33001, м. Рівне, вул. Яворницького, 59
Постанова
"19" липня 2006 р. Справа № 18/139
Господарський суд Рівненської області в складі головуючого судді Гудак А.В. за участю секретаря судового засідання помічника судді Церковної Н.Ф..
За участю представників сторін:
від позивача -Ніколайчук В.Ф. - голова; Кузьмич Л.Г.- гол.бух. ( дов. в справі);
від відповідача-Коротюк В.О. - ГДПІ- юрист ( дов. в справі)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Рівне справу за позовом Сільськогосподарський виробничий кооператив "Відродження" до відповідача Державна податкова інспекція у Радивилівському районі про скасування податкового повідомлення - рішення № 0000052350 від 09.08.05 р. та податкового повідомлення - рішення № 0000042350 від 09.08.05 р.
Статті 127, 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України роз"яснені
В судовому засіданні оголошувалась перерва
СУТЬ СПОРУ: Позивач звернувся до господарського суду з позовом про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень № 0000052350 від 09.08.05 та № 0000042350 від 09.08.05. Свої вимоги обгрунтовує тим, що у відповідності до п.п. 18.2.1 п.18.2 ст.18 Закону України ''Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами'' списанню підлягає податковий борг, що виник внаслідок обставин непереробної сили /форс-мажорних обставин/ у т.ч. пеня нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції. Отже за даних обставин податковим органом безпідставно застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання по фіксованому сільськогосподарському податку.
Просить позов задоволити.
Представник відповідача надав суду заперечення, які обгрунтовує тим, що в ході перевірки було встановлено порушення вимог п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України ''Про порядок погашення зобов'язань платників поадктів перед бюджетами та цільовими фондами'' від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ /далі -Закону 2181-ІІІ/. За наслідками перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000052350 від 09.08.05, яким зобов'язано позивача сплатити штраф в розмірі 1050 грн. 70 коп. за затримку до 90 днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, що становить 5253,5 грн. та податкове повідомлення-рішення № 0000042350 від 09.08.05, яким зобов'язано позивача сплатити штраф в розмірі 15991 грн. 09 коп. за затримку понад 90 днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 31982,09 грн.
Просить в позові відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши та дослідивши докази наявні в матеріалах справи, суд -
Дубенською ОДПІ було проведено комплексну планову документальну перевірку дотримання податкового та валютного законодавства сільськогосподарським виробничим кооперативом ''Відродження'' за період з 01.07.02 по 31.03.05 р., про що складено акт перевірки від 09.08.05 р. № 187/23/30718418. В результаті перевірки встановлено порушення вимог п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України ''Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами '' щодо несвоєчасності сплати з порушенням граничних термінів сум податкових зобов'язань по фіксованому с/г податку.
За наслідками перевірки прийнято відповідачем податкові повідомлення № 0000052350 від 09.08.05 та № 0000042350 від 09.08.05, яким застосовані штрафні санкції в розмірі 20% за затримку від 31 до 90 календарних днів узгодженої суми податкового зобов'язання по фіксованому с/г податку в сумі 5253,50 грн. та в розмірі 1050,70 грн. в розмірі 50% за затримку більше 90 календарних днів узгодженої суми податкового зобов'язання по фіксованому податку в сумі 31982,09 грн. в розмірі 15991,09 грн.
Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України № 2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно із п.п.5.3.1 п.5.3 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.
З матеріалів справи вбачається, що це розрахунки по фіксованому с/г податку за 2003-2004 роки, подані платником та рішення про розстрочки сплати даного податку. /а.с.16 -а.с. 19/.
Підпунктом 17.1.7 п.17.1 ст.17 даного Закону визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання,-у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 -17.1.6 цього пункту, чи ні.
