Справа № 815/3654/15
15 год. 17 хв.
27 липня 2015 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Селезньовій А.В.
за участю сторін:
представника позивача - ОСОБА_1 (по довіреності)
представника відповідача - ОСОБА_2 (по довіреності)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ТОВ «КІРІМ-ОПТ» до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -
До суду звернулось ТОВ «КІРІМ-ОПТ» з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень №0003061502, №0003071502 від 20.03.2015 року, №0005051502 від 15.04.2015 року.
Представник позивача адміністративний позов підтримав, на заявлених позовних вимогах наполягав з підстав, викладених в позовній заяві, оскільки у відповідача не було правових підстав виносити податкові повідомлення-рішення за результатами камеральних перевірок з посиланням на акти камеральних перевірок ОСОБА_3 ОДПІ, за якими податкові повідомлення-рішення не складалися, а посилання відповідача на наявність податкового повідомлення-рішення, складеного раніше за результатами позапланової перевірки, яким позивач повинен був керуватися при складанні податкової звітності є необґрунтованим, враховуючи, що це податкове повідомлення-рішення оскаржене та до цього часу не узгоджене.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову з підстав, викладених в письмових запереченнях (аркуші справи 43-44), оскільки ОСОБА_3 ОДПІ під час проведення позапланової перевірки встановлено завищення позивачем залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на суму 18397014 грн. та в зв'язку із цим позивачу направлено податкове-повідомлення рішення, яким позивач повинен був керуватися при складанні податкової звітності наступних податкових періодів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Державною податковою інспекцією у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області проведена камеральна перевірка даних, задекларованих ТОВ «КІРІМ-ОПТ» у податковій звітності з податку на додану вартість за грудень 2014 року, за результатами якої 20 лютого 2015 року складений акт перевірки №783/15-52-15-02 (аркуші справи 9-14).
Зазначеною перевіркою встановлено порушення позивачем п. 6 розділу ІІІ наказу Міністерства доходів і зборів України №678 від 13.11.2013 року «Про затвердження форми та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 11.12.2013 року за №2094/24626, тобто, завищення позивачем залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду в податковій декларації з ПДВ за грудень 2014 року на суму 18794560 грн. та заниження суми податку на додану вартість, яка підлягає сплаті платником податку до бюджету за підсумками грудня 2014 року в сумі 1031810 грн., а тому позивачу направлено податкове повідомлення-рішення №0003061502 від 20.03.2015 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість в сумі 18794560 грн. та №0003071502 від 20.03.2015 року про нарахування позивачу грошових зобов'язань з податку на додану вартість в сумі 1031810 грн. та штрафних санкцій в сумі 257953 грн. (аркуші справи 15-16), які позивачем отримані 31.03.2015 року.
Державною податковою інспекцією у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області проведена камеральна перевірка даних, задекларованих ТОВ «КІРІМ-ОПТ» у податковій звітності з податку на додану вартість за січень 2015 року, за результатами якої 20 березня 2015 року складений акт перевірки №1510/15-52-15-02 (аркуші справи 17-21).
Зазначеною перевіркою встановлено порушення позивачем п. п. 8 п. 5 розділу ІІІ наказу Міністерства фінансів України №966 від 23.09.2014 року «Про затвердження форми та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.10.2014 року за №1267/26044, тобто, завищення позивачем залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду в податковій декларації з ПДВ за січень 2015 року на суму 18794560 грн., а тому позивачу направлено податкове повідомлення-рішення №0005051502 від 15.04.2015 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість в сумі 18794560 грн. (аркуші справи 22), яке позивачем отримано 22.04.2015 року.
Підставами для висновків відповідача про завищення позивачем залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду в податкових деклараціях з ПДВ за грудень 2014 року, січень 2015 року стали дані декларацій (аркуші справи 23-34) , акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих ТОВ «КІРІМ-ОПТ» у податковій звітності з податку на додану вартість за листопад 2014 року, складений 20 січня 2015 року ОСОБА_3 ОДПІ ГУ ДФС в Кіровоградській області (аркуші справи 74-80), в якому є посилання на акт камеральної перевірки даних, задекларованих ТОВ «КІРІМ-ОПТ» у податковій звітності з податку на додану вартість за жовтень 2014 року, складений 8 грудня 2014 року ОСОБА_3 ОДПІ та акт про результати документальної позапланової невиїзної перевірки правомірності нарахування позивачем від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту податку на додану вартість за період з 01.07.2013 року по 30.04.2014 року №3/11-23-22-06/38802517 від 24.07.2014 року, на підставі якого позивачу ОСОБА_3 ОДПІ направлено податкове повідомлення-рішення №0000012206 від 29 серпня 2014 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 18397014 грн. (аркуші справи 51-72).
