Постанова від 27.04.2015 по справі 804/3403/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2015 р. Справа № 804/3403/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1

при секретаріОСОБА_2

за участю:

представника позивача представника відповідача не з'явився (клопотання про розгляд справи без участі) ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЖИТЛОБУДМЕХАНІЗАЦІЯ" про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 акціонерного товариства "ЖИТЛОБУДМЕХАНІЗАЦІЯ", з позовними вимогами про стягнення заборгованості в сумі 33650,93 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області як платник земельного податку та має податковий борг з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 33650,93 грн.

Відповідач позов не визнав, подав до суду письмові заперечення з проханням відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначив, що споруди, які знаходилися на земельній ділянці за договором купівлі-продажу передані іншій особі, в зв'язку із чим право на користування земельною ділянкою перейшло від відповідача до цієї особи. Відповідач надіслав цінним листом з описом вкладення на адресу контролюючого органу уточнену податкову декларацію з орендної плати за землю за 2013 рік та за 2014 рік, пояснювальну записку, копії договорів та копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Рішень про відмову у прийнятті уточнюючих декларацій позивач не приймав. Також зазначив, що податкова вимога форми «Ю» №3091-25 від 14.11.2014р., на яку посилається позивач була скасована у судовому порядку.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, письмові заперечення відповідача, дослідивши чинне законодавство, суд доходить наступних висновків.

У відповідності до вимог ст.55 КАС України, суд допустив заміну відповідача ОСОБА_4 акціонерного товариства "ЖИТЛОБУДМЕХАНІЗАЦІЯ", його правонаступником Товариством з обмеженою відповідальністю "ЖИТЛОБУДМЕХАНІЗАЦІЯ".

Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Товариство з обмеженою відповідальністю "ЖИТЛОБУДМЕХАНІЗАЦІЯ" зареєстровано 04.08.1995р. та перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області як платник земельного податку.

Відповідачем до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області було подано податкову декларацію по орендній платі з юридичних осіб за 2014 рік № НОМЕР_1 від 29.01.2014р., копія якої наявна в матеріалах справи.

29.10.2014 року відповідачем до ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська подано уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік, якою уточнено в бік зменшення податкове зобов'язання по орендній платі у листопаді 2013 року - 3925,99 грн., а сума переплати податкового зобов'язання по орендній платі за листопад 2013 року становить 4486,84 грн., у грудні 2013 року - 8412,87 грн., а сума переплати податкового зобов'язання по орендній платі за грудень 2013 року становить 8412,87 грн.

Також, 29.10.2014 року відповідачем до ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, якою уточнено в бік зменшення податкове зобов'язання по орендній платі за період січень-грудень 2014 року до нульового показника та визначено суму переплати податкового зобов'язання по орендній платі за січень-серпень 2014 року - по 8412,83 грн. кожного місяця.

Окрім того, ТОВ “ЖИТЛОБУДМЕХАНІЗАЦІЯ” до ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська було надіслано лист від 30.10.2014 року № 61 із поясненням до уточнюючих податкових декларацій з плати за землю 2013-2014 роки., що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, конверта, опису вкладення, роздруківки з офіційного сайту «Укрпошта».

Доказів неприйняття контролюючим органом уточнюючих декларацій та пояснень позивачем не доведено.

На підставі ст.59 Податкового кодексу України державною податковою інспекцією у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська відповідачу сформовано податкову вимогу “Ю” від 14.11.2014 року № 3091-25, якою визначено суму податкового боргу з орендної плати у розмірі 8412,40 грн., яка була отримана відповідачем 24.11.2014р., що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, яка міститься в матеріалах справи.

Вищевказана податкова вимога оскаржувалася відповідачем у судовому порядку та була скасована Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується копією постанови від 06 лютого 2015р. по справі №804/19915/14 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЖИТЛОБУДМЕХАНІЗАЦІЯ" до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги № 3091-25 від 14.11.2014 року, визнання протиправним та скасування рішення про опис майна.

Відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно до п.14.1.156 ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

У відповідності до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в установлені строки.

Згідно п.п.20.1.19, 20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Статтею 36 Податкового кодексу України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Згідно п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Відповідно п.48.3. ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків.

Пунктами 49.1 та 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків, а платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Згідно п. 49.11. ст.49 Податкового кодексу України у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.

Відповідно до п.п.49.9.2. п. 49.9 ст. 49 Податкового кодексу України у разі, якщо контролюючий орган із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк, вона вважається прийнятою.

Згідно п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п. 56.11 ст. 56 ПК України податкове зобов'язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.

Згідно п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.57.3 вказаної статті, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Пунктом 59.1 ст.59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку , визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п. 95.1. контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Приймаючи рішення суд виходить з наступного.

Доводи відповідача щодо переходу права користування орендованою земельною ділянкою до іншої особи разом із будівлями, які розташовані на ній суд оцінює критично Оскільки відповідачем 30.10.2014р. надсилалися до позивача: уточнююча податкова декла рація з орендної плати за землю за 2013 рік уточнююча податкова декларація з оренд ною плати за землю за 2014 рік, пояснювальна записка, копії договорів та витяг з Держав ного реєстру речових прав на нерухоме майно з описом вкладення у цінний лист.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Позивачем у ході розгляду справи не надано доказів неприйняття контролюючим органом уточнених декларацій за 2013 та 2014р. та факту відмови в їх прийнятті.

Щодо податкової вимоги № 3091-25 від 14.11.2014р., та на підтвердження правомірності своїх позовних вимог позивач посилається на податковому вимогу № 3091-25 від 14.11.2014р., яка як вбачається із матеріалів справи була оскаржена та скасована, згідно постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2015р. по справі №804/19915/14 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЖИТЛОБУДМЕХАНІЗАЦІЯ" до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги № 3091-25 від 14.11.2014 року, визнання протиправним та скасування рішення про опис майна.

В силу ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ст. ст.11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, з врахуванням подачі відповідачем уточнюючих декларацій, про що свідчать докази, які містяться в матеріалах справи та позивачем не спростовані, наявності скасованої , а тому неузгодженої вимоги, станом на час звернення до суду та розгляду справи, суд вважає, що адміністративний позов Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЖИТЛОБУДМЕХАНІЗАЦІЯ" про стягнення заборгованості задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,- ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЖИТЛОБУДМЕХАНІЗАЦІЯ" про стягнення заборгованості, - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.254 КАС України.

Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя ОСОБА_1