Ухвала від 06.08.2015 по справі 702/258/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 702/258/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Мазай Н.В. Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.

УХВАЛА

Іменем України

06 серпня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,

суддів: Мамчура Я.С.,

Шостака О.О.,

при секретарі: Оліщук А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на постанову Монастирищенського районного суду Черкаської області від 15 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом Дочірного підприємства «Теплокомуненерго» Публічного акціонерного товариства «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» до Монастирищенської міської ради Черкаської області, де треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, про визнання нечинним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Дочірне підприємство «Теплокомуненерго» Публічного акціонерного товариства «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» звернулося до Монастирищенського районного суду Черкаської області з позовом до Монастирищенської міської ради Черкаської області, де треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, та просило визнати нечинним з дати прийняття та скасувати Рішення виконавчого комітету Монастирищенської міської ради від 29.01.2015 № 11 «Про надання дозволу гр. ОСОБА_3, гр. ОСОБА_4 і гр. ОСОБА_5 на від'єднання від внутрішньобудинкових тепломереж та влаштування індивідуального (автономного) електричного теплопостачання магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» і нежитлового приміщення, яке реконструюється під розширення магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» (бувші квартири АДРЕСА_1».

Постановою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 15 червня 2015 року позов задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням треті особи подали апеляційну скаргу, в якій просять постанову суду першої інстанції скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що нормативно-правові акти, на які посилається позивач та суд в оскаржуваному рішенні, не мають жодного відношення до магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», оскільки стосуються виключно житлових будинків. Крім того, зазначають, що від'єднання магазину від внутрішньобудинкових тепломереж узгоджується з інтересами власників квартир житлового будинку по АДРЕСА_1, оскільки зніме питання щодо некоректного розподілу відповідачем витрат за надані послуги. Також посилаються на численні нарікання на роботу відповідача з боку населення.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги і докази на їх підтвердження, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, Рішенням виконавчого комітету Монастирищенської міської ради Черкаської області від 29.01.2015 №11 надано дозвіл ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на від'єднання від внутрішньобудинкових тепломереж та влаштування індивідуального (автономного) електричного опалення магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» і нежитлового приміщення, яке реконтруюється під розміщення магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» (квартири АДРЕСА_1, за умови отримання технічних умов від ПАТ «Монастирищенський РЕМ», ДП «Теплокомуненерго», ДП «Житлокомунгосп» та за погодженням голови об'єднання співвласників багатоквартирного будинку по вул. Леніна, 130 м. Монастирища. Після одержання технічних умов власників магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» зобов'язано розробити проект на від'єднання від внутрішньобудинкової тепломережі та влаштування індивідуального (автономного) електричного опалення магазину та затвердити його у відповідності до чинного законодавства.

Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно магазин роздрібної торгівлі «ІНФОРМАЦІЯ_1», який розташований в АДРЕСА_1, належить в рівних частках ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що під час ухвалення оскаржуваного рішення виконавчим комітетом Монастирищенської міської ради Черкаської області не було дотримано норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, не наведено належних доказів того, що існує технічна можливість відключення магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» та приміщень, що реконструюються під магазин роздрібної торгівлі від внутрішньобудинкових тепломереж, забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку, дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення в разі відключення цих приміщень від внутрішньобудинкових тепломереж, а тому таке рішення підлягає скасуванню.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

Відповідно до п. 3 «а» ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, розгляд і внесення до відповідних органів виконавчої влади пропозицій до планів і програм будівництва та реконструкції об'єктів на відповідній території, а не самостійне вирішення даних питань.

Відповідно до «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», затверджених Наказом Державного Комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005, внутрішньобудинкові системи - мережі, арматура на них, прилади та обладнання, засоби обліку та регулювання споживання житлово-комунальних послуг, які розміщені в межах будинку, споруди, системи протипожежного захисту.

До технічного обладнання в будинку відносяться інженерні комунікації та технічні пристрої, які забезпечують санітарно-гігієнічні умови та безпечну експлуатацію квартир (загальні будинкові мережі тепло-, водо-, газо-, електропостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для димовидалення, ліфти, центральні розподільчі щити електропостачання, а також елементи благоустрою прибудинкової території).