При цьому, позивач в позовній заяві та представник позивача в судовому засіданні наполягають на тому, що відповідач не мав права виносити оскаржувані податкові повідомлення-рішення, оскільки за результатами камеральних перевірок ОСОБА_3 ОДПІ податкові повідомлення-рішення не виносилися, а податкове повідомлення-рішення №0000012206 від 29 серпня 2014 року було оскаржено в судовому порядку (провадження по справі про скасування зазначеного податкового повідомлення-рішення Одеським окружним адміністративним судом відкрито 3 жовтня 2014 року та на час винесення рішення по цій справі рішення суду не набрало чинності) та на час складання актів камеральних перевірок як відповідачем так і ОСОБА_3 ОДПІ було не узгодженим та не повинно було враховуватися позивачем для зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість за період з 01.07.2013 року по 30.04.2014 року в податкових деклараціях з ПДВ за жовтень-грудень 2014 року, січень 2015 року.
Суд погоджується з доводами позивача та вважає неправомірними податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області №0003061502, №0003071502 від 20.03.2015 року, №0005051502 від 15.04.2015 року, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 86.2, п. 86.8 ст. 86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків. Податкове повідомлення-рішення приймається керівником контролюючого органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки.
Згідно із положеннями п. п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму, зокрема, грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, від'ємного значення суми податку на додану вартість, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Згідно із положеннями п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків розраховується контролюючим органом, або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган зменшує розмір задекларованого від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
З наведених норм податкового законодавства вбачається, що податковий орган, в разі встановлення порушень за результатами камеральної перевірки, зокрема, завищення платником податків від'ємного значення суми податку на додану вартість, зобов'язаний направити платнику податків податкове повідомлення-рішення, проте, оскільки відповідач в своєму акті камеральної перевірки посилається тільки на акт камеральної перевірки даних, задекларованих ТОВ «КІРІМ-ОПТ» у податковій звітності з податку на додану вартість за листопад 2014 року, складений 20 січня 2015 року ОСОБА_3 ОДПІ ГУ ДФС в Кіровоградській області, за яким податкове повідомлення-рішення не складалося, відповідач не мав права на зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за грудень 2014 року із посиланням на акт минулої камеральної перевірки, а в подальшому на зменшення того самого від'ємного значення суми податку на додану вартість за січень 2015 року.
Крім того, суд звертає увагу на те, що податкові повідомлення-рішення №0003061502, №0003071502 від 20.03.2015 року та №0005051502 від 15.04.2015 року винесені відповідачем та отримані позивачем, відповідно, в березні та квітні 2015 року, тобто, після складання звітності за лютий, березень та квітень 2015 року, а тому податкові повідомлення-рішення від 20.03.2015 року не могли бути враховані позивачем при складанні звітності за січень 2015 року.
Посилання відповідача на наявність податкового повідомлення-рішення №0000012206 від 29 серпня 2014 року ОСОБА_3 ОДПІ, яким позивачу зменшено від'ємне значення суми податку на додану вартість за період з 01.07.2013 року по 30.04.2014 року, як на підставу для висновків камеральних перевірок Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, суд не приймає до уваги, оскільки зазначені обставини не були викладені в актах перевірок відповідача та зазначене податкове повідомлення-рішення не було узгодженим як на час складання актів камеральних перевірок, так і на час винесення рішення по цій справі, враховуючи оскарження його в судовому порядку.
Відповідно до положень п. 56.18 ст. 56, п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
З урахуванням строків давності, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Таким чином, суд вважає, що оскільки податкове повідомлення-рішення №0000012206 від 29 серпня 2014 року ОСОБА_3 ОДПІ було оскаржене в судовому порядку, на час проведення камеральних перевірок відповідачем та складання за їх результатами актів та в подальшому направлення на адресу позивача податкових повідомлень-рішень, зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість за цим податковим повідомленням-рішенням не було узгодженим, ТОВ «КІРІМ-ОПТ» не повинно було враховувати неузгоджене податкове повідомлення-рішення при складанні звітності за грудень 2014 року, січень 2015 року.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ТОВ «КІРІМ-ОПТ» обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ТОВ «КІРІМ-ОПТ» до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень №0003061502, №0003071502 від 20.03.2015 року, №0005051502 від 15.04.2015 року - задовольнити повністю.
Податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області №0003061502, №0003071502 від 20.03.2015 року, №0005051502 від 15.04.2015 року - скасувати.
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови складено та підписано 30.07.2015 року.
Суддя Л.І. Свида
.