04 серпня 2015 р.м.ОдесаСправа № 667/4660/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Ігнатенко О.Й.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Бойка А.В.,
суддів: Танасогло Т.М.,
ОСОБА_1,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті ОСОБА_1 апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні на постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 06 липня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
17.06.2015 року ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні, в якому просила визнати протиправним та скасувати протокол Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні №56 від 27.05.2015 року про відмову в перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії по довідці №64 від 21.05.2015 року, яка видана виконавчим комітетом Херсонської міської ради з урахуванням інших виплат, починаючи з 17.12.2014 року у розмірі 87% від заробітку та стягнути з державного бюджету України суму судового збору у розмірі 73,08 грн.
Постановою Комсомольського районного суду м. Херсона від 06.07.2015 року адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправним та скасовано протокол Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні №56 від 27.05.2015 року про відмову в перерахунку пенсії позивача; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії по довідці №64 від 21.05.2015 року, яка видана виконавчим комітетом Херсонської міської ради з урахуванням інших виплат, починаючи з 22.05.2015 року у розмірі 87% від заробітку.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, 14.07.2015 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Херсоні подано апеляційну скаргу на вказану постанову суду.
Апелянт зазначає, що постанова Комсомольського районного суду м. Херсона від 06.07.2015 року прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права та просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2
Постанова суду першої інстанції прийнята у порядку скороченого провадження відповідно до ч. 8 ст. 183-2 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:
Колегія суддів з матеріалів справи вбачає, що з 28.01.2011 року ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в м. Херсоні та отримує пенсію, як державний службовець, відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивач 22.05.2015 року звернулась до УПФУ в м. Херсоні із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням інших виплат за довідкою про складові заробітної плати №64 від 21.05.2015 року, що видана виконавчим комітетом Херсонської міської ради.
Протоколом УПФУ в м. Херсоні № 56 від 27.05.2015 року відмовлено позивачу у здійснені перерахунку пенсії та включення до складу заробітної плати для призначення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та роз'яснено право на звернення до суду у разі незгоди з протоколом.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції вважає позовні вимоги ОСОБА_2 обґрунтованими з огляду на наступне:
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 37-1 вказаного Закону у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Стаття 33 Закону України «Про державну службу» визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував грошову винагороду, то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів приходить висновку, що Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні безпідставно відмовило ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат, на які нараховані страхові внески.
Разом з тим, колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовний вимог до 21.05.2015 року.
Відповідно до ч.1 ст. 6 КАСУ, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
При зверненні до суду першої інстанції, позивач самостійно визначила обсяг позовних вимог та просила суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 17.12.2014 року.
Частиною 2 ст. 99 КАСУ передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З огляду на те, що позивач звернулась до суду першої інстанції 17.06.2015 року, що у свою чергу, підтверджується відміткою канцелярії Комсомольського районного суду м. Херсона, колегія суддів вважає, що позовні вимоги заявлені у межах шестимісячного строку звернення до суду.
Що стосується позовних вимог в частині стягнення судових витрат, то колегія суддів доходить висновку про їх задоволення на підставі наступного:
Частиною 1 ст. 94 КАС України визначено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Сплата позивачем судового збору у сумі 73,08 грн. підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією №240536 від 11.06.2015 року (а.с. 14).
Таким чином, оскільки судові витрати позивача підтвердженні наявною у матеріалах справи квитанцією про сплату судового збору, колегія суддів доходить висновку про задоволення позовних вимог у цій частині.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при повному встановленні фактичних обставин справи порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постановлене судове рішення на підставі ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.
Керуючись ст. ст.183-2, 184, 185, 197, 198, 202, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні задовольнити частково.
Постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 06 липня 2015 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати протокол Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні №56 від 27.05.2015 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки №64 від 21.05.2015 року, що видана виконавчим комітетом Херсонської міської ради з урахуванням графи "інші виплати", починаючи з 17.12.2014 року у розмірі 87% від заробітку.
Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) суму сплаченого судового збору у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: А.В.Бойко
Суддя: Т.М.Танасогло
Суддя: О.В. Яковлєв