Постанова від 22.06.2009 по справі 2а-1892/09/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2009 р. справа № 2а-1892/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Стирана В.В.

при секретарі Цургановій Г.В.

за участю:

представників позивача

Доля О.В., Стрикінари О.В.

представника відповідача

Лавриненко С.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит»

до Управління Пенсійного фонду України у

у місті Шахтарську

про визнання недійною вимогу про сплату боргу

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державне підприємство «Шахтарськантрацит», звернулося до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у місті Шахтарську про визнання недійсною вимоги про сплату боргу.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідач на підставі пп. 8.2 п. 8 Інструкції про порядок вирахування та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, направив до ДП «Шахтарськантрацит» вимогу про сплату недоїмки зі страхових внесків № Ю-248/47 від 01.01.2009 року у сумі 493594,18 грн.

Позивач вважає таку вимогу протиправною, оскільки здійснив сплату страхових внесків до пенсійного фонду за листопад 2008 року, що підтверджується відповідними платіжними.

Відповідач керується п. 5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що передбачає у разі, якщо страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції та здійснює оплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються у рахунок недоїмки, пені і фінансових санкцій. Цей пункт не змінює встановлений п. 5.1.4 вищевказаної Інструкції строк сплати внесків, тобто регулює погашення заборгованості, що рахується за страхувальником, але не змінює призначення платежу. Страхові внески вважаються сплаченими саме у той місяць, який вказаний у платіжному дорученні.

Просив визнати недійсною вимогу УПФУ в м. Шахтарську Донецької області № Ю-248/47 від 01.01.2009 року про сплату боргу у розмірі 493594,18 грн.

У процесі розгляду справи позовні вимоги були уточнені, просив визнати спірну вимогу недійсною у частині у сумі 138667,81 грн. (недоїмка за листопад 2008 року).

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити у повному обсязі,свою позицію мотивували аналогічно викладеному у позовній заяві з урахуванням уточнення вимог.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що вимога про сплату боргу від 01.01.2009 року винесена УПФУ в м. Шахтарську обґрунтовано та на підставі вимог діючого законодавства. Просили відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.

ДП „Шахтарськантрацит” є юридичною особою, зареєстрованою виконавчим комітетом Донецької міської ради 30.04.2003 року.

Відповідач - УПФУ в м. Шахтарську є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Як встановлено у судовому засіданні ДП «Шахтарськантрацит» поданий до УПФУ в м. Шахтарську розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове держане пенсійне страхування, що підлягають сплаті за листопад 2008 року, у якому визначена загальна сума страхових внесків - 138667,81 грн.

01.01.2009 року УПФУ в м. Шахтарську винесена вимога про сплату боргу № Ю-248/47, згідно з якою підприємство має заборгованість зі сплати страхових внесків, у зв'язку з чим вимагається сплатити недоїмку у загальній сумі 493594,18 грн., в тому числі: недоїмка за листопад 2008 року - 138667,81 грн. (по внескам 33,2 % в сумі 130410,75 грн., та сумі 8257,06 грн. - по внескам 0,5-2 %).

Позивач, не погоджуючись із сумою недоїмки згідно з п. 8.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, 19 січня 2009 р. за № 11/32, направив до УПФУ м. Шахтарську заяву про узгодження вищевказаної вимоги.

Рішенням начальника УПФУ в м. Шахтарська № 248/47 від 01.01.2009 року вимога залишена без змін.

Позивач стверджує, що зазначена вимога є безпідставною, оскільки ним були сплачені страхові внески у встановлені законом строки.

Суд не погоджується з такою позицією позивача з огляду на наступне.

Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.

Частиною 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Як вбачається з матеріалів справи та було підтверджено представником позивача у судовому засіданні, за ДП «Шахтарськантрацит» рахується недоїмка зі страхових внесків, які не були сплачені у попередніх періодах, що також підтверджується додатком до розрахунку суми страхових внесків.

Згідно з ч. 2 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Частиною 3 цієї статті визначено, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

До того ж, п. 8.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, передбачає, що органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки, у тому числі, у випадку, якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків.

Згідно з ч.3 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у разі узгодження страхувальником вимоги про сплату недоїмки з територіальним органом Пенсійного фонду цей орган зобов'язаний у строк, визначений для розгляду заяви страхувальника про узгодження вимоги, надіслати йому узгоджену вимогу про сплату недоїмки, а страхувальник зобов'язаний сплатити узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги.

Позивач вважає, що відповідачем безпідставно враховані суми сплати страхових внесків за листопад 2008 року як погашення недоїмки зі страхових внесків, що утворилася за попередні періоди, але таке твердження позивача суперечить положенням ч. 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, якою передбачено, що у разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Оскільки факт наявності недоїмки в позивача не заперечується, то є правомірним зарахування відповідачем сплати поточних страхових внесків платіжними дорученнями на погашення недоїмки. У даному випадку взагалі неможливо стверджувати, що відповідачем здійснювалася зміна призначенні платежів, оскільки у даному випадку мало місце зарахування суми на погашення недоїмки.

До того ж, ані у оспорюваній вимозі, ані у рішенні про результат розгляду заяви про узгодження вимоги, не ставиться питання щодо порушення позивачем строку сплати страхових внесків, не має місце й нарахування пені за несвоєчасну сплату.

Враховуючи викладене, суд вважає вимогу УПФУ в м. Шахтарську про сплату боргу № Ю-248/47 від 01.01.2009 року такою, що відповідає вимогам діючого законодавства, у зв'язку з чим відмовляє ДП „Шахтарсьткантрацит” у задоволенні позову.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Державного підприємства „Шахтарськантрацит” до Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську про визнання недійсною вимоги про сплату боргу, відмовити.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 22 червня 2009 року в присутності представників сторін.

Повний текст постанови складений 25 червня 2009 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Стиран В.В.