Справа № 2-а-5084/11
22 вересня 2011 року
суддя Святошинського районного суду м. Києва Морозов М.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом представника ОСОБА_1 ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання неправомірними дій по відмові у перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
Представник ОСОБА_1-ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва про визнання неправомірними дії щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії та додаткової пенсії ОСОБА_1, як інваліду 2 групи з числа ліквідаторів, потерпілих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 1, у розмірах, передбачених ст. 50, ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, як інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1, державну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, передбаченої ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ч.3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, враховуючи зміну розміру мінімальної пенсії за віком, з 16.08.2010 р. по 11.03.2011 р.
При цьому посилається на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ у Святошинському р-ні м. Києва, де отримує пенсію по інвалідності 2-ї групи як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС, категорія 1, згідно з Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. ОСОБА_1 пенсійний орган повинен був робити перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вказаного закону, але неперерахував. Статтями 50, 54 даного Закону передбачено, що розміри пенсій для інвалідів 1 категорії, щодо яких встановлено причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2-й групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія за шкоду, заподіяна здоров'ю особам, які є інвалідами 2-ї групи, віднесеним до категорії 1, призначається в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Оскільки зміни, внесені Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”в частині встановлення розміру пенсій для інвалідів, були відмінені рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008, тому ОСОБА_1 змушений був звернутися у лютому 2011 р. до відповідача з проханням перерахувати йому державну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на рівні, не нижчому за мінімальний розмір пенсії, визначеної зазначеним Законом, але отримав відмову листом від 16.02.2011 р., і діями відповідача порушуються права ОСОБА_1, а позиція відповідача не ґрунтується на законі.
Суддя, вивчивши позов, заперечення на позов відповідача, письмові докази по справі, прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з слідуючих підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом 2-ї групи внаслідок захворювання, пов'язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, його було віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва, де й отримує пенсію. ОСОБА_1 14 лютого 2011 р. звернувся до Управління пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва із заявою про перерахування державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяу здоров'ю, у розмірі відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”в редакції Закону України від 9.07.2007 р., але Управлінням пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва йому була дана відповідь від 16.02.2010 р. про відсутність підстав для обчислення пенсії в бік її збільшення.
Ухвалою судді від 22 вересня 2011 р. було залишено без розгляду позовні вимоги представника ОСОБА_1-ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання неправомірними дії щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, ОСОБА_1, як інваліду 2 групи з числа ліквідаторів, потерпілих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 1, у розмірах, передбачених ст. 50, ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, як інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1, державну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, передбаченої ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ч.3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, враховуючи зміну розміру мінімальної пенсії за віком, з 16.08.2010 р. по 18.01.2011 р.
Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене ст. 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
П. 2.ч.1 ст. 8 даного Закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим законом була призначена пенсія відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”(крім соціальних пенсій) чи була призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за законом “Про пенсійне забезпечення”, якщо не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел, а також її не отримують у випадках, передбачених цим законом, члени їхніх сімей. Якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, їй призначається одна пенсія за її вибором. При цьому, різниця між розміром пенсії, на котрий має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії з солідарної системи відповідно до цього закону фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
У розумінні ч.1 ст.1 Закону України “Про прожитковий мінімум” прожитковий мінімум-вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я, набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Відповідно до ст.2 даного Закону прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України та законів України.
Відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом
Отже, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Розмір мінімальної заробітної плати на 1998, 1999 роки встановлювався законами України про встановлення величини вартості межі малозабезпеченості та розміру мінімальної заробітної плати на відповідні роки, на 2000-2003 роки-законами України про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на відповідні роки, на 2004-2009 роки-законами України про державний бюджет на відповідні роки.
Відповідно до ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Суми, з яких здійснювався розрахунок виплат, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, визначалися згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 р. №1 “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”(втратила чинність з 1 вересня 2008 р. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 р. №654 “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян”та від 26 липня 1996 р. №836 “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Згідно ч.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Згідно ст.49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3 і 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Державні пенсії особам, віднесеним до категорії 1,-пенсія по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи та додаткова пенсія за шкоду, заподіяна здоров'ю, призначаються відповідно до ст.54 вказаного Закону.
