Україна
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
20 липня 2015 року Справа № 805/2848/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бабаш Г.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_2 до Державного виконавця відділу державної виконавчої служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_3, за участю третіх осіб - ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання незаконними постанов, -
ОСОБА_2 звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з позовом до Державного виконавця відділу державної виконавчої служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_3, за участю третіх осіб - ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання незаконними постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №47713136 від 05.06.2015 року про стягнення на користь ОСОБА_6 у відшкодування матеріальної шкоди 4141,73 грн., моральної шкоди 200000 грн. на підставі виконавчого листа №266/888 від 19.05.2015 року, виданого Приморським районним судом м. Маріуполя; постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №47712918 від 05.06.2015 року про стягнення на користь ОСОБА_5 у відшкодування матеріальної шкоди 5868,95 грн., моральної шкоди 300000 грн. на підставі виконавчого листа №266/888 від 19.05.2015 року, виданого Приморським районним судом м. Маріуполя; постанови ВП №47713136 від 05.06.2015 року про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження.
Відповідно до ст.107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За приписами ст. 181 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
До юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень на підставі виконавчих документів, виданих судами всіх юрисдикцій, за винятком тих, які видано загальними та господарськими судами у разі звернення до суду сторін відповідного виконавчого провадження чи їхніх представників.
Відповідно до положень Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13 грудня 2010 року № 3 “Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби” (із змінами та доповненнями), зокрема, зазначено, що критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
Крім того, в даній постанові вказано, що до юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень на підставі виконавчих документів, виданих судами всіх юрисдикцій, за винятком тих, які видано загальними та господарськими судами у разі звернення до суду сторін відповідного виконавчого провадження чи їхніх представників.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, виконавчі листи про стягнення з позивача на користь ОСОБА_6 та ОСОБА_5Є грошових коштів в якості матеріальної та моральної шкоди та за яким відкрито виконавчі провадження, в рамках яких оскаржуються рішення посадових осіб органу державної виконавчої служби, видані Приморським районним судом м. Маріуполя на виконання Вироку зазначеного суду у кримінальному провадженні.
Водночас, суд зауважує на те, що питання про стягнення з ОСОБА_2 моральної шкоди на користь ОСОБА_6 та ОСОБА_5 в даному Вироку від 16.04.2015 року вирішено Приморським районним судом м. Маріуполя в рамках цивільного законодавства.
Відповідно до вимог ст. 383 ЦПК України, учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Статтею 384 ЦПК України передбачено, що скаргу може бути подано до суду безпосередньо або після оскарження рішення, дії або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби до начальника відповідного відділу державної виконавчої служби. Скарга подається до суду, який видав виконавчий документ.
Частиною четвертою статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом
Частиною 2 ст. 384 ЦПК України передбачено подання скарги до суду, який видав виконавчий документ, тобто, в даному випадку - до Приморського районного суду м. Маріуполя.
Відповідно до вимог ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Враховуючи викладене та приймаючи до уваги, що дана справа не підсудна ОСОБА_1 окружному адміністративному суду і не може бути розглянута в порядку адміністративного судочинства, суд приходить до висновку про необхідність відмови позивачеві у відкритті провадження в адміністративній справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 109 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_2 до Державного виконавця відділу державної виконавчої служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_3, за участю третіх осіб - ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання незаконними постанов.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати позивачеві разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачеві, що з даною позовною заявою йому необхідно звернутися до Приморського районного суду м. Маріуполя. Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом 5-ти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5-ти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Бабаш Г.П.