Згідно картки особового рахунку позивача та розрахунку штрафних санкцій, штрафні санкції в розмірі 50% застосовані за період з 29.05.03 по 30.11.04 становлять 15991,09 грн. по сумам податкових зобов"язань по фіксованому с/г податку, які фактично сплачені, починаючи з 29.08.03 по 17.06.05 та в розмірі 20% за період з 01.09.03 по 30.10.03, що становить 1050,70 грн., по сумам податкових зобов"язань, які фактично сплачені, починаючи з 13.11.03 по 26.12.03.
Суд не приймає доводи позивача щодо безпідставного нарахування штрафних санкцій податковим повідомленням- рішенням № 0000042350 від 09.08.05 та № 0000052350 від 09.08.05 по несвоєчасній сплаті фіксованого с/г податку за періоди, по яким згідно із рішенням відповідача № 60 від 26.11.03 ( форс-мажорні обставини) про списання безнадійного податкового боргу станом на 11.07.03 були списано позивачу основний податок та пеню в сумі 2994,37 грн., по рішенню № 24 від 25.05.04 ( минув строк позовної давності), яким списано безнадійний податковий борг по фіксованому с/г податку станом на 25.05.01 в сумі 210,19 грн., що підтверджується довідкою від 25.05.04, рішенням № 44 від 29.05.03 ( форс-мажорні обставини) було списано податковий борг по фіксованому с/г податку в сумі 17122,65 грн. в т.ч. пеня 1827,65 грн., яий виник станом на 19.02.03.
Відповідно із ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтується її вимоги та заперечення. В даному випадку позивач документально не підтвердив, що за періоди, по яким списувався податковий борг станом на: 11.07.03; травень 2001 року; 19.02.03 по фіксованому с/г податку) нараховані штрафні санкції, які не були списані і відображені в вищезазначених податкових повідомленнях-рішеннях, які є предметом судового розгляду.
Згідно із ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами. В даному випадку це стаття 17 ( п.п. 17.1.7 п.17.1) Закону України ''Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами''.
Строки застосування адміністративно-господарських санкцій визначені статтею 250 ГК України.
Відповідно до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції, можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Відповідачем при прийнятті податкового повідомлення-рішення № 0000042350 від 09.08.05 дані строки застосування штрафних санкцій не враховані, зокрема за періоди з 28.05.03 по 01.08.04 та податкового повідомлення-рішення № 0000052350 від 09.08.05 за періоди 01.09.03 по 30.10.03 ( а.с.16 - а.с.19) .
Так як, виявлені порушення за ці періоди - 09.08.05, і рішення прийняті 09.08.05, тобто з пропущенням строків застосування.
Оскільки, у підставу для застосування штрафних санкцій відповідач бере дані картки особового рахунку, то у відповідача були відомості про прострочення платежів, тобто він виявляв прострочку, однак не застосував у строк, вказаний ст.250 ГК України штрафні санкції.
А податковими повідомленнями-рішеннями відповідач застосував штрафні санкції за прострочені /за його твердженням/ протягом трьох років, та погашені у різні періоди платежі ( фіксований с/г податок), тобто всупереч ст.250 ГК України.
На підставі вищевказаного позовні вимоги підлягають задоволенню частково з присудженням з Державного бюджету України на користь позивача судового збору в розмірі 1,70 грн.
Керуючись ст.94, ст.ст. 160-163 КАС України, суд -
1.Позов задоволити частково.
2.Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення № 0000042350 від 09.08.05 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 8520,09 грн. з моменту його прийняття.
3. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення № 0000052350 в повному обсязі від 09.08.05 з моменту його прийняття.
4. В решті позову відмовити.
5. Присудити з Державного бюджету України на користь СВК "Відродження" ( 35564, Рівненська обл., Радивилівський район, р/р 260083278 в РОФ АППБ "Аваль", МФО 333227) судовий збір ( державне мито) в сумі 1, 70 грн.
Видати виконавчий лист після набрання постановою законної сили у відповідності до ч.1 ст.258 КАС України.
6.Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Гудак А.В.
Постанова підписана "24" липня 2006 року