"09" квітня 2009 р. Справа № 6/54
Господарський суд Чернівецької області в складі головуючого судді Паскаря А. Д., при секретарі судового засідання Байталюку В. Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за адміністративним позовом
Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1,
до Державної податкової інспекції у Заставнівському районі Чернівецької області
про скасування рішення
за участю представників сторін:
від позивача -ОСОБА_2.;
від відповідача -Кривохижа В. М.,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, АДРЕСА_1, звернувся з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Вижницькому районі Чернівецької області про скасування рішення від 29.12.2008 № 196/23-2553611536 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 7124,25 грн.
Позов мотивується тим, що оскаржуване рішення прийнято безпідставно у зв'язку з тим, що перевірка, на підставі акту якої прийняте оскаржене рішення, проведена незаконно, акт перевірки від імені позивача підписано особою, яка не перебувала з ним в трудових відношеннях та без відповідних повноважень.
Відповідач позов відхиляє з посиланням на законність перевірки та оскаржуваного рішення.
У судовому засіданні представник позивача, наполягаючи на задоволенні позову, пояснив, що підстав для проведення перевірки не існувало та ніяких порушень вимог Закону України від 06.076.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(далі -Закон № 265/95-ВР) позивачем допущено не було.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях відповідача.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини між сторонами у даній справі, та заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про необґрунтованість позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що 21.12.2008 посадовими особами ДПА в Чернівецькій області була проведена перевірка належному позивачеві магазин-бару, розташованого в с. Веренчанка Заставнівського району, за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що був складений акт від того ж числа, з якого вбачається порушення пунктів 9, 13 статті 3 Закону № 265/95-ВР, а саме: нероздрукування на реєстраторі розрахункових операцій фіскального звітного чеку (Z-звіту) 27.09.2008 та незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, яка склала 1356,85 грн.
За результатами розгляду вказаного акту 29.12.2008 ДПІ у Заставнівському районі у відповідності до статті 17 Закону № 265/95-ВР прийнято рішення про застосування відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1. штрафних (фінансових) санкцій в сумі 7124,25 грн.
Статтею 15 Закону № 265/95-ВР визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби шляхом проведення планових та позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ч. 4 ст. 16 Закону № 265/95-ВР, планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Організація та порядок проведення працівниками ДПС планових перевірок щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та (або) безготівковій формі регулюються Методичними рекомендаціями щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008 № 355, якими передбачено, що такі перевірки здійснюються відповідно до щомісячних планів органу ДПС.
В даному випадку перевірка була плановою та працівниками відділу контролю за розрахунковими операціями ДПА в Чернівецькій області проводилася на підставі плану перевірок СПД, які здійснюють діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, на грудень 2008 року та направлень на перевірку № 4843 та № 4844 від 19.12.2008.
Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках передбачених названим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п. 1 ст. 3 Закону № 265/95-ВР).
Відповідальність за непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій встановлена п. 1 ст. 17 Закону № 265/95-ВР, який передбачає, що за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, -у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведения розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Посилання позивача на те, що громадянка ОСОБА_3. не знаходилася під час перевірки в трудових відношеннях з позивачем та не була уповноважена підписувати акт перевірки судом визнається безпідставним, оскільки матеріали справи, зокрема, акт перевірки, акт зняття залишків на місці проведення розрахунків, пояснення ОСОБА_3., достеменно свідчать, що вона в день перевірки здійснювала реалізацію товарів в магазин-барі позивача, тобто фактично працювала продавцем.
За таких обставин суд дійшов висновку, що рішення про застосування відносно позивачки штрафних санкцій відповідачем прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно та розсудливо у зв'язку з чим позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 86, 94, 160-163, 167, 185, 186 пунктом 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
1. У задоволенні позову відмовити за безпідставністю.
2. Судові витрати віднести на рахунок позивача.
Постанова набирає законної сили через десять днів з дня її проголошення, якщо протягом цього строку не подано заяву про її апеляційне оскарження або апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Чернівецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, та подачею апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку, встановленого частиною 5 статті 186 КАС України.
Суддя А. Паскарь