Справа № 2-а-3903/10/1970
"24" січня 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Жука А.В.
при секретарі судового засідання Порплиці Т.В.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
представника третьої особи: не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за
адміністративним позовом ОСОБА_3
до управління Державного комітету України із земельних ресурсів у Теребовлянському районі Тернопільської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -ОСОБА_4 управління Державного комітету України із земельних ресурсів у Тернопільській області
про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 з адміністративним позовом до управління Державного комітету України із земельних ресурсів у Теребовлянському районі Тернопільської області (далі по тексту -управління Держкомзему у Теребовлянському районі або відповідач) про визнання неправомірною бездіяльність управління Державного комітету України із земельних ресурсів у Теребовлянському районі Тернопільської області щодо невидачі ОСОБА_5 технічного завдання з розроблення технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки та ненадання консультації з питань державного земельного кадастру щодо присвоєння кадастрових номерів ділянкам та зобовязання відповідача видати необхідні документи для оформлення державних актів на право власності на черезсмужні земельні ділянки загальною площею 0,25 га, на яких розташоване успадковане домоволодіння, та земельну ділянку площею 0,3943 га для ведення особистого селянського господарства.
До початку судового розгляду справи по суті позивачем 30.12.2010 подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій він уточнив позовні вимоги п. 3 позовної заяви, а саме просить зобовязати управління Держкомзему у Теребовлянському районі видати необхідні документи для оформлення державних актів на право власності на дві черезсмужні земельні ділянки загальною площею 0,25 га для обслуговування успадкованих житлового будинку, господарських будівель і споруд та на земельну ділянку площею 0,3943 га для ведення особистого селянського господарства; зобовязати відповідача надати консультацію з питань державного земельного кадастру щодо присвоєння кадастрових номерів трьом земельним ділянкам (у письмовій формі): видати довідку про наявність земель та їх розподіл за землевласниками та земельними угіддями (форма 6-ЗЕМ) та висновки щодо надання земельних ділянок у власність та про наявні обмеження на їх використання.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем безпідставно відмовлено йому у видачі всіх необхідних документів для оформлення технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки, оскільки його мати (ОСОБА_6М.) набула право власності на вказані земельні ділянки ще у 1995 році, а оскільки ним успадковане будинковолодіння, яке складається з житлового будинку з господарськими спорудами за адресою вул. Долини, 56а та господарського будинку з підвалом, льохом, господарськими спорудами за адресою вул. Долини, 51 у с. Дарахів Теребовлянського району, то він має право як спадкоємець оформити право власності на вказані земельні ділянки (передані його матері в 1995 році для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства) за технічною документацією.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з мотивів викладених в позовній заяві, просить суд позов задовольнити.
Представник відповідача подав суду письмові заперечення та в судовому засіданні позов визнав частково, в частині зобовязання видати технічне завдання з розроблення технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку площею 0,3943 га для ведення особистого селянського господарства та інших документів, необхідних для виготовлення технічної документації, щодо складання документів, що посвідчують право власності на зазначену земельну ділянку, в решті позову просить відмовити. В обґрунтування своїх заперечень вказує, що на думку відповідача рішення сорок восьмої сесії пятого скликання Дарахівської сільської ради «Про надання дозволу гр. ОСОБА_5 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд»№531 від 21.08.2010 (в частині надання такого дозволу щодо земельної ділянки площею 0,25 га для обслуговування будинку, господарських будівель і споруд, з них 0,1156 га за адресою вул. Долини, 56а та 0,1344 га за адресою вул. Долини, 51 у с. Дарахів Теребовлянського району Тернопільської області) суперечить вимогам чинного законодавства, в звязку з чим управління Держкомзему в Теребовлянському районі не може видати технічне завдання та інші документи необхідні для виготовлення технічної документації, щодо складання документів, що посвідчують право власності на такі земельні ділянки, оскільки це фактично є дві різні земельні ділянки з однаковим цільовим призначенням і безоплатна передача їх у власність одній особі буде суперечити вимогам законодавства.
Судом було залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 управління Держкомзему в Тернопільській області.
