29 липня 2015 року Житомир справа № 806/2146/15
категорія 6.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Токаревої М.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагентства у Житомирській області про визнання відмови протиправною,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держземагентства у Житомирській області про визнання відмови протиправною. В обґрунтування позову позивач зазначив, що листом Головного управління Держземагентства у Житомирській області від 26.12.2014 року №19-6-0.21-8630/2-14 йому було відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 140 га із земель запасу та резерву на території Осівецької сільської ради Брусилівського району Житомирської області для ведення фермерського господарства. Спірну відмову мотивовано тим, що у клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою від 25.03.2014 року не зазначено обґрунтування розмірів земельної ділянки, яку він має намір отримати в користування з врахуванням можливості її обробітку, не обґрунтовано необхідність отримання великої площі земельної ділянки та не зазначено при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства, зокрема, не наведено доказів наявності сільськогосподарської техніки та інших засобів обробітку землі таких великих площ. Позивач просить визнати таку відмову протиправною, оскільки, на його думку вона не ґрунтується на нормах чинного законодавства.
Представники сторін просили справу розглянути у порядку письмового провадження.
У відповідності до ч.4 ст.122 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований та його слід задовольнити з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи 25 березня 2014 року звернувся до Головного управління Держземагентства в Житомирській області з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 140,0 га для ведення фермерського господарства з земель запасу та резерву Осівецької сільської ради Брусилівського району Житомирської області. До клопотання позивачем було додано графічні матеріали на 1 аркуші.
За результатами розгляду клопотання позивачу було направлено лист - відповідь від 07 квітня 2014 року за № 19-6-0.21-1989/2-14, у якому запропоновано долучити належним чином оформлені графічні матеріали (із відображенням на них бажаного місця розташування земельної ділянки), документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі, а також копії паспорта та ідентифікаційного коду та подати матеріали на розгляд Головному управлінню для надання дозволу на розробку відповідної документації із землеустрою. Зокрема, у листі зазначено, що всупереч вимог ч.2 ст. 123 Земельного кодексу України, ОСОБА_1 до клопотання не було надано ніяких інших графічних матеріалів, або документів, на яких було б зображено саме місце розташування земельної ділянки, яку він бажає отримати в оренду.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 16.05.2014 року було визнано протиправними дії Головного управління Держземагентства у Житомирській області вимагання у ОСОБА_1 документів, які не передбачені ст.123 Земельного кодексу України за його клопотанням від 25 березня 2014 року. Зобов'язано Головне управління Держземагентства у Житомирській області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 25 березня 2014 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки для ведення фермерського господарства.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 01.09.2014 року було залишено без змін постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 16.05.2014 року, а тому з врахуванням вимог ст.254 КАС України вона набрала законної сили.
Головним управлінням Держземагентства у Житомирській області від 26.12.2014 року №19-6-0.21-8630/2-14 на адресу ОСОБА_1 було направлено лист, яким відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 140 га із земель запасу та резерву на території Осівецької сільської ради Брусилівського району Житомирської області для ведення фермерського господарства. Спірну відмову мотивовано тим, що у клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою від 25.03.2014 року не зазначено обґрунтування розмірів земельної ділянки, яку він має намір отримати в користування з врахуванням можливості її обробітку, не обґрунтовано необхідність отримання великої площі земельної ділянки та не зазначено при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства, зокрема, не наведено доказів наявності сільськогосподарської техніки та інших засобів обробітку землі таких великих площ.
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_2 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з абзацом першим частини 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
З огляну на те, що у спірному листі вказано, що причиною відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 140 га із земель запасу та резерву на території Осівецької сільської ради Брусилівського району Житомирської області для ведення фермерського господарства, вказано те, що у клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою від 25.03.2014 року не зазначено обґрунтування розмірів земельної ділянки, яку він має намір отримати в користування з врахуванням можливості її обробітку, не обґрунтовано необхідність отримання великої площі земельної ділянки та не зазначено при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства, зокрема, не наведено доказів наявності сільськогосподарської техніки та інших засобів обробітку землі таких великих площ, а не відповідність місця розташування земельної ділянки, то суд дійшов висновку, що така відмова суперечить ч.7 ст.118 ЗК України, що є підставою до висновку про її протиправність.
Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Держземагентства у Житомирській області у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 140 га із земель запасу та резерву на території Осівецької сільської ради Брусилівського району Житомирської області для ведення фермерського господарства викладену у листі від 26.12.2014 року №19-6-0.21-8630/2-14.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М.С. Токарева