ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
м. Київ
01 грудня 2011 року № 2а-17543/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1
до Прокуратури міста Києва
про визнання дії протиправними, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до прокуратури міста Києва про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання керівництва прокуратури м.Києва прийняти рішення щодо реєстрації заяви від 29.10.2010 року; зобов'язання керівництва прокуратури м.Києва організувати проведення перевірки заяви про скоєння злочину від 29.10.2010 року і за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення, передбачене ст. 97 КПК України у встановлений законом строк; стягнути з відповідача понесені документально підтверджені судові витрати.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.04.2011 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі № 2а -5223/11/2670.
21 квітня 2011 року позивачем подано апеляційну скаргу на ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.04.2011 року.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 08 листопада 2011 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено -ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.04.2011 року скасовано і справу направлено до Окружного адміністративного суду м. Києва для продовження розгляду.
Після надходження справи № 2а -5223/11/2670 з Київського апеляційного адміністративного суду було присвоєно новий номер 2а-17543/11/2670.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі суд виходить з наступного.
Відповідно до положень ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 цього Кодексу; Пунктом 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, у позовній заяві, зокрема, зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Відповідно до частині 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України позов може містити вимоги про: скасуванння або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; про стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;про виконання зупиненої чи невчиненої дії; про встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Позивач просить суд, зокрема, "визнати бездіяльність прокуратури міста Києва протиправною". Слід зазначити, що дана позовна вимога потребує уточнення, оскільки з викладеної позовної вимоги не вбачається, в якій саме формі поведінки керівництва прокуратури міста Києва, пов'язаної з невчиненням дій, які воно повинно вчинити на підставі закону, виявилася вказана бездіяльність, що на думку позивача призвела до певних негативних наслідків для позивача, та, відповідно, на його думку є протиправною.
З огляду на викладене, позивачу слід уточнити вказану позовну вимогу, зазначивши в чому саме полягає бездіяльність відповідача, яку він просить визнати протиправною.
Такиим чином, слід зазначити, що позовна заява ОСОБА_1 подана без додержання згаданих вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Вказані вище недоліки позовної заяви повинні бути усунені в п'ятиденний строк з дня отримання цієї ухвали шляхом подання з супровідним листом до канцелярії суду уточненої позовної заяви з врахуванням та виправленням вищезазначених недоліків. Крім того, позивачу слід надати копію уточненого адміністративного позову для відповідача та усіх доданих до нього документів та матеріалів.
Керуючись ст.ст.106,108,160,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва, -
1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
2. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Копію ухвали надіслати особі, яка звернулась із позовною заявою.
4. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
5. Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя Т.О. Скочок