Справа: № 761/31416/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Гуменюк А.І. Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.
Іменем України
05 серпня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого: Бєлової Л.В.
суддів: Гром Л.М.,
Міщука М.С.
при секретарі: Строй Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 24 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У жовтні 2014 року позивач звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просив з урахуванням уточнень:
- визнати неправомірними дії та (або) бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві щодо невиконання перерахунку та виплати з 01 січня 2013 року розміру пенсії полковнику у відставці ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії полковнику у відставці ОСОБА_1 за період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про зміну розміру грошового забезпечення від 11.09.2013 №1.6.40-169, та за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про зміну розміру грошового забезпечення від 12.05.2014 №1.6.40-34.
Постановою Шевченківського районного суду міста Києва від 24 березня 2015 року позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати постанову Шевченківського районного суду міста Києва від 24 березня 2015 року та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог - відмовити в повному обсязі. Апелянт мотивує свої вимоги тим, що постанова суду першої інстанції була прийнята із порушенням норм матеріального права.
Заслухавши в судовому засіданні суддю доповідача, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України підлягає задоволенню частково, а постанова Шевченківського районного суду м. Києва від 24 березня 2015 року - скасуванню в частині задоволення позовних вимог за період з 01 січня 2013 року по 22 квітня 2014 року.
Відповідно до статті 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову суду.
При ухваленні оскаржуваного рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів погоджується частково, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач є полковником у запасі, був військовослужбовцем, перебуваючи на військовій службі у Збройних Силах України.
19 жовтня 1999 року Наказом Міністра оборони України № 600 був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій службі в Збройних Силах України, де перебував на військовій службі на різних посадах до моменту його звільнення.
26 червня 2008 року на підставі наказу Міністра оборони України № 448 позивача було звільнено в запас за пунктом 63, підпункт «б» (за віком), з правом носіння військової форми одягу (а.с.17).
Наказом Генерального директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №349/о від 21 липня 2008 року позивача було звільнено з посади начальника зміни відділу управління використання повітряного простору Украероцентру Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.
З 16 вересня 2008 року ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за вислугу років.
Як вбачається із матеріалів справи, листом від 23 вересня 2013 року № 248/3/6/1570, Департамент фінансів Міністерства оборони України звертався до Київського міського військового комісаріату про необхідність надіслання, у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які надійшли від Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, до якого був відряджений позивач (а.с. 26).
Крім того, із матеріалів справи вбачається, що згідно з довідкою Державного підприємства обслуговування повітряного руху від 11 вересня 2013 року № 1.6.40-169 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, виданої на ім'я позивача, який обіймав посаду начальника зміни відділу управління використання повітряного простору Украероцентру Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, та звільнений з займаної посади 21 липня 2008 року, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2013 року, відповідно до наказу Украероруху від 27 грудня 2012 року № 579/о, за відповідною посадою становив 14 566 грн. 50 коп. (а.с. 21).
Згідно з довідкою Державного підприємства обслуговування повітряного руху від 12 травня 2014 року № 1.6.40-34 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, виданої на ім'я позивача, який обіймав посаду начальника зміни відділу управління використання повітряного простору Украероцентру Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, та звільнений з займаної посади 21 липня 2008 року, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2014 року, відповідно до наказу Украероруху від 24 грудня 2013 року № 713/о, за відповідною посадою, становив 15 286 грн. 50 коп. (а.с. 22).
14 липня 2014 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки №1.6.40-169 від 11 вересня 2013 року, виданою Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, відповідно до якої розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2013 року, за відповідною посадою, становить : посадовий оклад - 14566,5 грн.
12 серпня 2014 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві було надано відповідь № 18265/12/1-1395, якою у проведенні перерахунку відмовлено з тих підстав, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям проводиться тільки у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення і, що оскільки Державне підприємство обслуговування повітряного руху України самостійно приймало рішення про підвищення грошового забезпечення, підстав для перерахунку пенсії позивачу не вбачається (а.с. 9).
Вважаючи, що такими діями відповідача порушено його права, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду першої інстанції.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що з прийняттям наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 27 грудня 2012 року № 579/о та наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 24 грудня 2013 року № 713/о відбулася зміна грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач на день звільнення, а тому відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у позивача виникло право на перерахунок пенсії.