Відповідно до ст.50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 2-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно ч.4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” розмір пенсії по інвалідності 2-ї групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, визначається Кабінетом Міністрів України.
Ті ж самі положення були продубльовані в постанові КМ України від 30 травня 1997 р. №523 “Про затвердження нового порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у п.4 якої передбачено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчою по 2 групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до постанови КМ України від 3.01.2002 р. №1 „Про підвищення розміру пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” пенсії, передбачені ч.4 ст. 54 цього Закону, розраховуються виходячи з розміру 19 грн. 91 коп.
Постановою КМ України від 13.07.2004 р. №894 „Про підвищення розміру пенсій, призначених відповідно до частини 4 статті 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС” було збільшено розмір пенсії, призначеної відповідно до частини 4 статті 54 цього Закону, на 12 %.
Згідно ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі-інвалідам 2-ї групи-75 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, у жінок-20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, не має. Тому, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Виходячи з цього базова мінімальна пенсія за віком при нарахуванні пенсії на підставі ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” повинна визначатися згідно з Законами України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення”, Державний бюджет України на відповідний вік.
Тому, є всі правові підстави для встановлення пенсії позивачу по справі у бік збільшення на підставі зазначених нормативно-правових актів.
Відповідно до Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсій, визначених ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та додаткових пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”було внесено зміни до ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”та встановлено мінімальний розмір пенсії по інвалідності 2-ї групи для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році-220 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно п.5.4 Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 Конституція України у статті 92 визначила сфери, зокрема, бюджетну, які мають врегульовуватися виключно законом. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів.
Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок-скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони. Так, вищевказаним рішенням Конституційного Суду України визнано таким, що відповідають Конституції України (є конституційними) положення підпунктів 1-6 пункту 19 розділу 11 “Внесення змін до деяких законодавчих актів України”Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28 грудня 2007 р. №107-V1. Отже, Конституційний Суд України вирішив визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пунктів 36-100 розділу 11 “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” та Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Тобто, у даному випадку внаслідок збільшення прожиткового мінімуму підвищується розмір пенсій та додаткових пенсій у розмірі, що дорівнює новому прожитковому мінімуму, і тому дії пенсійного органу не були законні відносно перерахування та виплати пенсії ОСОБА_1 За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ч.1 ст.50 та ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
З огляду на вищевикладене, пенсія позивачу повинна бути встановлена у відповідності з положеннями ст.ст.50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком-прожиткового рівня для громадян, що втратили працездатність.
Позовні вимоги підтверджуються письмовими доказами, наданими представником позивача по справі при подачі позову до суду.
Таким чином, вимоги є правомірні, співвідносяться з вищевказаними нормативними актами, дослідженими доказами, суд вважає дії пенсійного органу протиправними, і виходить з того, що ОСОБА_1 в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму перерахунок його пенсії повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст.162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, починаючи з 18.01.2011 р. по 11.03.2011 р., бо позов був поданий позов до суду 18.07.2011 р., враховуючи вимоги ст.ст. 99, 100 КАС України.
Згідно ст.94 КАС України судові витрати по справі слід компенсувати за рахунок Державного бюджету України, бо позивач при подачі адміністративного позову до суду по закону був звільненій від сплати судового збору.
Згідно ст. 256 КАС України постанова суду підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України, ст. 49, 50, 51, 54, 67, 71 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.ст. 8, 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст.1, 2 Закону України “Про прожитковий мінімум”, ст.ст. 2, 9, 11, 12, 55, 70, 71, 86, 94, 158-163, 183-2, 256 КАС України, суд
Позов представника ОСОБА_1 ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання неправомірними дій по відмові у перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1, як інваліду 2 групи з числа ліквідаторів, потерпілих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 1, пенсії та додаткової пенсії у розмірах, передбачених ст.50, ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1, як інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. ст. 50, ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з встановленого розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, згідно ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ч.3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 18 січня 2011 року по 11 березня 2011 року.
В іншій частині позову відмовити.
Судові витрати по справі компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя