Постанова від 12.01.2009 по справі 2-а-5689/08/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2009 р. справа № 2-а-5689/08/0570

час прийняття постанови: 10.45 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Могильницького М.С.

при секретарі Фенделєвій В.Є.

за участю:

представника позивача Дирда Г.О.,

представників відповідача Шелех М.Ф., Бурнашевої С.М.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, дочірнє підприємство „Будгідроремонт” науково-виробничого товариства з обмеженою відповідальністю „Кварц” (далі ДП „Будгідроремонт” НВТОВ „Кварц”), звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м.Авдіївці про Скасування вимоги про сплату боргу №Ю-05 від 16.01.2008 року на суму 70294,86 грн., прийнятої УПФУ в м.Авдіївці відносно дочірнього підприємства „Будгідроремонт” науково-виробничого товариства з обмеженою відповідальністю „Кварц”, та про скасування рішення №4 від 16.01.2008 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного Фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків на суму 64417,68 грн., прийнятого УПФУ в м.Авдіївці відносно дочірнього підприємства „Будгідроремонт” науково-виробничого товариства з обмеженою відповідальністю „Кварц”.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 16.01.2008р. Управлінням Пенсійного фонду у м. Авдіївці Донецької області було прийнято Вимогу про сплату боргу № Ю-05 на суму 70294,86 грн. (далі - Вимога № Ю-05) та Рішення №4 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків на суму 64417,68 грн. (далі - Рішення № 4).

15.01.2008р. Управлінням Пенсійного фонду у м. Авдіївці Донецької області був складений Акт №1 планової перевірки правильності обчислення повноти нарахування, своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ДП „Будгідроремонт” НВТОВ „Кварц”. Відповідно до п.12 Акту перевірки №1 встановлено, що за період з 01.10.2004р. по 30.11.2007р. страхові внески, самостійно визначені підприємством, склали 138487,31 грн.

Відхилення внаслідок ненарахування внесків складає 70294,86 грн.

За період з 01.10.2004р. по 30.11.2007р. позивач мав сплатити 208782,20_грн. страхових внесків.

Фактично перераховано до бюджету Пенсійного фонду 116922,15 грн. та надійшло до бюджету Пенсійного фонду 42 % єдиного податку в сумі 30672,35 грн. Разом надійшло 147594,50 грн. Відповідно до ч.2 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058 суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. У ч.3 ст. 106 Закону № 1058 встановлено, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

З наведених в Акті перевірки №1 тверджень відповідача витікає, що сума донарахованих внесків дорівнює 70294,86 грн., а сума несплачених внесків - 61187,70 грн. (208782,20 грн. (належить до сплати) - 147594,50 грн. (116922,15 грн. фактично перерахованих + 30672,35 грн. від єдиного податку). Таким чином, сума донарахованих страхових внесків не дорівнює сумі несплачених страхових внесків.

Таким чином, прийняття відповідачем Вимоги № Ю-05, яка відповідно до ч. 3 ст. 106 Закону № 1058 є виконавчим документом, на суму донарахованих внесків 70294,86 грн. безпідставне з огляду на те, що сума фактичного боргу, як витікає з підрахунків самого ж відповідача, складає 61187,70 грн.

Сума штрафних санкцій у розмірі 64417,68 грн. у Рішенні №4 також зазначена, як вважає позивач, неправомірно. Відповідно до п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Тобто, якщо сума донарахованих внесків відрізняється від суми несплачених внесків, розрахунок штрафу, виходячи з донарахованої суми, є невірним. З Додатку № 3 до Акту перевірки № 1 видно, що штраф розраховується, виходячи з суми донарахованих за окремі місяці страхових внесків, а як вказується в наведеному вище п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058, штраф накладається за донарахування, але розраховується, виходячи з сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків. При цьому ані Акт № 1, ані додатки до нього не містять інформації про те, яку суму внесків позивач сплатив до Пенсійного фонду України (шляхом прямого перерахування до бюджету ПФУ та у складі єдиного податку) конкретно в тих місяцях, за які проводиться донарахування. Але, враховуючи, що у п.12 Акту перевірки № 1 вказується, що загальна сума донарахованих позивачу внесків - 70294,86 грн., а сума фактичного боргу, як витікає з розрахунків самого ж відповідача, складає лише 61187,70 грн., можна зробити висновок, що донараховані та несплачені суми по окремим місяцям також не будуть рівними. Таким чином, розрахунок штрафу, виходячи з донарахованої суми, є безпідставним.

У ч. 5 пп. 9.3.4 п. 9.3 Розділу 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003р. вказується, що підставою для прийняття відповідного рішення є акт перевірки, акт звірки та розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У п.12 Акту перевірки № 1 не вказується про наявність будь-яких відхилень в донарахуванні страхових внесків у 2007р. Але у Додатку 3, де наводиться розрахунок штрафних санкцій, з невідомих причин вказується про донарахування за 2007р. 116,80 грн. страхових внесків і розраховується штрафна санкція. Таким чином, акт перевірки та розрахунок суми штрафних санкцій не відповідають один одному. Акт звірки з відповідачем по заборгованості зі страхових внесків відсутній. Як вже зазначалося, ані Акт перевірки №1, ані додатки до нього не містять інформації про те, яку суму внесків позивач сплатив до Пенсійного фонду України (шляхом прямого перерахування до бюджету ПФУ та у складі єдиного податку) конкретно в тих місяцях, за які проводиться донарахування, тобто розрахунок суми страхових внесків, які належить сплатити (фактична заборгованість) також відсутній.

Таким чином, просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач заперечував проти позову, зазначивши, що 15.01.2008р. Управлінням Пенсійного фонду у м. Авдіївці Донецької області був складений Акт №1 планової перевірки правильності обчислення повноти нарахування, своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ДП „Будгідроремонт” НВТОВ „Кварц”. Відповідно до п. 12 Акту перевірки №1 встановлено, що станом на 01.10.2004р. сальдо розрахунків із Пенсійним фондом згідно даних бухгалтерського обліку становило 5738,71 грн. (на користь ПФУ).

За період з 01.10.2004р. по 30.11.2007р. страхові внески, самостійно визначені підприємством, склали 13848,31 грн.

Відхилення внаслідок не нарахування внесків складає 70294,86 грн.

За період з 01.10.2004р. по 30.11.2007р. позивач мав сплатити 214520,91 грн. страхових внесків з урахуванням сальдо на 01.10.2004р.

Фактично перераховано до бюджету Пенсійного фонду 116922,15 грн. та надійшло до бюджету Пенсійного фонду 42 % єдиного податку в сумі 30672,35 грн. Разом надійшло 147594,50 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-ІУ (далі - Закон № 1058-ІУ) суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. У ч. 3 ст. 106 Закону № 1058 встановлено, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

З наведених в Акті перевірки №1 тверджень витікає, що сума донарахованих внесків дорівнює 70294,86 грн. Цей факт було виявлено при співставленні даних перевірки та розрахунків зобов'язання зі сплати страхових внесків по сумах, що належать до сплати, згідно виплаченій заробітній платі. На виконання розділу 8 п. 8.2а Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663 органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки, якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків. На підставі виявлених порушень була винесена вимога № Ю-05 та направлена разом з актом перевірки до ДП „Будгідроремонт” НВТОВ „Кварц”.

Рішення про застосування штрафних санкцій у розмірі 64417,68 грн. УПФУ в м. Авдіївці вважає винесеним правомірно. Відповідно до п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

З Додатку № 3 до Акту перевірки № 1 видно, що штраф розраховується, виходячи з суми донарахованих за окремі місяці страхових внесків, а як вказується в наведеному вище п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058, штраф накладається за донарахування, але розраховується, виходячи з сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків. На момент перевірки страхові внески являються дійсно несплаченими. Платником сплачувалися 42% від єдиного податку, які дійсно зараховуються як сплачені страхові внески за найманих працівників платника єдиного податку в рахунок сплати страхових внесків тільки при нарахуванні таких, але страхові внески не нараховувалися, тому і відсоток від єдиного податку при нарахуванні фінансової санкції не враховувався.

У ч. 5 п.п. 9.3.4 п. 9.3 Розділу 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003р. вказується, що підставою для прийняття відповідного рішення є акт перевірки, акт звірки та розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Підставою для застосування фінансової санкції управлінням ПФУ в м. Авдіївці є акт перевірки.

За січень 2007 року було виявлено відхилення в сумі 400 грн. (п.п 5.1 ч. ІІ) та донараховані страхові внески в сумі 116,80грн. Відхилення виникли внаслідок того, що фонд оплати праці на 400грн. був вказаний як фонд оплати праці інвалідів і нарахований за ставкою 4%. В березні 2007 року підприємство виявило та виправило помилку. За два прострочених місяці була нарахована фінансова санкція в сумі 11,68грн.

Тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги, обґрунтування її правової позиції співпадала з тією позицією, яка викладена у позовній заяві.

Представники відповідача у судовому засіданні підтримали обґрунтування заперечень проти позову, які містяться у письмових запереченнях наданих до суду з боку відповідача.

Слухання адміністративної справи здійснювалося із застосуванням технічного засобу фіксації судового процесу „Камертон”.

Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, встановив наступне.

Згідно акту перевірки ПФУ № 1 від 15.01.08р. (а.с. 7-12) встановлені наступні порушення, допущені ДП „Будгідроремонт” НВТОВ „Кварц” за період з 01.10.2004 року по 30.11.07року:

- підприємством занижено загальний фонд оплати праці та інші виплати, на які нараховуються внески за ставками 32%, 32,01%, 32,3%, 31,8%, та 33,2%, а саме на 70736,91 грн., у тому числі за 2006р. - на 70336,91 грн., за січень-листопад 2007р. - на 400,0 грн., за ставкою 4% на 400 грн. (січень - листопад 2007р.) (а.с. 7);

- занижено суми страхових внесків за ставками 32%, 32,01%, 32,3%, 31,8% та 33,2% на 70310,86 грн., у тому числі 2004р. (жовтень-грудень) - на 18217,95 грн., 2005р. - на 29709,76 грн., за 2006р. - 22367,15 грн., 2007р. (січень-листопад)- 16,00грн. (а.с. 7).

У розрахунках сум страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування по сумах, що належать до сплати з даними перевірки встановлені розбіжності на суму 70294,86 грн. (заниження), у тому числі за 2004р. на 18217,95 грн., за 2005р. - 29709,76 грн., за 2006р. - на 22367,15 грн.

Вказані розбіжності виникли у результаті не нарахування підприємством 32%, 32,3%, 31,8% та 33,2% на фонд оплати праці (а.с. 8). Також, станом на 01.10.04р. сальдо розрахунків ДП „Будгідроремонт” НВТОВ „Кварц” із УПФУ в м. Авдіївці становить 5738,71 грн. (переплата). За період з 01.10.04р.- 30.11.07р. страхові внески, самостійно визначені підприємством, склали 138487,31 грн. У результаті перевірки ПФУ встановлено відхилення у сумі 70294,86грн. Разом належить до сплати 208782,20 грн. Фактично перераховано підприємством до бюджету ПФУ 116922,15 грн., та надійшло до ПФУ 42% єдиного податку в сумі 30672,35 грн.

На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийняті: вимога № Ю-05 від 16.01.2008р. про сплату боргу у розмірі 70294,86грн., та Рішення № 4 від 16.01.08р. про застосування фінансових санкцій за донарахування Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків, у розмірі 64417,68грн.

Прийняті на підставі висновків акту перевірки ПФУ № 1 від 15.01.08р. Вимога № Ю-05 від 16.01.08р. та Рішення № 4 від 16.01.08р. підприємством у позовній заяві оскаржуються (а.с. 2-3) як такі, що прийняті з порушенням вимог діючого законодавства.

Відповідно до п. 1-2 ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 09.07.2003р. цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно ст. 14 Закону страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці - підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

Днем сплати страхових внесків вважається у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду або у випадках, передбачених цим Законом, на рахунок Накопичувального фонду - день списання установою банку, установою Державного казначейства України суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду; у разі сплати сум страхових внесків готівкою - день внесення страхувальником коштів у банківську установу чи відділення зв'язку для перерахування на банківські рахунки органу Пенсійного фонду та/або Накопичувального фонду.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно відомостей по нарахуванню заробітної плати ДП "Будгідроремонт" НВ ТОВ "Кварц" та завірених копій Розрахунків суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період 01.10.04р. по 30.11.07р., випливає, що підприємством за період з жовтня 2004р. по листопад 2007р. занижено задекларований фонд оплати праці та інші виплати, на які нараховуються внески, на загальну суму 70336,91грн., у тому числі:

• за ставками 32%, 32,01%, 32,3%, 31,8%, 33,2% занижено на 70736,91 грн. у т.р. 2006р. - 70336,91 грн., січень 2007р - 400,0 грн.;

• за ставками 4% у січні 2007р. завищено на суму 400,0 грн.

Відповідно до відомостей по нарахуванню заробітної плати ДП "Будгідроремонт" НВ ТОВ "Кварц" та завірених копій Розрахунків суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період 01.10.2004 р. по 30.11.2007 р., випливає, що:

• сума страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування, яка мала бути узгоджена позивачем за період з 01.10.04р. по 30.11.07р. складає - 208782,18 грн., у тому рахунку за ставками 32%, 32,01%, 32,3%, 31,8%, 33,2% - 197014,11 грн., за ставкою 4% - 66,14грн., за ставками 1-5% - 11701,93 грн.

• підприємством за період з 01.10.04р. по 30.11.07р. занижено узгоджені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на 70411,64грн.: у тому рахунку за ставками 32%, 32,01%, 32,3%, 31,8%, 33,2% - занижено на 70427,64грн., за ставкою 4% у січні 2007р. завищено на 16,0 грн.

Таким чином, сума страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування за період з 01.10.04р. по 30.11.07р., яка повинна була узгоджена та сплачена позивачем, складає 208782,18грн., у тому числі за ставками 32%, 32,01%, 32,3%, 31,8%, 33,2% - 197014,11 грн., за ставкою 4% - 66,14 грн., за ставками 1-5% - 11701,93 грн.

Судом також встановлено і це не заперечується сторонами, що станом на 01.10.04р. (початок перевіряємого періоду) у підприємства наявна переплата по внескам на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 5738,71грн., у тому числі по внесках 32% - 5228,91 грн., та по внесках 1-5% - 509,80 грн.

УПФУ в м. Авдіївці за період з 01.10.04 р. по 30.11.07 р. нарахувало підприємству штрафні санкції: по ставках 32%, 32,01%, 32,3%, 31,8%, 33,2% штраф - 250,43грн., пеня - 4,46 грн.; по ставках 1-5% штраф - 19,95 грн., пеня - 0,86 грн.

Також в матеріалах справи (а.с. 40-43) значиться завірена копія акту звірки розрахунків погашення страхових внесків, складеного між ДП „Будгідроремонт” НВТОВ „Кварц” та УПФУ в м. Авдіївці. Вказаний акт значиться складеним відповідно до вимог п. 2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", містить всі необхідні реквізити, підписаний від імені сторін та скріплений печатками ДП „Будгідроремонт” НВТОВ „Кварц” та УПФУ в м. Авдіївці.

З вказаних документів випливає, що за період з 01.10.04р. по 30.11.07р. ДП „Будгідроремонт” НВТОВ „Кварц” здійснило сплату на адресу відповідача внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування на загальну суму 180956,08грн., у тому числі:

- по внесках - 32%,4% на суму 134702,88 грн.,

- по внесках -1-5% на суму 12269,57 грн.,

- у складі єдиного податку (42% від платежу) - 33983,63 грн.

Таким чином за період з 01.10.04р. по 30.11.07р. у ДП "Будгідроремонт", за умови декларування всіх страхових внесків, сформувалась б заборгованість перед УПФУ в м. Авдіївці по сплаті внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування у сумі 22363,26 грн., у тому числі:

• по внесках - 32%, 4% заборгованість на суму 23164,80 грн.;

• по внесках - 1-5% переплата на суму 1077,44 грн.;

• по штрафним санкціям - заборгованість на суму 270,38 грн.;

• по пені - заборгованість на суму - 5,52 грн.

Щодо розрахунку штрафу, який може бути застосований до ДП "Будгідроремонт" на підставі п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03р. (за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків), слід зазначити, що відповідно до п. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" № 1058 від 09.07.03р. виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції:

- за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Відповідно до вище наведеної норми Закону випливає, що штраф за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду, або страхувальником сум страхових внесків, може бути накладений пенсійним органом при наявності одночасно двох умов;

- пенсійні внески страхувальником своєчасно не нараховані;

- пенсійні внески страхувальником своєчасно не сплачені.

Тобто, виходячи з наведеної норми, випливає, що штрафна санкція, передбачена п.4 ч. 9 ст. 106 Закону не накладається на нараховані, але не сплачені страхові внески, та на внески, що не нараховані страхувальником, але сплачені ним. Отже штраф у розмірі 5 відсотків від сум не нарахованих та несплачених страхових внесків повинен розраховуватися, починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми внесків та закінчується місяцем, на який припадає одна з подій: сплата страхових внесків, або отримання страхувальником акта перевірки від органу Пенсійного фонду або в якому він подав звітність, де зазначено такі донараховані суми.

Відповідно до п. 9.3.4 Інструкції ПФУ "Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" від 19.12.2003р. № 21-1 для розрахунку зазначеного штрафу кількість місяців розраховується, починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми внесків, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким страхувальником акта перевірки від органу Пенсійного фонду, або в якому він подав звітність, де зазначено такі донараховані суми.

Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих місяцях суми донарахованих (своєчасно не обчислених) та не сплачених страхових внесків, то за кожне таке донарахування накладається штраф у порядку та в розмірах, визначених цим пунктом.

Із вищенаведеного випливає, що Закон № 1058 від 09.07.2003 р. та Інструкція № 21-1 від 19.12.2003 р. містять різні норми щодо порядку розрахунку штрафних санкцій за своєчасно не нараховані та несплачені страхові внески.

Відповідно до п. 2 ст. 5 вищезазначеного Закону виключно цим Законом визначаються: порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

На підставі вищенаведеного, суд керується виключно нормами п. 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р., а саме: штраф у розмірі 5 відсотків від сум ненарахованих та несплачених страхових внесків розраховується, починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми внесків та закінчується місяцем, на який припадає одна з подій: сплата страхових внесків або отримання страхувальником акта перевірки від органу Пенсійного фонду або в якому він подав звітність, де зазначено такі донараховані суми.

Для розрахунку суми 5% штрафу, судом визначаються суми страхових внесків, що були узгоджені та сплачені підприємством, суми страхових внесків, що були узгоджені, але не були сплачені ДП "Будгідроремонт" - до них не застосовується норма визначена п. 5. ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 1058-ІУ від 09.07.2003 р., (5% штрафу).

Тільки на суми неузгоджених та несплачених страхових внесків (помісячно) нараховуються штрафи у розмірі 5% від вказаних сум.

Згідно розрахунку зазначених сум випливає, що за період з 01.10.04р. по 30.11.07р. ДП "Будгідроремонт" своєчасно сплачувало внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, які були узгоджені (задекларовані) ним, тобто недоїмка по сплаті узгоджених страхових внесків в перевіряємому періоді у підприємства не формувалась.

Таким чином, за період з 01.10.04р. по 30.11.07р. у ДП "Будгідроремонт" формувалась недоїмка тільки по сумам пенсійних страхових внесків, що не були узгоджені підприємством.

Отже, відповідно до п. 5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на суми недоїмки, що сформувалась у ДП "Будгідроремонт" за період з 01.10.04р. по 30.11.07р. нараховуються суми штрафу, у розмірі 5 відсотків від сум неузгоджених та несплачених підприємством страхових внесків.

Слід також зазначити, що акт перевірки ПФУ (а.с. 9) містить відмітку про його отримання відповідальною особою ДП "Будгідроремонт" 16.01.08р. Отже нарахування штрафу повинно починатися з періоду, в якому фактично сформувались суми недоїмки по неузгодженим та несплаченим внескам на загальнообов'язкове пенсійне страхування та закінчується січнем 2008р. - періодом у якому ДП "Будгідроремонт" отримало акт перевірки ПФУ (16.01.08р.)

Згідно результатів розрахунку випливає, що за період з 01.10.04р. по 30.11.07р. сума 5% штрафу, що може бути застосована до ДП "Будгідроремонт" внаслідок неузгодження та несплати ним внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування складає 32356,60грн.

В результаті цього випливає, що висновки акту № 1 планової перевірки правильності обчислення, повноти нарахування своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ДП "Будгідроремонт" НВТОВ "Кварц" підтверджуються частково, а саме:

- за період з 01.10.04р. по 30.11.07р. ДП "Будгіроремонт" занижено узгоджені суми страхових внесків на 70411,64грн.: у тому числі за ставками 32%, 32,01%, 32,3%, 31,8%, 33,2% - занижено на 70427,64 грн., за ставкою 4% у січні 2007р. завищено на 16,0 грн.

- за період з 01.10.04р. по 30.11.07р. у ДП "Будгідроремонт" недоплачено внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування у сумі 22363,26 грн., у тому числі:

по внесках - 32%,4% заборгованість на суму 23164,80 грн.;

по внесках - 1-5% переплата на суму 1077,44 грн.;

по штрафним санкціям - заборгованість на суму 270,38 грн.;

по пені - заборгованість на суму - 5,52 грн.

- сума 5% штрафу, що підлягає нарахуванню ДП "Будгідроремонт" внаслідок неузгодження та несплати ним внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування, складає 32356,60 грн.

Згідно результатів дослідження наданих експерту документів випливає, що сума страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яка мала бути нарахована позивачем за період з 01.01.04р. по 30.11.07р. складає 208782,18 грн., у тому числі за ставками 32%, 32,01%, 32,3%, 31,8%, 33,2% - 197014,11 грн., за ставкою 4% - 66,14 грн., за ставками 1-5% - 11701,93 грн.

У результаті цього випливає, що ДП "Будгідроремонт" за період з 01.10.04р. по 30.11.07р. занижено узгоджені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на 70411,64грн.: у тому числі за ставками 32%, 32,01%, 32,3%, 31,8%, 33,2% - занижено на 70427,64грн., за ставкою 4% у січні 2007р. завищено на 16,0 грн.

Судом також робиться висновок про те, що за період з 01.10.04р. по 30.11.07р. позивач повинен був сплатити страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування на суму 208782,18 грн., у тому числі за ставками 32%, 32,01%, 32,3%, 31,8%, 33,2% -197014,11 грн., за ставкою 4% - 66,14 грн., за ставками 1-5% - 11701,93 грн.

Сума страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яка надійшла відповідачу від позивача у складі єдиного податку за період з 01.10.04р. по 30.11.07р., складає 33983 грн.

Сума страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яка надійшла відповідачу від позивача прямими платежами за період з 01.10.04р. по 30.11.07р. складає 146972,45 грн., у тому рахунку по внесках - 32%, 4% на суму 134702,88 грн., по внесках - 1-5% на суму 12269,57 грн.

Судом також встановлено, що за період з 01.10.04р. по 30.11.07р. ДП "Будгідроремонт" здійснило сплату на адресу УПФУ в м. Авдіївці внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування на загальну суму 180956,08грн., у тому числі по внесках - 32%, 4% на суму 134702,88 грн., по внесках - 1-5% на суму 12269,57 грн., у складі єдиного податку (42% від платежу) -33983,63 грн.

Суд також дійшов висновку про те, що за період з 01.10.04р. по 30.11.07р. у ДП "Будгідроремонт" за умови декларування всіх страхових внесків, сформувалась б заборгованість перед ПФУ по сплаті внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування у сумі 22363,26 грн., у тому числі:

• по внесках - 32%, 4% заборгованість на суму 23164,80 грн.;

• по внесках - 1-5% переплата на суму 1077,44 грн.;

• по штрафним санкціям заборгованість на суму 270,38 грн.;

• по пені заборгованість на суму - 5,52 грн.

Із результатів розрахунку випливає, що за період з 01.10.04р. по 30.11.07р., сума 5% штрафу, що підлягає нарахуванню ДП "Будгідроремонт" внаслідок неузгодження та несплати ним внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування складає 32356,60 грн.

Зазначені висновки суду також підтверджуються висновком судово-економічної експертизи, проведеної під час розгляду зазначеної адміністративної справи.

З огляду на зазначене вище, позовні вимоги Дочірнього підприємства „Будгідроремонт” науково-виробничого товариства з обмеженою відповідальністю „Кварц” до Управління Пенсійного Фонду України в м. Авдіївці про скасування вимоги про сплату боргу № Ю-05 від 16.01.2008 року на суму 70294,86 грн., прийнятої УПФУ в м.Авдіївці відносно дочірнього підприємства „Будгідроремонт” науково-виробничого товариства з обмеженою відповідальністю „Кварц”, та про скасування рішення № 4 від 16.01.2008 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного Фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків на суму 64417,68 грн., прийнятого УПФУ в м. Авдіївці відносно дочірнього підприємства „Будгідроремонт” науково-виробничого товариства з обмеженою відповідальністю „Кварц” підлягають часткового задоволенню.

У відповідності із ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Позивачем документально підтверджені витрати із судового збору та витрати, пов'язані з проведенням судово-економічної експертизи.

Якщо адміністративний позов задовольняється частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

У відповідності із ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Дочірнього підприємства „Будгідроремонт” науково-виробничого товариства з обмеженою відповідальністю „Кварц” до Управління Пенсійного Фонду України в м. Авдіївці про скасування вимоги про сплату боргу № Ю-05 від 16.01.2008 року на суму 70294,86 грн., прийнятої УПФУ в м. Авдіївці відносно дочірнього підприємства „Будгідроремонт” науково-виробничого товариства з обмеженою відповідальністю „Кварц”, та про скасування рішення № 4 від 16.01.2008 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного Фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків на суму 64417,68 грн., прийнятого УПФУ в м. Авдіївці відносно дочірнього підприємства „Будгідроремонт” науково-виробничого товариства з обмеженою відповідальністю „Кварц” задовольнити частково.

Визнати частково недійсною вимогу про сплату боргу № Ю-05 від 16.01.2008 року на суму 47931,6 грн., прийняту УПФУ в м. Авдіївці відносно дочірнього підприємства „Будгідроремонт” науково-виробничого товариства з обмеженою відповідальністю „Кварц”.

Визнати частково недійсним рішення № 4 від 16.01.2008 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного Фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків на суму 32061,08 грн., прийняте УПФУ в м. Авдіївці відносно дочірнього підприємства „Будгідроремонт” науково-виробничого товариства з обмеженою відповідальністю „Кварц”.

Стягнути з Державного бюджету України на користь дочірнього підприємства „Будгідроремонт” науково-виробничого товариства з обмеженою відповідальністю „Кварц”, код ЄДРПОУ 30450608, м. Авдіївка Донецької області, вул. Комунальна, 4, витрати по сплаті судового збору у розмірі 2,04 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь дочірнього підприємства „Будгідроремонт” науково-виробничого товариства з обмеженою відповідальністю „Кварц”, код ЄДРПОУ 30450608, м. Авдіївка Донецької області, вул. Комунальна, 4, витрати, пов'язані з проведенням судово-економічної експертизи у розмірі 4080 грн.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 12 січня 2009 року в присутності представника позивача, представника відповідача.

Повний текст постанови складений та підписаний 17.01.2009 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Могильницький М.С.