріалами справи.
За таких обставин, суд вважає за необхідне у задоволенні позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до ДДП «Кривбаспромводопостачання» про застосування заходів реагування відмовити, з викладених вище підстав.
Ухвалою судді від 18 червня 2015 року було відстрочено Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області сплату судового збору при подачі даної позовної заяви до ухвалення судового рішення у справі, а тому суд вважає за необхідне стягнути з позивача на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 73,08 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 128, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
У задоволенні позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Державного промислового підприємства «Кривбаспромводопостачання» про застосування заходів реагування - відмовити.
Стягнути з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 73,08 грн.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Суддя ОСОБА_1