Постанова від 02.04.2009 по справі 36455/08/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2009 р. справа № 36455/08/0570

час прийняття постанови: 11:00

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кірієнка В.О.

при секретарі Пітєль В.М.

за участю позивача ОСОБА_1

за участю відповідача не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної держаної адміністрації Донецької області про визнання неправомірною бездіяльності, зобов?язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної держаної адміністрації Донецької області про визнання неправомірною бездіяльності відповідача, стягнути недосплачену суму допомоги при народжені дитини у розмірі 1670,00 грн., стягнути недосплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 5069,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог, посилається, що вона є матір'ю малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за яким вона здійснює догляд. За період з 01.10.2007р. по 31.10.2008р. позивачем отримана допомога при народженні дитини у розмірі 8500 грн. Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року вона має право на отримання допомоги при народженні дитини у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, встановленого на день народження дитини. Відповідач зазначену допомогу виплатив не в повному обсязі, а саме недоплатив 1670,00 грн. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» і Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року у справі № 6-рп (№ 1-29/2007р.) має право на отримання щомісячної допомоги у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, як особа, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідач зазначену допомогу виплачував не в повному обсязі. Просила визнати неправомірною бездіяльність відповідача по не нарахуванню належної їй щомісячної допомоги у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років та зобов'язати відповідача здійснити їй зазначене нарахування та виплатити недоотриману суму допомоги за 2007 рік, починаючи з жовтня 2007 року по жовтень 2008 року на дитину, стягнути недосплачену суму допомоги при народжені дитини у розмірі 1670,00 грн.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з?явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі. По суті позовних вимог подав заперечення, в яких позов не визнав, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку в управлінні як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Виплати допомоги, передбачені ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік». Крім того, законодавчим органом не визначено порядок виконання Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року,яким визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» щодо розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Просив відмовити у задоволенні позову враховуючи вимоги п.1 ст.100 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 128 КАС України суд розглядає справу у відсутність представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» особа, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, має право на щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Вказана державна допомога призначається та виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 здійснює догляд за малолітньою дитиною ОСОБА_2 в зв'язку з чим перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Старобешівської районної держаної адміністрації Донецької області.

Листом від 28.11.2008 року № 06/4923 Управлінні праці та соціального захисту населення Старобешівської районної держаної адміністрації Донецької області відмовив позивачу в перерахунку виплаченої допомоги по догляду за дитиною до трьох років з огляду на відсутність законодавчих підстав.

Як вбачається з матеріалів справи позивачу було виплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.12.2007р. по 31.12.2008 року у загальній сумі - 1864 грн.

За період з 01.10.2007р. по 31.10.2008 року позивачу виплачена одноразова допомога при народженні дитини у розмірі 8500 грн.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» ОСОБА_1 має право на щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що виплачується у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років.

У судовому засіданні встановлено та це не оспорюється сторонами у справі, що відповідачем зазначена державна допомога позивачу сплачувалася не в повному розмірі.

Статтею 4 вказаного Закону передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Відповідно до пункту 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність до цього Закону на 2007 рік було до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» внесено зміни, відповідно до яких розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Поряд з цим Рішенням Конституційного Суду України у справі № 1-29/2007 (про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 року.

Таким чином, позивачу повинна сплачуватися допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, починаючи з 09.07.2007 року.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ.

Частиною 3 статті 4 даного Закону (в редакції Закону № 2505-4 від 25 березня 2005 року, що діє з 31 березня 2005 року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-5, який діє в новій редакції з 28 березня 2007 року (із змінами та доповненнями, внесеними Законом України № 749-5 від 15 березня 2007 року), визначені наступні розміри прожиткового мінімуму на дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень;

Таким чином, державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що виплачується у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, має визначатися, виходячи із наведених вище розмірів, а саме: за грудень 2007р. - 470 грн., з них було виплачено 134,80 грн. Тобто не доплачена сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить 335,20 грн.

Постановляючи судове рішення у даній справі, суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на державну допомогу сім'ям з дітьми, передбачені статтями 1, 3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері соціального забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України.

Посилання відповідача на те, що законодавством не встановлено порядку виконання Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року в частині виплати щомісячної допомоги, передбаченої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суд не приймає з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Згідно ч. 7 ст. 9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року знову внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Внесені зміни не розглядались Конституційним Судом щодо їх конституційності.

Таким чином, дії відповідача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з січня 2008 року у розмірі 130 грн. є правомірними, оскільки відповідають нормам чинного законодавства.

Суд також вважає необґрунтованими позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити недоплачену допомогу при народженні дитини у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини, з наступних підстав.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено допомогу при народженні дитини у розмірі 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду № 6-рп/2007 від 9 липня 2007р. не визнано неконституційним зазначене положення статті 56 в частині виплати допомоги при народженні дитини.

Закон України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” та його положення мають вищу юридичну силу відносно інших спеціальних законів стосовно визначення розміру або порядку обчислення допомоги при народженні дитини. За таких обставин, положення цього закону, яким було визначено порядок нарахування допомоги при народженні дитини, є обов'язковим для застосування. Тобто, при визначенні розміру допомоги при народженні дитини слід керуватися абзацем другим частиною другою статті 56 Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік”, а не статтею 12 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”. Таким чином, позивачу була правильно призначена та виплачена допомога при народженні дитини.

Щодо посилання відповідача на пропущення строку звернення до суду, суд зазначає наступне.

П.4 ст.99 КАС України встановлено, що якщо законом встановлена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то обчислення строку звернення до адміністративного суду починається з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень. Тобто, обчислення строку починається з 28.11.2008 року, з моменту листа-відмови УПСЗН Старобешівської районної держаної адміністрації Донецької області.

Також у зв'язку з тим, що позивач здійснює догляд за дитиною, якій на день винесення Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, не виповнилось трьох років, це позбавляла її можливості в повній мірі звернутися за захистом порушених прав.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає бездіяльність відповідача щодо не нарахування позивачу щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років за дитину: ОСОБА_1.- за грудень 2007р. у розмірі 335,20 грн.

Згідно ст. 94 КАС України, ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» за № 7-93 від 21.01.1993 р., судовий збір підлягає стягненню за рахунок Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної держаної адміністрації Донецької області про визнання неправомірною бездіяльності, зобов?язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної держаної адміністрації Донецької області по не нарахуванню ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років: на дитину ОСОБА_2 - за грудень 2007р. у розмірі 335,20 грн.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Старобешіської районної держаної адміністрації Донецької області на користь ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за грудень 2007р. у розмірі 335,20 грн.

В іншої частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 (одна) грн.70 коп.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина 02 квітня 2009 року.

Повний текст постанови складений 07 квітня 2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Кірієнко В.О.