Система опалення відноситься до сантехнічного обладнання, власник квартири не має права самовільно змінювати систему опалення та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення. Опалення є системою, яка гідравлічно та теплотехнічно об'єднує всі квартири.

Відповідно до «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 централізоване опалення - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу), яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем теплопостачання.

Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, транспортуванням, постачанням і використанням теплової енергії, державним наглядом (контролем) у сфері теплопостачання, експлуатацією теплоенергетичного обладнання та виконанням робіт на об'єктах у сфері теплопостачання суб'єктами господарської діяльності незалежно від форми власності регулюються Законом України «Про теплопостачання».

Відповідно до ст.1 Закону України «Про теплопостачання» постачання теплової енергії (теплопостачання) - господарська діяльність, пов'язана з наданням теплової енергії (теплоносія)

споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору; транспортування теплової енергії - господарська діяльність, пов'язана з передачею теплової енергії (теплоносія) за допомогою мереж на підставі договору.

Згідно ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Тобто, таке право не є абсолютним та може бути реалізовано лише за певних умов.

Відповідно до п. 39 «Правил користування тепловою енергією», затверджених постановою Кабінету міністрів України № 1198 від 03.10.2007, споживач має право вибирати теплопостачальну організацію, а також відмовитися від послуг теплопостачальної організації, про що попереджає письмово теплопостачальну організацію в строк, передбачений договором.

Пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМ України №630 від 21.07.2005 року (далі -Правила) дійсно передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення. Проте, зазначене положення повинно застосовуватися з урахуванням положень пунктів 25-27 цих Правил.

Так, згідно п. 25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення здійснюється в порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово - комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення заборонено.

Пункт 26 Правил передбачає, що відключення споживачів від централізованого опалення здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціювання, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Таким чином, Правила деталізують і конкретизують положення ст. 24 Закону України «Про теплопостачання», розкриваючи зміст саме технічних умов, за яких споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання.

В свою чергу, процедура відключення від систем централізованого опалення, крім Правил, встановлена Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, що затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005, зареєстрованим в Мінюсті 09.12.2005 за №1478/11758, який містить в собі імперативні норми, тобто норми, що не допускають будь-яких відхилень від вичерпного переліку прав і обов'язків тих чи інших суб'єктів, зокрема, ним встановлена процедура відключеня від мереж централізованого опалення цілого будинку (а не окремих приміщень), а саме, шляхом написання заяви про надання дозволу на відключення до Міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО.

За вимогами п. 2.1, підп. 2.2.1, 2.2.2 п. 2.2 Порядку споживач звертається в Комісію для отримання дозволу і саме Комісія приймає рішення щодо надання дозволу на відключення від мереж ЦО чи про відмову у його наданні.

У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини, що спонукали його ініціювати таке відключення.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

При цьому обов'язково враховуються вимоги п.26 Правил, викладені вище.

При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.

Таким чином, саме Міжвідомча комісія з розгляду питань відключення від мереж ЦО, уповноважена давати дозволи на відключення від мереж централізованого опалення, рішення якої оформлюється протоколом Комісії та Актом про відключення від систем централізованого опалення.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, треті особи із відповідною заявою до Міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО не звертались.

Натомість, звернулись до виконавчого комітету Монастирищенської міської ради, органу, неуповноваженого на розгляд такого роду питань, що і стало підставою для винесення оскаржуваного рішення.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що при винесенні оскаржуваного рішення виконавчий комітет Монастирищенської міської ради Черкаської області було порушено норми вищезазначених нормативно-правових актів та перевищено повноваження, надані йому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», а тому таке рішення підлягає скасуванню.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, з огляду на що підстави для її задоволення відсутні.

Допущення судом першої інстанції порушень норм матеріального та процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи, колегією суддів не виявлено, а тому підстав для скасування оскаржуваної постанови суду немає.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Монастирищенського районного суду Черкаської області від 15 червня 2015 року, - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуюча:

Судді:

Повний текст ухвали виготовлено 06 серпня 2015 року.

.

Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.

Судді: Шостак О.О.

Мамчур Я.С