Ухвала від 06.08.2015 по справі 821/859/15-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2015 р. Справа № 821/859/15-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Попов В.Ф.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача - судді Стас Л.В.

суддів-Турецької І.О., ОСОБА_1,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за апеляційною скаргою публічного акціонерного товариства "Придніпровське" на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 травня 2015 року по справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області до публічного акціонерного товариства "Придніпровське" про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області (далі - позивач, УПФ в Нововоронцовському районі Херсонської області ) звернувся з позовом до публічного акціонерного товариства "Придніпровське" (далі - відповідач, ПАТ "Придніпровське"), в якому просив суд стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за лютий 2015 року у сумі 3798,12 грн., мотивуючи позовні вимоги тим, що відповідач не є платником фіксованого сільськогосподарського податку згідно із Законом України від 26.06.1997 № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", які мають пільги, а тому зобов'язаний відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 25 травня 2015 року позов управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області - задоволено в повному обсязі.

Стягнуто з публічного акціонерного товариства "Придніпровське" (ідентифікаційний код 00855960) на користь управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за лютий 2015 року в сумі 3798,12 грн. (три тисячі сімсот дев'яносто вісім гривень дванадцять копійок).

В апеляційній скарзі, ПАТ "Придніпровське", посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 травня 2015 року - скасувати та винести нову про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Обґрунтовуючи апеляційну скаргу апелянтом зазначено, що судом першої інстанції не враховано положення абз.5 пункту 2 загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким передбачено, що пенсії призначені відповідно до п.п. "в-е" "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" здійснюються за рахунок Державного бюджету.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідач, ПАТ "Придніпровське" до 1 січня 2015 року було платником фіксованого сільськогосподарського податку.

На підприємстві працювали та вийшли на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

Згідно з розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з лютого 2015 року загальна сума витрат на виплату та доставку пільгових пенсій названим особам складає 3798,12 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 мають право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах, витрату та виплату і доставку якої повинні відшкодовуватися за рахунок ПАТ "Придніпровське".

Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на наступне.

Так, основними нормативно-правовими актами, які здійснюють регулювання відносин, пов'язаних з пенсійним забезпеченням, призначенням, перерахунком та виплатою пенсій, справлянням та використанням збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, відшкодуванням витрат Пенсійному фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, є Закон України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII), Закон України від 26.06.1997 № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 400/97-ВР), Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) та Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1.

Згідно з пунктом 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Згідно з абзацом 4 пункту 1 статті 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а ставка збору відповідно до абзацу 3 пункту 1 ст. 4 Закону № 400/97-ВР складає 100 відсотків від об'єкта оподаткування.

Відповідно до абзацу п'ятого підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон № 1058-IV) виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Суд звертає увагу, що платники фіксованого сільськогосподарського податку були звільнені від обов'язку відшкодовувати витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, а їх виплата здійснювалась за рахунок коштів Державного бюджету України згідно із Законом України від 31.05.2005 № 2613-IV "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення працівників сільськогосподарських підприємств - платників фіксованого сільськогосподарського податку" (далі - Закон № 2613-IV), який набрав чинності з 1 січня 2006 року.

Законом № 2613-IV були внесені зміни до Законів України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме:

абзац четвертий пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" після слів "визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону" доповнено словами "крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку";

абзац п'ятий підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" після слів "затвердженим Кабінетом Міністрів України" доповнено словами "та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Тобто, фінансування пільгових пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України стосувалося лише працівників сільськогосподарських підприємств - платників фіксованого сільськогосподарського податку, за рахунок чого вони і були звільнені від обов'язку відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким з переліку загальнодержавних податків та зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок.

Отже, з 1 січня 2015 року відповідач вже не є платником фіксованого сільськогосподарського податку, таким чином відпали підстави для подальшого його звільнення від відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

З наведених підстав суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на абзац 5 пп. 1 п. 2 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якого особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, оскільки таке фінансування, як зазначалось вище, згідно із Законом № 2613-IV стосувалось лише працівників сільськогосподарських підприємств - платників фіксованого сільськогосподарського податку.

Відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється у порядку, визначеному Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція).

За змістом пп. 6.7 п. 6 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа повинні вносити до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (пп. 6.7 п. 6 Інструкції).

За інформацією УПФ України в Нововоронцовському районі ПАТ "Придніпровське" не відшкодовано за лютий 2015 року витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на підставі пункту "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, загальна сума недоїмки за вказаний період складає 3798,12 грн. Як вбачається з матеріалів справи, товариством дана обставина не заперечується.

Доводи апеляційної скарги стосовно того, що ПАТ "Придніпровське" не є суб'єктом господарювання, яке відшкодовує Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки у відповідності до вимог Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” з 01.01.2015 року відповідач зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів “б”-“з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”,

За таких обставин, із врахуванням наведених положень чинного законодавства України, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Придніпровське"- залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 травня 2015 року по справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області до публічного акціонерного товариства "Придніпровське" про стягнення заборгованості - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді: