Кіровоградської області
"24" червня 2009 р.
Справа № 5/66
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Змеула О.А. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 5/66
за позовом: прокурора Новоукраїнського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області, м. Кіровоград
до відповідача: Ганнівської сільської ради, с. Ганнівка Новоукраїнського району,
про стягнення 1119,56 грн.,
Представники сторін:
від прокуратури: прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури Кіровоградської області Яременко О.Д.
від відповідача - сільський голова Бобир Н.М., рішення №1 від 20.04.2006.
Прокурор Новоукраїнського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області звернувся до господарського суду з позовною заявою, яка містить вимоги про стягнення Ганнівської сільської ради суму збитків, завданих самовільним водокористуванням у розмірі 1119,56 грн.
Відповідач надіслав господарському суду листи із поясненнями причин здійснення водокористування після закінчення строку дозволу, а саме, на відсутність необхідних коштів для проведення оплати за надання дозволу на спеціальне водокористування.
Позивач подав господарському суду лист № 04-4/743 від 30.04.2009 року, який містить пояснення щодо заявлених позовних вимог.
В матеріалах справи містяться пояснення землевпорядника Ганнівської сільської ради Голуб Тамари Борисівни від 22.05.2009 року та бухгалтера Ганнівської сільської ради від 22.05.2009 року.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступні обставини справи.
Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Ганнівською сільською радою.
За даними проведеної перевірки встановлено, що Ганнівська сільська рада здійснювала з 28.12.2008 року по 11.03.2009 року для забезпечення населення с. Юр'ївка Ганнівської сільської ради забір водних ресурсів з шахтної криниці глибиною 10 м продуктивністю 6 куб.м./год.
Вказане порушення зафіксовано в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 11.03.2009 року, складеного уповноваженими особами Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області у присутності сільського голови Бобир Надії Миколаївни.
Постановою Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області про накладення адміністративного стягнення від 13.03.2009 року № 000835 сільського голову Бобир Н.М. притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн.
Факт водокористування без дозволу у період з 28.12.2008 року по 11.03.2009 року відповідачем не заперечується та підтверджується наданою Ганнівською сільською радою довідкою від 11.03.2009 року № 56, у якій зазначено, що відповідачем для водопостачання населення з шахтної криниці по водокачці в с. Юр'ївка забрано 875 куб.м. води.
Із матеріалів справи слідує, що дозвіл на спеціальне водокористування із зазначеної шахтної криниці закінчився 28.12.2008 року. Лише в лютому 2009 року Ганнівська сільська рада звернулася до Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області з листом щодо видачі дозволу на спеціальне водокористування. Новий дозвіл на спеціальне водокористування Держаним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області був виданий Ганнівській сільській раді за № 10465 від 13 квітня 2009 року.
Позивачем у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001 року № 290, проведено розрахунок розміру збитків, заподіяних відповідачем внаслідок самовільного водокористування. Згідно проведеного розрахунку розмір збитків склав 1119,56 грн.
Водним кодексом України встановлено, що всі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту.
Згідно ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, воно здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових та інших державних і громадських потреб.
Правилами п. 9 ст.44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
У відповідності до ст. 49 Водного кодексу України встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреб у воді, погодженого з державними органами. Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 50 Водного кодексу України строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування може бути короткостроковим (до трьох років) або довгостроковим (від трьох до двадцяти п'яти років). У разі необхідності строк спеціального водокористування може бути продовжено на період, що не перевищує відповідно короткострокового або довгострокового водокористування. Продовження строків спеціального водокористування за клопотанням заінтересованих водокористувачів здійснюється державними органами, що видали дозвіл на спеціальне водокористування.
Статтею 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Відповідно до ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законодавством України. Водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Правилами ст. 111 Водного кодексу України встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків.
Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001 року № 290, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.01.2002 року за № 44/6332, затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації.
Згідно п.п. 1.2.-1.3. Методики єдиний порядок розрахунків відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог водного законодавства. Методика є обов'язковою для використання органами Держводгоспу України, які здійснюють контроль за раціональним використанням, охороною вод та відтворенням водних ресурсів, у порядку, встановленому законодавством України, і може застосовуватися спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Пунктом 4.3. Методики стягнення зборів за спеціальне водокористування та за забруднення водних ресурсів, не звільняє від відшкодування збитків, заподіяних унаслідок порушення водного законодавства.
Розрахунок розміру відшкодування збитків при самовільному водокористуванні визначено розділом 6 Методики, вимогам якого відповідає розрахунок, здійснений позивачем при розрахунку збитків, заподіяних Ганнівською сільською радою.
Господарським судом отримано пояснення відповідача причин самовільного водокористування. Посилання відповідача на відсутність необхідних коштів для проведення оплати за надання дозволу на спеціальне водокористування відхиляється, оскільки сама обставина відсутності коштів, що потрібні для сплати з метою оформлення дозволу на спеціальне водокористування, не звільняє від відповідальності за порушення природоохоронного законодавства.
Також відхиляється посилання відповідача на те, що він сплатив збір за спеціальне водокористування за січень - квітень 2009 року, оскільки за правилами ст. 111 Водного кодексу України відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків. Тобто, особи винні у порушенні водного законодавства, зобдов'язанні сплатити і збір за спеціальне водокористування, і відшкодувати збитки, завдані внаслідок порушень водного законодавства.
З огляду на вищезазначені норми законодавства та встановлені обставини справи, враховуючи, що відповідач є водокористувачем, який здійснив спеціальне водокористування без дозволу у період з 28.12.2008 року по 11.03.2009 року, здійснивши самовільний забір води у розмірі 875 куб.м., господарський суд дійшов висновку про наявність вини відповідача в заподіяній шкоді, яка виникла внаслідок порушення ним водного законодавства, законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Позовні вимоги є обґрунтованими, повністю підтверджені матеріалами справи і підлягають задоволенню.
З урахуванням вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРIШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Ганнівської сільської ради, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Ганнівка, ідентифікаційний код 04365321, на користь Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код 34894892, збитки у розмірі 1119,56 грн.
Наказ видати.
Стягнути з Ганнівської сільської ради, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Ганнівка, ідентифікаційний код 04365321, у доход Державного бюджету, отримувач коштів УДК у м. Кіровограді, на рахунок 31115095700002 у ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код ЄДРПОУ 24145329, державне мито в сумі 102 грн.
Наказ видати.
Стягнути з Ганнівської сільської ради, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Ганнівка, ідентифікаційний код 04365321, у доход Державного бюджету, отримувач коштів УДК у м. Кіровограді, рахунок 31218259700002 у ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код ЄДРПОУ 24145329, код бюджетної класифікації 22050000, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн.
Наказ видати.
Рішення у справі набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.
Суддя О.А. Змеул