20 липня 2015 року Справа № 808/3865/15 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Бойченко Ю.П., перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Офіс на Матросова»
до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області
про виключення з акту опису та звільнення рухомого майна з під арешту,
16 липня 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Офіс на Матросова» до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області, в якому позивач просить суд:
- виключити з акту опису та арешту майна від 26.06.2015 року ВП №43034456 автомобіль ВАЗ 21104 per. № НОМЕР_1;
- звільнити з-під арешту майно, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Офіс на Матросова», а саме: автомобіль ВАЗ 21104 peг. № НОМЕР_1, скасувавши всі арешти накладені постановами державної виконавчої служби на дане майно.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя, після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 цього кодексу.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 106 КАС України, у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Зміст позову складають два елемента - підстава та предмет позову. Підставою адміністративного позову є юридичні факти, на яких позивач обґрунтовує свої позовні вимоги до відповідача, тобто юридичні факти, з наявністю або відсутністю яких закон пов'язує виникнення, зміну або припинення правовідносин. Зазначення підстави позову сприяє встановленню спірних правовідносин та можливості прийняття справи до провадження суду. Предметом позову є та конкретна матеріально-правова вимога до відповідача, яка випливає із спірного матеріального публічно-правового відношення та з приводу якої адміністративний суд має прийняти рішення.
Згідно з ч.4 ст.105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про:
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;
2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;
6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Другим пунктом прохальної частини позову позивач просить суд: «скасувати всі арешти накладені постановами державної виконавчої служби на автомобіль ВАЗ 21104 peг. № НОМЕР_1», не зазначаючи при цьому ні ким вони накладені, ні на підставі чого, ні якими постановами, тощо. Тобто дана вимога до відповідача не конкретизована.
Також, позовні вимоги оформлені без врахування вимог ст.105 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 106 КАС України, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Згідно з ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.(ч.4 ст.70 КАС України).
В позовній заяві позивач зазначає, що «Заступником начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГУЮ у Запорізькій області ОСОБА_1 було винесено постанови:
1. про закінчення виконавчого провадження №33019428, №30364157, №26548588, №21801894 від 26.03.2014р.;
2. про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору №42721250, №42721427, №42721372, №42721307 від 31.03.2014р.».
В подальшому позивач зазначає, що в супереч вимогам чинного законодавства при винесенні постанови про закінчення виконавчого провадження відповідачем не скасований арешт накладений на автомобіль ВАЗ 21104 peг. № НОМЕР_1.
Проте, позивач не додав до позову копій документів, якими він обґрунтовує свої позовні вимоги, а саме: постанов про закінчення виконавчого провадження, постанов про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору, документальних доказів того, що зазначений автомобіль на теперішній час перебуває під арештом, на підставі чого накладений арешт, тощо.
Тобто, позивач не надав документальних доказів на підтвердження обставин про які він зазначає в позові чи/або не надав письмових пояснень та їх документального обґрунтування щодо неможливості надання вище зазначених доказів.
Крім того, відсутність вищезазначених документів не дозволяє суду встановити чи є позивач стороною (учасником) вищезазначених виконавчих проваджень.
У разі якщо позивач є учасником вказаних виконавчих проваджень, то на нього розповсюджуються вимоги ст.181 КАС України, яка регулює особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби.
Відсутність в матеріалах позову вказаних документальних доказів та інформації перешкоджає вирішити питання про можливість відкриття провадження у адміністративній справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без дотримання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 108, 160, 165 КАС України, суддя
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Офіс на Матросова» залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 11 вересня 2015 року
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом фактичного отримання судом до дати, встановленої судом:
- позовної заяви, з урахуванням її копії для відповідача, в якій позовні вимоги викладені з урахуванням вимог ст.105 КАС України та конкретизований другий пункт прохальної частини позовних вимог;
- копій постанов про закінчення виконавчого провадження №33019428, №30364157, №26548588, №21801894 від 26.03.2014; копій постанов про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору №42721250, №42721427, №42721372, №42721307 від 31.03.2014; документальних доказів того, що зазначений автомобіль на теперішній час перебуває під арештом; документальних доказів на підставі чого накладений арешт на автомобіль ВАЗ 21104 peг. № НОМЕР_1. У разі неможливості надання зазначених документів або часткової неможливості - надати письмові пояснення з цього приводу.
- письмових пояснень стосовно того, чи є позивач учасником (стороною) по вищезазначеним виконавчим провадженням та документальних доказів щодо дати, коли позивач дізнався про порушення своїх прав.
При усуненні недоліків позовної заяви позивачу необхідно врахувати вимоги «Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень та поштових переказів», затверджених наказом Міністерства інфраструктури України №958 від 28.11.2013.
Роз'яснити позивачу, що згідно з п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України, якщо у встановлений судом строк, позивач не усуне недоліки позовної заяви, її буде повернуто позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
Копію цієї ухвали надіслати на адресу позивача.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Ю.П. Бойченко
Ухвала не набрала законної сили.
Суддя Ю.П.Бойченко