Ухвала від 03.08.2015 по справі 279/11185/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Коваленко В.П.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

УХВАЛА

іменем України

"03" серпня 2015 р. Справа № 279/11185/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Бондарчука І.Ф.

ОСОБА_2,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "14" січня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату коштів ,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2014 року ОСОБА_3 звернулася в суд із позовом, в якому просила зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області провести донарахування та виплату з 01.05.2014 по 31.10.2014 щомісячної грошової допомоги у відповідності до ст.ст.37, 39, 51, 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 04 грудня 2014 року позовні вимоги в частині визнання дій відповідача неправомірними, стягнення недоотриманих коштів в період з 01.05.2014 по 17.05.2014 залишено без розгляду.

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 14 січня 2015 року позов ОСОБА_3 задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради, Управління Пенсійного фонду Українив м.Коростені та Коростенському районі щодо виплати ОСОБА_3 в неповному обсязі коштів, передбачених ст.ст. 37, 39, 51, 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_3, допомогу в зв'язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у розмірах визначених ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждалими внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: у розмірі 40% мінімальної заробітної плати, за період з 17.05.2014 по 03.08.2014 .

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_3 доплату до пенсії у розмірах визначених ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: у розмірі 2-х мінімальних заробітних плат, за період з 14.05.2014 по 03.08.2014 , з урахуванням виплачених коштів за вказаний період.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду Українив м.Коростені та Коростенському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог ст.51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як пенсіонеру та потерпілому 3-ї категорії від аварії на ЧАЕС - у розмірі 25 % від мінімальної пенсії за віком, за період з 17.05.2014 по 03.08.2014, виходячи з розміру мінімальної пенсії, передбаченого ст.28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 додаткову щомісячну компенсацію, відповідно до вимог ст.52 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, яка втратила годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи - у розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком, за період з 14.05.2014 по 03.08.2014, виходячи з розміру мінімальної пенсії, передбаченого ст.28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В частині стягнення коштів за період з 03.08.2014 по 31.10.2014 - відмовлено за безпідставністю позовних вимог, так як відповідно до ст.6-7 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік", встановлено, що у 2014 році норми і положення ст.ст.37, 39, 51, 52 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволення позову та ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити.

В іншій частині рішення сторонами не оскаржено.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке прийнято у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 ч.1 ст.183-2 цього Кодексу.

Колегія суддів перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити.

Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області, має статус 3 категорії громадян, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Позивач отримує виплати згідно зі ст.ст. 39, 51, 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але у меншому розмірі, ніж визначено Законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом України №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ст.39 Закону №796-ХІІ до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території гарантованого добровільного відселення, проводиться доплата у розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Відповідно до ст.51 Закону №796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст.52 Закону №796-ХІІ, щомісячна компенсація в разі втрати годувальника призначається на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на його утриманні, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком незалежно від пенсії, передбаченої законодавством України.

На даний час, Закони України "Про державний бюджет України на 2011 рік", "Про державний бюджет України на 2012 рік" та "Про державний бюджет України на 2013 рік", якими обмежувалися вищевказані виплати, втратили чинність.

03 серпня 2014 року набули чинності зміни до Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік" згідно яких норми і положення ст.ст.39, 51, 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Разом із цим, такі обмеження в період з 01 січня 2014 року до 02 серпня 2014 року Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" не передбачалися.

Відтак, у вказаний період є чинними і підлягають застосуванню приписи ст.ст.39, 51, 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Водночас, розрахунок доплат до пенсії та додаткової пенсії позивачу здійснено, виходячи із розмірів, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначеною постановою, всупереч приписів ст.ст. 39, 51, 52 Закону № 796-ХІІ, визначено фіксовані розміри виплат, при тому, що ці суми значно менші від встановлених у законі.

Згідно із положеннями ч.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що при визначенні розміру виплат застосуванню підлягають саме статті 39, 51, 52 Закону №796-ХІІ, а не постанова КМУ №1210 від 23.11.2011, положення якої істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.

Доводи відповідача щодо правомірності своїх дій з посиланням на відсутність бюджетних коштів на фінансування виплат в порядку статей 39, 51, 52 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обґрунтовано не взяті судом до уваги, оскільки питання фінансування цих видатків не виступає предметом даного спору. Проблеми надання бюджетних коштів Управлінню для виконання покладених на нього обов'язків у справах цієї категорії виходять за межі заявлених вимог і судом не розглядалися.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням норм матеріального і процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "14" січня 2015 р. без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: І.Ф.Бондарчук

ОСОБА_2

Роздруковано та надіслано: рек з пов про вруч

1 - в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 пров.Лозовий,9, м.Коростень, Коростенський район, Житомирська область, 11500

3 - відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області вул.Грушевського,16/1, м.Коростень, Коростенський район, Житомирська область, 11501

- ,