Даючи правову оцінку вищевикладеним обставинам справи, колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до положень частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 зазначеного Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, та з урахуванням внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Водночас, відповідно до п.5 постанови № 1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, Кабінет Міністрів України постановою № 1294 делегував своє право керівникам державних органів визначати розміри посадових окладів особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, а тому наказ № 579/о, яким підвищено посадові оклади військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.
Як вбачається із матеріалів справи, військовослужбовцям, відрядженим згідно постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, відповідно до наказу даного підприємства №579/о від 27 грудня 2012 року та наказу № 713/о від 24 грудня 2013 року - було підвищено посадові оклади.
Вищезазначені наказ прийнято на реалізацію повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», згідно п. 5 якої, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 і 30-32 за аналогічними посадами.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що користуючись правом, наданим вищенаведеною постановою, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України видало накази №579/о від 27 грудня 2012 року та № 713/о від 24 грудня 2013 року, які є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним військовослужбовцям, зокрема, позивачу.
Тому дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про зміну розміру грошового забезпечення від 11 вересня 2013 року №1.6.40-169 та довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про зміну розміру грошового забезпечення від 12 травня 2014 року №1.6.40-34 - є протиправними.
Належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в місті Києві перерахувати та виплатити пенсію позивачу з урахуванням збільшення розміру грошового забезпечення відповідно до вищевказаних довідок є обґрунтованим.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 24 квітня 2012 року (№21-84а12) та 15 січня 2013 року і 16 січня 2013 року (№№21-201а13, 21-416а12 відповідно), 01 липня 2014 року (№21-252а14).
Проте, колегія суддів звертає увагу, що відповідно до положень статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зі змісту адміністративного позову вбачається, що в ньому позивач оскаржує дії та бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії за періоди з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про зміну розміру грошового забезпечення від 11.09.2013 №1.6.40-169, та з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про зміну розміру грошового забезпечення від 12.05.2014 №1.6.40-34.
Проте, зазначений адміністративний позов поданий до суду 22 жовтня 2014 року, що підтверджується датою на штампі вхідної кореспонденції суду першої інстанції (а.с. 2 ).
Отже, позивачем щодо частини позовних вимог пропущено встановлений ст. 99 КАС України строк звернення до адміністративного суду, а саме за період з 01 січня 2013 року по 22 квітня 2014 року.
Колегія суддів звертає увагу, що позивач про порушення своїх прав з боку відповідача мав дізнатись у момент отримання відповідних виплат у меншому ніж встановлено законом розмірі, та не був позбавлений можливості своєчасно звернутись із відповідним позовом до суду за захистом своїх прав.
Відповідно до статті 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Таким чином, враховуючи, що позивач звернувся до суду з даним позовом 22 жовтня 2014 року, адміністративний позов в частині позовних вимог щодо зобов'язання здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії та виплати недорахованої пенсії за період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про зміну розміру грошового забезпечення від 11.09.2013 №1.6.40-169 - повинен бути залишений без розгляду відповідно до приписів ст. 100 КАС України.
Адміністративний позов в частині позовних вимог щодо зобов'язання здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії та виплати недорахованої пенсії за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про зміну розміру грошового забезпечення від 12.05.2014 №1.6.40-34 - повинен бути залишений без розгляду за період 01 січня 2014 року по 22 квітня 2014 року включно, у відповідності до приписів ст. 100 КАС України.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню за період з 23 квітня 2014 року по 31 грудня 2014 року.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві - задовольнити частково, а постанову Шевченківського районного суду міста Києва від 24 березня 2015 року - скасувати в частині задоволення позовних вимог за період з 01 січня 2013 року по 22 квітня 2014 року.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 202,207 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу відповідача - Головного управління Пенсійного Фонду України в місті Києві - задовольнити частково.
Постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 24 березня 2015 року в частині задоволення позовних вимог за період з 01 січня 2013 року по 22 квітня 2014 року - скасувати.
Прийняти в цій частині нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в місті Києві про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01 січня 2013 року по 22 квітня 2014 року - залишити без розгляду.
У решті задоволених позовних вимог - щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії полковнику у відставці ОСОБА_1 за період з 23 квітня 2014 року по 31 грудня 2014 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про зміну розміру грошового забезпечення від 12.05.2014 №1.6.40-34 - постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 24 березня 2015 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст постанови виготовлено 05.08.2015 р.
Головуючий суддя: Л.В.Бєлова
Судді: Л.М. Гром,
М. С. Міщук
Головуючий суддя Бєлова Л.В.
Судді: Гром Л.М.
Міщук М.С.