29 липня 2015 р. Справа № 538/736/15-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
головуючого судді: Старосуда М.І.
суддів: Лях О.П., Яковенка М.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області на постанову Лохвицького районного суду Полтавської області від 24.06.2015р. по справі № 538/736/15-а
за позовом ОСОБА_1
до управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області
про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень,
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Лохвицьком районі Полтавської області, в яком просила суд:
- визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області щодо не включення в розрахунок заробітку для призначення пенсії усіх складових заробітної плати державного службовця, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально -побутових питань та індексації заробітної плати;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області включити в розрахунок заробітку для призначення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з дня призначення пенсії, включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати у розмірі 13564,19 грн. із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2011 році у розмірі 84%.
Постановою Лохвицького районного суду Полтавської області від 24.06.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Лохвицького районного суду Полтавської області від 24.06.2015 року та винести нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, а саме: ст. 33 Закону України "Про державну службу", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що призвело до невірного вирішення справи.
В судове засідання сторони не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, поважних причин неявки до суду, не встановлено, в зв'язку з чим справа розглядається в письмовому провадженні відповідно до ст.197 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи в порядку ст.. 195 КАС України апеляційний перегляд в межах апеляційної скарги, встановила наступне :
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області та отримує з 05.04.2011 року пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
Пенсію обчислено відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" але без врахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
26.03.2015 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку від 24.03.2015року №229 за формою, визначеною Постановою Управління Пенсійного Фонду України від 14.02.2011 року №5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2-а 4753/09/2670 за останні 24 календарні місяці роботи", про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією)", що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" для перерахунку призначеної пенсії від більшої заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати відповідно до постанови КМУ № 1078 від 17.07.2003 року (за період з 01.04.2012 по 31.03.2014 року).
До складових заробітної плати, зазначеній у довідці, включено:
- надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи - на загальну суму 11999,29 грн.
- премії - на загальну суму 8914,98 грн.
- премія до державних, професійних свят та ювілейних дат - на загальну суму 2769,50 грн.
- інші виплати (матеріальні допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати ) - на загальну суму 13564,19 грн.
Відповідачем по справі листом від 02.04.2015 року відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії від заробітної плати та зазначено, що згідно з Постановою КМУ від 31.05.2000 року за № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" до складових заробітної плати державного службовця, що обчислюється при обчисленні заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексації при призначенні (перерахунку) пенсій відповідно до закону не включаються.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо відмови позивачу включити до заробітку для обчислення пенсії зазначені вище компенсаційні виплати є протиправними.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на час призначення позивачці пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний рік повний роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один процент заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Статтею 37-1 вказаного Закону встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної досади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною другою статті 33 Закону "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ст. 1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Заробітна плата підлягає індексації в силу ст.95 КЗпП України.
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Отже, індексація є невід'ємною складовою заробітної плати, тому повинна враховуватись при обчисленні пенсії.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація грошових доходів, яка за своєю природою є компенсаційною виплатою, входили до системи оплати праці державного службовця.
Положенням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" встановлено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до законів, зазначених у пункті 1 цієї постанови (у пункті 1 постанови зазначений Закон України "Про державну службу"), враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи при обчислені пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавство, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року N 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, колегія суддів зазначає, що постановою Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року по адміністративній справі №21-430а11 за результатами розгляду заяви про перегляд оскаржуваних рішень Вищого адміністративного суду України в мотивувальній частині зазначено, що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
В силу положень ч. 1, 2 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, вірним є висновок суду першої інстанції, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач, відмовляючи позивачу включити до заробітку для обчислення пенсії зазначені вище компенсаційні виплати, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про державну службу", а тому є всі підстави для зобов'язання відповідача включити до заробітку для обчислення пенсії позивачу зазначені вище компенсаційні виплати та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням зазначених видів виплат.
В той же час, суд першої інстанції, правильно вирішивши спір по суті, допустив порушення вимог процесуального законодавства.
Суд першої інстанції допустив помилку в зазначенні дати перерахунку пенсії.
У відповідності до норми ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням вищезазначених складових заробітної плати 26.03.2015 року, а тому колегія суддів приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу слід здійснити з 01.04.2015 року, тобто з моменту звернення з довідкою про складові заробітної плати до якої включені матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати.
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги та зміни постанови суду першої інстанції згідно статті 201 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 160, 167,184, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області задовольнити частково.
Постанову Лохвицького районного суду Полтавської області від 24.06.2015р. по справі № 538/736/15-а змінити.
У абзаці четвертому резолютивної частини постанови Лохвицького районного суду Полтавської області від 24.06.2015р. по справі № 538/736/15-а слова " з дня призначення пенсії" замінити датою "з 01.04.2015 року" .
В іншій частини постанову суду залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Старосуд М.І.
Судді(підпис) (підпис) Лях О.П. Яковенко М.М.