Представник третьої особи в судове засідання 24.01.2011 не зявився, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. В судових засіданнях 17.01.2011 та 20.01.2011 представник третьої особи надав пояснення, з яких вбачається, що до Головного управління Держкомзему в Тернопільській області звертався в інтересах позивача його представник ОСОБА_1 із заявою, в якій просив розібратися в ситуації, що склалась із оформленням документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки, надані для обслуговування успадкованого позивачем майна. ОСОБА_4 управлінням Держкомзему в Тернопільській області було надано відповідь, в якій зазначалось, що позивач, як спадкоємець може оформити державний акт на право власності на земельну ділянку в порядку успадкування за технічною документацією. Крім того, зазначив, що відповідно до змін в законодавство, що регулює земельні відносини, які набрали чинності 01.01.2011, присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам здійснюється після виготовлення технічної документації, щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки.
Таким чином, підстави для відкладення розгляду справи, передбачені ч. 1 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства в суду відсутні і суд вважає що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову, на стороні відповідача належним чином про час і місце розгляду справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, а тому вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача, відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Заслухавши в судовому засіданні представників позивача, відповідача та третьої особи, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, судом встановлені наступні обставини.
Рішенням ІІІ сесії Дарахівської сільської ради Теребовлянського району «Про передачу земельних ділянок у власність та постійне користування»№18 від 27.04.1995 передано безоплатно у приватну власність ОСОБА_6 земельну ділянку площею 0,62 га, в тому числі для обслуговування житлового будинку і господарських будівель -0,25 га, для ведення особистого підсобного господарства -0,37 га.
На підставі вказаного рішення Дарахівської сільської ради було внесено запис до земельно-кадастрових документів, що підтверджується викопіюванням з плану землекористування Дарахівської сільської ради з нанесенням місця розташування земельних ділянок ОСОБА_6 по вул. Долини, 56а, 51 в с. Дарахів Теребовлянського району Тернопільської області.
До набрання чинності Земельним кодексом України №2768-ІІІ від 25.10.2001 правовідносини щодо набуття права власності або користування на земельні ділянки були врегульовані Земельним кодексом України №561-ХІІ від 18.12.1990 та Декретом Кабінету міністрів України «Про приватизацію земельних ділянок»№15-92 від 26.12.1992.
Статтею 17 ЗК України №561-ХІІ від 18.12.1990 передбачалось, що передача земельних ділянок у колективну та приватну власність провадиться Радами народних депутатів, на території яких розташовані земельні ділянки, а відповідно до ст. 23 ЗК України №561-ХІІ від 18.12.1990 право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.
Разом з тим, Декретом КМ України «Про приватизацію земельних ділянок»було передбачено сільським, селищним, міським Радам народних депутатів забезпечити передачу протягом 1993 року громадянам України у приватну власність земельних ділянок, наданих їм для ведення особистого підсобного господарства, будівництва і обслуговування жилого будинку і господарських будівель (присадибна ділянка), садівництва, дачного і гаражного будівництва, у межах норм, установлених Земельним кодексом України. (ст. 1 Декрету). Право приватної власності громадян на земельні ділянки, передані їм для цілей, передбачених статтею 1 цього Декрету, посвідчується відповідною Радою народних депутатів, про що робиться запис у земельно-кадастрових документах, з наступною видачею державного акта на право приватної власності на землю. (ст. 3 Декрету).
Крім того, статтею 6 Декрету було зупинено дію частини другої статті 17 і статті 23 Земельного кодексу України щодо власників земельних ділянок, визначених статтею 1 цього Декрету.
Станом на момент прийняття рішення Дарахівської сільської ради №18 від 27.04.1995 року Декрет КМ України «Про приватизацію земельних ділянок»був чинним, а отже прийняття рішення сільською радою та внесення запису до земельно-кадастрових документів підтверджують набуття ОСОБА_6 права власності на земельну ділянку в розмірах визначених ст. ст. 56, 57 Земельного кодексу України №561-ХІІ від 18.12.1990, що підтверджується і довідкою виконкому Дарахівської сільської ради №1491 від 01.08.2007, згідно якої на день смерті, 20.02.1998, гр. ОСОБА_6 в с. Дарахів Теребовлянського району їй належала присадибна земельна ділянка за адресою вул. Долини, 56а та вул. Долини, 51 загальною площею 0,54 га, в тому числі для обслуговування житлового будинку з господарськими будівлями -0,25 га.
Рішенням Теребовлянського районного суду Тернопільської області у справі №2-568/2007 від 30.08.2007 за ОСОБА_3 визнано право власності на спадкове майно, а саме житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, які розміщені в с. Дарахів по вул. Долини, 51, 56а Теребовлянського району Тернопільської області.
