30.08.2011
< копія >
22 серпня 2011 р. Справа № 2а/0470/7766/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 < Текст >
при секретаріОСОБА_2
за участю:
предствника відповідача представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал ОСОБА_5 Ріг»про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені на суму 51 993 080,36 грн., -
Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал ОСОБА_5 Ріг», в якому просить:
- стягнути з Відкритого акціонерного товариства «АрселорМіттал ОСОБА_5 Ріг»на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 50968611,50 грн.;
- стягнути з відповідача на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1024468,86 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані з посиланням на ст. 19, ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»порушенням відповідачем порядку сплати адміністративно-господарських санкцій за робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів і не зайняті інвалідами.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.07.2011 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 03.08.2011 року.
У судовому засіданні, відкритому 03.08.2011 року, розгляд справи відкладався.
Судовий розгляд адміністративної справи здійснювався з повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу "Камертон".
У судове засідання з'явився представник відповідача.
Позивач у судове засідання не з'явився та надіслав клопотання про розгляд справи без його участі.
Представники відповідача проти задоволення позову заперечували та просили суд відмовити в задоволенні позову оскільки відповідачем вжиті передбачені чинним законодавством заходи з забезпечення працевлаштування інвалідів. Працевлаштувати нормативну кількість інвалідів було неможливим з об'єктивних причин, оскільки розрахований норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів значно перевищує фактичну кількість інвалідів, зареєстрованих у центрах зайнятості міста ОСОБА_5.
Розглянувши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
У відповідності з Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 року № 1434, Фонд соціального захисту інвалідів (далі - Фонд) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому. Фонд відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені. Для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду. Положення про територіальні відділення затверджує директор Фонду.
Згідно Положенню про Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженому наказом Фонду соціального захисту інвалідів від 01.05.2011 року, відділення Фонду здійснює, зокрема, збір сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування. Відділення Фонду є юридичною особою, може бути позивачем і відповідачем у судах різних інстанцій.
Статтею 3 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.
Отже, Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів при реалізації ним прав, передбачених законодавством, є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до статті 19 Закону України від 21.03.1991 року № 875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (надалі - Закон № 875) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Судом встановлено, що відповідач згідно поданого Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік повинен був створити у 2010 році 1466 робочих місць для працевлаштування інвалідів (відповідно до середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу 36647 осіб), а фактично на підприємстві було працевлаштовано 516 осіб.
Статтею 20 Закону № 875 встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Статтею 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Згідно з п. 3 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою КМУ від 03.05.95 р. N 314, робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участі представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.
Згідно вказаного Положення, державна служба зайнятості повинна вести облік інвалідів, які звернулися за допомогою у працевлаштуванні; сприяти працевлаштуванню інвалідів, які звернулися з проханням, з урахуванням рекомендацій МСЕК та щоквартально подавати місцевим органам соціального захисту населення інформацію про працевлаштування інвалідів.
Згідно п. 5 зазначеного Положення підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Статтею 218 Господарського кодексу України встановлено, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Судом встановлено, що відповідач протягом 2010 року інформував ОСОБА_6 районний центр зайнятості м. Кривого Рогу про створені робочі місця та вакансії для працевлаштування інвалідів шляхом надання звітів про наявність робочого місця та потребу у працівниках формою N 3-ПН (а.с. 52-76), а також звертався до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної ради м. Кривого Рогу з листами про можливість працевлаштування інвалідів (а.с. 77-85, 87).
ОСОБА_6 центру зайнятості від 20.07.2011 року № 2713 підтверджується, що відповідачем протягом 2010 року щомісячно надавалася інформація з вакансіями для інвалідів та було працевлаштовано 19 осіб з 122 осіб, які звернулися за працевлаштуванням (а.с. 86).
Крім того, протягом 2010 року на підприємство було працевлаштовано 23 інваліда, які звернулися до відповідача самостійно, при цьому фактів безпідставної відмови інвалідам у працевлаштуванні позивачем та іншими державними органами не зафіксовано.
Враховуючи, що ВАТ "АрселорМіттал ОСОБА_5 Ріг" вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог про стягнення з нього адміністративно-господарських санкцій за робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів і не зайняті інвалідами, та пені за порушення строків сплати вказаних санкцій.
Керуючись ст. ст. 18, 19, 20 Закону України від 21.03.1991 року № 875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", п. 3, п. 5 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою КМУ від 03.05.95 р. N 314, ст. ст. 218, 238 Господарського кодексу України, ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері ст. 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -29.08.2011 р.
Суддя < (підпис) > < Текст > < Список > < Список > < Список >ОСОБА_1 < Текст > < ПІБ Судді > < ПІБ Судді >