43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а
"21" вересня 2009 р.
Справа № 03/59/16-10А.
за позовом Відкритого акціонерного товариства “Волиньобленерго”, м. Луцьк
до відповідача Державної інспекції контролю за цінами у Волинській області, м. Луцьк
про визнання нечинним рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №26-М від 20.03.2008р.
Суддя Сініцина Л.М.
При секретарі Шавулі Н.В.
Представники:
від позивача: Кондзерська І.В. -юрисконсульт, дов. в справі
від відповідача: Глушко В.В. -гол. спеціаліст -юрисконсульт, дов. в справі
Суть спору: Відкрите акціонерне товариство “Волиньобленерго” просить суд визнати нечинним рішення Державної інспекції контролю за цінами у Волинській області №26-М від 20.03.2008р. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін». Свої вимоги обґрунтувало тим, що додаток 6 до акту перевірки від 27.02.2008р. «Розрахунок суми завищеної плати за 2007р.»не відповідає вимогам Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами та фактичним відомостям про пільговиків, яким встановлено норму споживання електричної енергії, а також не вказує на саме необґрунтовано одержану виручку, а на завищену плату. В Законі України «Про ціни і ціноутворення»відсутня норма застосування штрафних санкцій за «завищену плату». В розрахунок внесені особи, які не підпадають під дію статті 22 Закону України «Про міліцію». Ці особи користуються пільгою, що передбачена статтею 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист»- 50 відсотковою знижкою оплати комунальних послуг в межах норм. ВАТ правильно застосувало норму Закону щодо встановлення норм при користуванні електричною енергією для вищевказаних пільгових категорій споживачів. Сума необґрунтованої виручки, яку було визначено при розрахунку відповідачем та за яку застосовано штрафні санкції є невірною та не обґрунтованою. При винесенні рішення відповідач керувався ч. 3 п. 3 ст. 9 Бюджетного кодексу України безпідставно, так як дана стаття не дає права та підстав на стягнення коштів до бюджету, а тільки визначає класифікацію доходів бюджету. Рішення складено на 9-ий робочий день після складання акту перевірки, а не на 5-ий. На проведення перевірки не було видано посвідчення для проведення заходу. Без посвідчення посадові особи органу державного нагляду не мають права здійснювати контроль, перевірку суб'єкта господарювання.
Відповідач у відзиві на позовну заяву не згідний з доводами, викладеними в ній, просив відмовити в позові виходячи з наступного: перевіркою встановлено, що Турійською філією у період з 01.03.2007р. по 31.12.2007р. при розрахунках за спожиту електроенергію пільговим категоріям споживачів -працівникам міліції, звільненим зі служби за віком та хворобою на понад нормативну кількість електроенергії застосовувався повний тариф, а не пільговий з 50% знижкою, тобто застосовувались вільні тарифи з порушенням запровадженого методу державного регулювання. Статтею 47 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»передбачена субвенція з державного бюджету на надання пільг на оплату електроенергії звільненим із служби за віком, хворобою, вислугою років працівникам міліції. Філія надавала 50-ти відсоткову знижку лише в межах норм споживання. На понаднормативну кількість електроенергії замість пільгового тарифу застосовувався повний тариф. При неправомірному застосуванні тарифів на електричну енергію філією одержано необргрунтовану виручку в результаті порушення державної дисципліни цін в сумі 515,32 грн., яка підлягає вилученню із застосуванням штрафу у двократному розмірі виручки. Перевірка проводилася на підставі наказу №46 п від 06.03.2008р. та посвідчення №46 від 06.03.2008р. Посвідчення було пред'явлено директору Турійської філії, зареєстровано в журналі реєстрації на підставі чого посадову особу Держінспекції цін було допущено до перевірки.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві; представник відповідача позов заперечила з підстав, викладених у відзиві.
Із досліджених матеріалів справи, пояснень представників сторін, господарський суд, -
Державною інспекцією з контролю за цінами у Волинській області проведено перевірку дотримання порядку застосування тарифів на електроенергію у Турійській філії ВАТ «Волиньобленерго»про що складено акт від 07.03.2008р. (а.с.9-17).
Перевіркою було встановлено, що всупереч положенням статті 22 Закону України «Про міліцію»від 20.12.1990р. Турійською філією у 2007 році при розрахунках за спожиту електроенергію працівникам міліції, звільненим із служби за віком, хворобою та вислугою років на понаднормативну кількість електроенергії застосовувались тарифи з порушенням інших запроваджених методів державного регулювання (надання знижок), а саме: замість пільгового тарифу (з 50-ти відсотковою знижкою) застосовувався повний тариф. Загальна сума завищення плати за спожиту електроенергію для вказаних пільгових категорій споживачів за 2007 рік склала 651,73 грн., за березень -грудень 2007 року -515,32 грн. (а.с.15).
Згідно розрахунку суми завищення плати за 2007 рік (додаток до акту перевірки) плата була на твердження відповідача завищена Олесь В.П., Марчуку В.С., Стичуку М.С., Поляк В.В., Бурим В.І., Власюк В.Т., Поліщук В.Ф. (а.с.16-17).
За результатами перевірки 20.03.2008р. державною інспекцією з контролю за цінами у Волинській області внесено припис №33 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, яким вимагалося невідкладно провести з пільговими категоріями споживачів -працівниками міліції перерахунки неправомірно нарахованої плати за електричну енергію в сумі 136 грн. 41 коп. за період січень -лютий 2007 року (а.с.8) та прийнято рішення №26-М, яким до ВАТ «Волиньобленерго»застосовано штраф в сумі 1 030 грн. 64 коп. і вилучено в дохід державного бюджету 515 грн. 32 коп. необґрунтовано одержаної виручки (а.с.7).
Перевірка проводилася на підставі наказу №46п від 06.05.2008р. головним державним інспектором у Турійському районі Нечай Н.В. (а.с.42) згідно посвідчення №46 від 06.03.2008р. (а.с.43).
Відповідно до частин 4, 5, 6 статті 22 Закону України «Про міліцію»від 20.12.1990р. з подальшими змінами та доповненнями, в редакції станом на 2007 рік, працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; працівники міліції, які живуть і працюють у сільській місцевості та в селищах міського типу і члени їх сімей, які проживають з ними, забезпечуються безплатно житлом з опаленням і освітленням за встановленими нормами, а також користуються іншими пільгами, передбаченими законодавством; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.
Постановою національної комісії регулювання електроенергетики України від 10.03.1999р. №309 «Про тарифи на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.03.1999р. за №151/3444, з подальшими змінами і доповненнями, затверджені тарифи, на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам та затверджено Порядок застосування тарифів на електроенергію, що відпускається.
Порядком застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам передбачено, що відпуск електроенергії населенню, яке проживає в сільській місцевості проводиться за тарифом 12,0 коп. за 1 кВт. год. (пункт 1.3); пільги в оплаті електроенергії, передбачені чинним законодавством для різних категорій громадян надаються тільки за місцем постійного проживання (пункт 1.7).
Згідно положень статті 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист»від 24.03.1998р., з подальшими змінами та доповненнями, ветеранам органів внутрішніх справ і членам їх сімей, які проживають разом з ними, в жилих будинках усіх форм власності в межах норм, передбачених законодавством, надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги), або 50-відсоткова знижка вартості палива.
Як вбачається з матеріалів справі, згідно з адміністративно -територіальним поділом Волинської області, Турійськ з 1940 року є селищем міського типу, а селища міського типу і міста відносяться до міських поселень; відповідно населення, яке в них проживає, є міським (а.с.57).
Згідно витягів з Єдиного Державного Автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, наданих Управлінням праці та соціального захисту населення, Клименко Є.В. -вдова ветерана органів внутрішніх справ (ВОВС), Поляк В.В., Олесь В.П., Поліщук В.Ф., Власюк В.Т., Бурим В.І. -ВОВС і сільські міліціонери на пенсії, Савич В.І. -ВОВС і Чорнобилець II категорії, Марчук В.С. -сільський міліціонер на пенсії; Кушнір Є.Г. -вдова ветерана військової служби, користується пільгами встановленими Законом України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів внутрішніх справ та їх соціальний захист»; Стичук М.С. -сільський міліціонер на пенсії, користується пільгами, встановленими Законам України «Про міліцію»(а.с.81-82).
Згідно листа Управління МВС України у Волинській області №3/3-1318 від 02.07.2008р. статус «Ветерана органів внутрішніх справ» присвоєно Поляку В.В., Буриму В.І., Власюку В.Т., Поліщуку В.Ф., Клименко Є.В. -вдова ветерана органів внутрішніх справ (а.с.83).
З посвідчень МВС України у Волинській області та заяв пенсіонерів -споживачів про поновлення пільг вбачається: Олесь В.Г. -пенсіонерка за вислугу років, ветеран МВС (а.с.25); Бурим В.І, - пенсіонер за вислугу років, ветеран ОВС УВСУ у Волинській області (а.с.26-27); Власюк В.Т. -пенсіонер за вислугу років, ветеран ОВС УМВС у Волинській області (а.с.28-29); Клименко Є.В. -вдова ветерана ОВС УМВС у Волинській області (а.с.30-31); Поліщук В.Ф. -пенсіонер за вислугу років, ветеран ОВС УМВС у Волинській області (а.с.32-33); Поляк В,В, - пенсіонер за вислугу років, ветеран ОВС УМВС у Волинській області (а.с.59); Стичук М.С. - пенсіонер за вислугу років (а.с.60-61, 85), Марчук В.С. - пенсіонер за вислугу років, ветеран праці (а.с.62-63, 85-86).
Згідно довідки Управління МВС України у Волинській області №4048 від 17.02.1988р., виданої Марчуку В.С., він і члени його сім'ї мають право довічно відповідно до Закону України «Про міліцію»на 100 -відсоткову знижку по оплаті жилої площі з опаленням та освітленням в межах встановлених норм та 50-відсоткову знижку на інші комунальні послуги (а.с.87).
Статтею 92 Конституції передбачено, що виключно законами України встановлюються Державний бюджет України і бюджетна система України. Бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами; виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загально - суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків (стаття 95 Конституції).
Статтею 47 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік»визначено перелік осіб, яким за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії надаються житлові субсидії та пільги, в т.ч. ветерани органів внутрішніх справ, вдови ветеранів органів внутрішніх справ; працівники міліції.
Відповідно до статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України розробляє проект закону про Державний бюджет України і забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України.
Головним розпорядником коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення згідно «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002р. є Головне управління праці, соціальних питань та у справах захисту від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Перерахування сум субвенцій та фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державним Казначейством згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян (пункт 4 Порядку).
Постановою Кабінету Міністрів України №117 від 29.01.2003р. «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги»затверджено положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги; пунктами 3, 11 якого передбачено, що управління праці та соціального захисту населення ведуть облік пільговиків; надають консультації пільговикам, підприємствам та організаціям, що надають послуги; звіряють інформацію, що міститься в Реєстрі з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації.
Згідно частин 1, 2, 3 статті 24 Закону України «Про міліцію»фінансування і матеріально-технічне забезпечення міліції здійснюються за рахунок республіканського і місцевих бюджетів, а також за рахунок коштів, які надходять на підставі договорів від міністерств, відомств, підприємств, установ, організацій і громадян; чисельність міліції, що утримується з республіканського бюджету, і витрати на її утримання визначаються Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства внутрішніх справ України; чисельність міліції, що утримується на кошти місцевого бюджету, і витрати на її утримання визначаються місцевими радами за поданням управлінь (відділів) внутрішніх справ, погодженими з Міністерством внутрішніх справ України.
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №879 від 01.08.1996р. «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги, щодо їх оплати», встановлено, що громадянам, як відповідно до законодавства мають пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, з 1 серпня 1996 року зазначені пільги надаються в межах таких норм: а) споживання електричної енергії на комунально-побутові потреби: у сільських та міських населених пунктах (крім будинків, які обладнано електричними плитами і електроопалювальними установками) -у розмірі 75 кВт. год. на сім'ю з однієї -двох осіб на місяць і додатково 15 кВт. год. на кожного іншого члена сім'ї, але не більше як 150 кВт. год. на місяць; у сільській місцевості і селищах міського типу для громадян, яким відповідно до законодавства держава забезпечує безоплатне освітлення житла (квартири) в розмірі 30 кВт. год. на місяць.
Тобто, існує законодавчо визначений Порядок надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, в тому числі і пенсіонерам МВС. Розмір пільгового тарифу при наданні пільг залежить від відсотка знижки плати за електроенергію, який передбачений пільговику законодавством. Надання пільг не в межах норм є неприпустимим, суперечить принципам використання бюджетних коштів. При застосуванні норми споживання, вартість спожитої електроенергії понад норму оплачує пільговик.
Отже, виходячи з фактичних обставин справи та норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позивачем у 2007 році застосовано тариф на електричну енергію пільговикам в розмірі, передбаченому законодавством і необґрунтованої виручки Відкрите акціонерне товариство «Волиньобленерго»в особі Турійської філії не одержувало.
Висновки відповідача про порушення позивачем запровадженого методу державного регулювання шляхом застосування вільних тарифів є безпідставними і необґрунтованими, а рішення №22-М від 20.03.2008р. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін»таким, що підлягає визнанню нечинним.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем же у даній справі правомірність оскаржуваного рішення не доведена.
В клопотанні від 21.09.2009р. представник позивача на стягненні з бюджету судового збору не наполягає (а.с.107).
Керуючись Конституцією України, Законами України «Про міліцію», «Про Державний бюджет України на 2007 рік», «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист», постановами Кабінету Міністрів України №879 від 01.08.1996р., №256 від 04.03.2002р., №117 від 29.01.2003р.,постановою національної комісії регулювання електроенергетики України від 10.03.1999р. №309, статтями 70, 71, 86, 94, 158-163, 186 КАС України, господарський суд, -
Позов задоволити повністю.
Рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області №26-М від 20.03.2008 року «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін», яким у Відкритого акціонерного товариства «Волиньобленерго»вилучено в дохід державного бюджету 515 грн. 32 коп. необґрунтовано одержаної виручки та 1 030 грн. 64 коп. штрафу, визнати нечинним.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20 денний строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього 20 денного строку. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана до адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Л.М.Сініцина
В повному обсязі постанову складено 09.2009р.