На підставі рішення Теребовлянського районного суду Тернопільської області у справі №2-568/2007 від 30.08.2007 за ОСОБА_3 зареєстровано право власності на будинковолодіння, нежитлові будівлі та споруди за адресою вул. Долини, 51 та вул. Долини, 56а в с. Дарахів Теребовлянського району Тернопільської області, що підтверджується витягами про реєстрацію прав власності на нерухоме майно №16881757 від 03.12.2007 та №21707914 від 29.01.2009.
Рішенням двадцять першої сесії пятого скликання Дарахівської сільської ради «Про передачу у власність земельних ділянок громадянам»№198 від 02.11.2007 передано земельні ділянки в селі Дарахів площею 0,6443 га у власність ОСОБА_5, в тому числі:
- 0,25 га -для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що перейшли у спадщину згідно рішення Теребовлянського районного суду №2-568/2007 від 30.08.2007, з них: 0,1156 га -за адресою вул. Долини, 56а, 0,1344 га за адресою вул. Долини, 51;
- 0,3943 га -для ведення особистого селянського господарства за адресою вул. Долини, 51.
В грудні 2009 року позивач звернувся до Управління Держкомзему в Теребовлянському районі Тернопільської області із заявою, в якій просив надати йому консультацію з питань державного земельного кадастру та видати технічне завдання на складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку та висновок про погодження технічної документації.
17 березня 2010 року управління Держкомзему в Теребовлянському районі надало відповідь ОСОБА_5, в якому розяснило, що ОСОБА_3 у відповідності до норм Земельного кодексу України №2768-ІІІ від 25.10.2001 має право використати своє право на приватизацію земельних ділянок лише один раз по кожному виду використання в межах норм безоплатної передачі, передбачених ст. 121 ЗК України №2768-ІІІ від 25.10.2001, а тому відповідач не може видати позивачу документи, про які зазначалось в заяві останнього.
20 квітня 2010 року позивач звернувся до головного управління Держкомзему в Тернопільській області з проханням захистити його права як спадкоємця та допомогти отримати документи на земельну ділянку.
19 травня 2010 року головне управління Держкомзему в Тернопільській області надало відповідь ОСОБА_5, в якій вказано, що оскільки на момент смерті ОСОБА_6 не отримала державного акта на право власності на земельну ділянку передану їй рішенням Дарахівської сільської ради №18 від 27.04.1995 відповідно до Декрету КМ України «Про приватизацію земельних ділянок», то відповідно до п. 1 Перехідних положень Земельного кодексу України №2768-ІІІ від 25.10.2001 оформлення державного акта про право власності на земельну ділянку здійснюється на імя спадкоємця за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, а отже позивачу необхідно звернутись до Дарахівської сільської ради за отриманням дозволу на виготовлення на його імя державного акта на право власності на земельну ділянку, після чого сільська рада своїм рішенням надає спадкоємцю дозвіл на розробку необхідної технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку. На підставі цього рішення спадкоємець звертається до землевпорядної організації, яка виготовляє технічну документацію. Зазначена документація підлягає затвердженню відповідною радою і є підставою для видачі державного акта на імя спадкоємця.
Рішенням сорок восьмої сесії пятого скликання Дарахівської сільської ради №531 від 21.08.2010 «Про надання дозволу гр. ОСОБА_5 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд»позивачу надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку площею 0,6443 га, в тому числі:
- 0,25 га -для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, угіддя -землі одно -двоповерхової забудови, що перейшли у спадщину згідно рішення Теребовлянського районного суду №2-568/2007 від 30.08.2007, з них: 0,1156 га -за адресою вул. Долини, 56а, 0,1344 га за адресою вул. Долини, 51;
- 0,3943 га -для ведення особистого селянського господарства за адресою вул. Долини, 51.
13 жовтня 2010 року позивач повторно звернувся до управління Держкомзему в Теребовлянському районі з заявою про видачу технічного завдання на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності (державного акта) на земельні ділянки та про надання консультації з питань державного земельного кадастр у щодо присвоєння вказаним ділянкам кадастрових номерів.
Листом від 26.10.2010 управління Держкомзему в Теребовлянському районі повторно відмовило ОСОБА_5 у видачі технічного завдання та рекомендувало йому звернутись на чергову сесію Дарахівської сільської ради з питань приведення у відповідність з чинним законодавством рішення сесії №531 від 21.08.2010.
