ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
27 липня 2015 року № 826/12708/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Нагорянський С.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва, в якому просила:
1) визнати протиправним ненадання Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м.Києва інформації на запит позивача від 25 грудня 2014 року;
2) зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м.Києва повторно розглянути запит позивача від 25 грудня 2014 року на отримання публічної інформації, відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації»;
3) визнати протиправним часткове надання Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м.Києва інформації на запит позивача від 11 лютого 2015 року;
4) зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м.Києва надати позивачу засвідчену належним чином копію відображеної та задокументованої публічної інформації, що була створена в процесі виконання їх обов'язків:
- виписку з розпорядження про перерахунок пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії з 01 січня 2004 року;
- виписки з розпоряджень про перерахунки (зокрема перерахунки з більшого стажу) та переведення (переходи з одного виду пенсії на інший) пенсій з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсій (якщо є);
- останню виписку з розпорядження про перерахунок нинішнього виду пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 липня 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.
У судове засідання 02 липня 2015 року позивач не з'явилась, явку представника не забезпечила, хоча належним чином була повідомлена про дату, час і місце судового засідання.
Представник відповідача у судове засідання 02 липня 2015 року також не прибув, хоча був належним чином повідомлений, через канцелярію суду подав заяву про визнання адміністративного позову у повному обсязі.
Враховуючи неявку сторін у судове засідання та з огляду на заяву відповідача про визнання адміністративного позову, суд ухвалив про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду та вирішення справи, судом встановлено наступне.
25 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва із запитом на отримання публічної інформації, в якому просила надати: 1) інформацію про пенсію за матеріалами його пенсійної справи, а саме: зазначити ким (яким органом) та коли позивачу було призначено вперше пенсію, її вид та за яким нормативно-правовим актом); чи було здійснено призначення або перерахунок (переведення) пенсії після первинного призначення пенсії; зазначити за яким нормативно-правовим актом позивач отримує нинішній вид пенсії. 2) останню виписку з розпорядження про призначення перерахунок пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії.
Вищевказаний запит отриманий уповноваженою особою відповідача 29 грудня 2014 року, що підтверджується відміткою в рекомендованому поштовому відправленні.
Разом з тим, відповіді на запит про отримання публічної інформації від 25 грудня 2014 року позивач не отримала.
Крім того, 11 лютого 2015 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва із запитом на отримання публічної інформації, в якому просила надати: 1) інформацію про її пенсію за матеріалами пенсійної справи, а саме: зазначити ким (яким органом) коли позивачу було призначено вперше пенсію, її вид та за яким нормативно-правовим актом); чи було здійснено призначення або перерахунок (переведення) пенсії після первинного призначення пенсії; 2) засвідчену належним чином копію відображеної та задокументованої публічної інформації, що була створена в процесі виконання їх обов'язків: - виписку з розпорядження про перерахунок пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при перерахунку пенсії з 01 січня 2004 року; - виписки з розпорядження про перерахунки (зокрема перерахунки з більшого стажу) та переведення (переходи з одного виду пенсії на інший) з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходи), яка врахована при розрахунку пенсії (якщо є); - останню виписку з розпорядження про перерахунок нинішнього виду пенсії із інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії.
Вищевказаний запит отриманий відповідачем 13 лютого 2015 року, що підтверджується відміткою в рекомендованому поштовому відправленні.
Листом від 24 лютого 2015 року № 50/Ф-47 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що запит не може бути розглянутий у порядку, визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації», а порушені у листі питання розглядаються як звернення громадян за вимогами Закону України «Про звернення громадян».
Вважаючи, що відповідачем протиправно відмовлено у наданні публічної інформації, згідно запитів з підстав, не передбачених статтею 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Згідно ст. 32, 34 Конституції України, кожний громадянин має право знайомитися в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях з відомостями про себе, які не є державною або іншою захищеною законом таємницею. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Згідно статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до ст. 12 Закону № 2939-VI, суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації, згідно ст. 12 вказаного Закону є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Згідно ст. 13 вищевказаного Закону до розпорядників інформації, зокрема, віднесено суб'єктів владних повноважень, до яких відносяться: органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Відповідно до ст. 5 Закону № 2939-VI, доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Статтею 19 Закону № 2939-VI передбачено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Частиною 6 ст. 19 Закону № 2939-VI передбачено, що з метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-сайті відповідного розпорядника. Зазначені форми мають містити стислу інструкцію щодо процедури подання запиту на інформацію, її отримання тощо.
Аналізуючи наведені вище положення Закону України «Про доступ до публічної інформації» та зміст запитів ОСОБА_1 суд дійшов висновку, що запитувана нею інформація містить ознаки публічної, адже вона знаходиться у володінні Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва та була отримана ним в процесі виконання цим органом своїх обов'язків.
Разом з тим, як вбачається зі змісту листа відповідача від 24 лютого 2015 року, позивачу було лише повідомлено, порушені у запиті питання розглядаються як звернення громадян, при цьому запитуваних документів надано не було.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
При цьому, згідно частини 4 статті 22 Закону № 2939-VI, така відмова має бути вмотивованою, тобто містити посилання на вищенаведені підстави для відмови.
Разом з тим, як вбачається з листа відповідача, в них відсутні посилання хоча б на одну із наведених підстав для відмови в наданні запитуваної позивачем інформації. Тобто, фактично Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва відмовилось надати позивачу запитувану інформацію, згідно запитів від 25 грудня 2014 року та 11 лютого 2015 року.
При цьому, встановлені по справі обставини, зокрема, зміст відповіді на запит позивача свідчать про те, що запитувана нею інформація перебуває у володінні Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва та отримана у процесі реалізації своїх повноважень.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у наданні запитуваної інформації не ґрунтується на вимогах Закону України «Про доступ до публічної інформації», а тому є протиправною.
Таким чином, суд вважає, що звертаючись до відповідача із запитами на отримання публічної інформації від 25 грудня 2014 року та 11 лютого 2015 року, позивач мала право розраховувати на дотримання відповідачем порядку та термінів його розгляду, визначених Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Крім того, звернення позивача із запитами на отримання публічної інформації саме в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» підтверджується також тим, що запити було подано шляхом заповнення відповідної форми.
Так, від Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва надійшла заява про визнання адміністративного позову у повному обсязі.
Відповідно до ст. 112 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Враховуючи, що визнання адміністративного позову в цій справі не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси, суд приймає визнання Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва адміністративного позову та задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 у повному обсязі.
Згідно ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Матеріали справи свідчать, що в ході розгляду справи позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 73,08 грн., відтак суд присуджує з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати по сплаті судового збору.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1.Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити у повному обсязі.
2.Визнати протиправним ненадання Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м.Києва інформації на запит ОСОБА_1 від 25 грудня 2014 року.
3. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м.Києва повторно розглянути запит ОСОБА_1 від 25 грудня 2014 року на отримання публічної інформації, відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».
4. Визнати протиправним часткове надання Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м.Києва інформації на запит ОСОБА_1 від 11 лютого 2015 року.
5. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва надати ОСОБА_1 засвідчені належним чином копії:
- виписки з розпорядження про перерахунок пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії з 01 січня 2004 року;
- виписок з розпоряджень про перерахунки (зокрема перерахунки з більшого стажу) та переведення (переходи з одного виду пенсії на інший) пенсій з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсій (якщо є);
- останньої виписки з розпорядження про перерахунок нинішнього виду пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії.
5. Судові витрати в сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. присудити на користь ОСОБА_1 (03141, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) за рахунок Державного бюджету України.
Постанова, відповідно до ч. 1 статті 254 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.І. Нагорянський