Абзацом другим пункту 1 розділу Х «Перехідні положення»Земельного кодексу України №2768-ІІІ від 25.10.2001 передбачено, що рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Таким чином, оскільки ОСОБА_6 (мати позивача) отримала земельні ділянки у власність на підставі рішення Дарахівської сільської ради №18 від 27.04.1995 відповідно до Декрету КМ України «Про приватизацію земельних ділянок»та не встигла виготовити державний акт на право приватної власності на землю, позивач, як спадкоємець, має право отримати державний акт на право приватної власності на землю за технічною документацією.
Також судом береться до уваги і та обставина, що станом на момент прийняття рішення Дарахівської сільської ради №18 від 27.04.1995 пунктом 1.4 Інструкції «Про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди)»затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №28 від 15.04.1993, чинної на день прийняття рішення сільської ради передбачалось, що власникам землі або землекористувачам, яким передано (надано) декілька черезсмужних земельних ділянок, розташованих на території Ради народних депутатів, видається один державний акт з відображенням на плані меж всіх переданих (наданих) земельних ділянок.
Згідно з вимогами ст. 56 Закону України «Про землеустрій»технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, крім поділу та об'єднання земельних ділянок, включає, зокрема, : технічне завдання на складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Пунктом 1.16 Інструкції «Про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі», затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №43 від 04.05.1999 також передбачено, що Технічна документація зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою включає, зокрема, технічне завдання на розробку технічної документації зі складання державного акта.
Таким чином одним з необхідних елементів технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку є технічне завдання, типова форма якого затверджена розпорядженням КМ України №1050-р від 09.09.2009.
Отже відповідачем неправомірно ототожнено процедуру безоплатної передачі землі громадянам у власність (приватизації) з процедурою отримання спадкоємцем державного акта на право власності на землю, надану у власність відповідно до Декрету КМ України «Про приватизацію земельних ділянок»згідно вимог пункту 1 розділу Х «Перехідні положення»Земельного кодексу України №2768-ІІІ від 25.10.2001, а отже відповідачем неправомірно не видано позивачу технічного завдання з розроблення технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За таких обставин суд вважає, що з боку відповідача неправомірно було допущено бездіяльність щодо невидачі ОСОБА_5 технічного завдання з розроблення технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки і належним способом захисту прав та охоронюваних законом інтересів позивача буде саме визнання протиправною бездіяльності управління Державного комітету України із земельних ресурсів у Теребовлянському районі Тернопільської області.
Крім того, суд вважає, що заявлені позивачем вимоги щодо зобовязання управління Держкомзему у Теребовлянському районі видати необхідні документи для оформлення державних актів на право власності на дві черезсмужні земельні ділянки загальною площею 0,25 га для обслуговування успадкованих житлового будинку, господарських будівель і споруд та на земельну ділянку площею 0,3943 га для ведення особистого селянського господарства; зобовязання відповідача надати консультацію з питань державного земельного кадастру щодо присвоєння кадастрових номерів трьом земельним ділянкам (у письмовій формі): видати довідку про наявність земель та їх розподіл за землевласниками та земельними угіддями (форма 6-ЗЕМ) та висновки щодо надання земельних ділянок у власність та про наявні обмеження на їх використання не можуть повною мірою права, свободи та інтереси сторін, в звязку з чим вважає за необхідне в цій частині також вийти за межі позовних вимог та для належного захисту прав та інтересів позивача зобовязати управління Державного комітету України із земельних ресурсів у Теребовлянському районі Тернопільської області видати ОСОБА_5 технічне завдання з розроблення технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки та інші документи, необхідні для виготовлення технічної документації, щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки відповідно до Рішення сорок восьмої сесії пятого скликання Дарахівської сільської ради №531 від 21.08.2010 «Про надання дозволу гр. ОСОБА_5 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд».
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, не запереченні та не спростовані належним чином відповідачем, а отже підлягають до задоволення.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 11,35,51,70,71,79,86,128,136,137,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати неправомірною бездіяльність управління Державного комітету України із земельних ресурсів у Теребовлянському районі Тернопільської області щодо невидачі ОСОБА_5 технічного завдання з розроблення технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки.
3. Зобовязати управління Державного комітету України із земельних ресурсів у Теребовлянському районі Тернопільської області видати ОСОБА_5 технічне завдання з розроблення технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки та інші документи, необхідні для виготовлення технічної документації, щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки відповідно до Рішення сорок восьмої сесії пятого скликання Дарахівської сільської ради №531 від 21.08.2010 «Про надання дозволу гр. ОСОБА_5 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд».
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги у порядку і строки, передбачені статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
(постанова виготовлена в повному обсязі 28.01.2011)
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.