Постанова від 06.11.2010 по справі 2-а-3558/10/1970

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-3558/10/1970

"06" листопада 2010 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Жука А.В.

суддів: Мірінович У.А.,

ОСОБА_1,

при секретарі судового засідання Порплиці Т.В.

за участю:

представника позивача -ОСОБА_2,

представника відповідача -не з'явився;

третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі адміністративну справу

за позовною заявою кандидата в депутати Заліщицької районної ради ОСОБА_4

до Заліщицької районної виборчої комісії Тернопільської області

про визнання незаконним рішення та проведення Заліщицькою районною виборчою комісією повторного підрахунку голосів, -

ВСТАНОВИВ:

Кандидат в депутати Заліщицької районної ради ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Заліщицької районної виборчої комісії Тернопільської області про визнання незаконним рішення та проведення Заліщицькою районною виборчою комісією Тернопільської області від 03.11.2010 року за №97 повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №07040 виборів депутатів до районної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №26 та скасування результатів повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №07040 виборів депутатів до районної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №26 закріплених в протоколі від 03.11.2010.

Відповідач -Заліщицька районна виборча комісія, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином телефонограмою від 05.11.2010, яку прийняв особисто голова Заліщицької районної виборчої комісії ОСОБА_5 о 17 год. 30 хв.

Отже, суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, а тому вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст.ст. 128, 172 КАС України.

До початку розгляду справи по суті на підставі письмової заяви судом до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено кандидата в депутати Заліщицької районної ради по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №26 ОСОБА_3

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з мотивів викладених в позовній заяві та просить позов задовольнити. Вказали, що рішення Заліщицької районної виборчої комісії Тернопільської області «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №07040 з виборів депутатів Заліщицької районної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №26»№97 від 03.11.2010 не відповідає вимогам Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»№2487-VI від 10.07.2010 (далі по тексту -Закон) , оскільки у Заліщицької РВК були відсутні підстави для прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів визначені частинами 6,7 статті 75 та частини 9 статті 88 Закону. Крім того, вказує, що при проведенні повторного підрахунку голосів були допущені процесуальні порушення, оскільки позивач при повторному підрахунку голосів не був присутній та не зміг проконтролювати відповідність отриманих результатів протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №07040 з виборів депутатів Заліщицької районної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №26, складеного 03.11.2010. Вважає, що такими рішеннями та діями Заліщицької районної виборчої комісії порушується його право бути обраним депутатом Заліщицької районної ради, оскільки внаслідок проведення повторного підрахунку голосів виборців суттєво змінілась кількість голосів виборців поданих за кожного з кандидатів.

Відповідачем надано письмове заперечення на адміністративний позов, в якому відповідач зазначає, що рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців було прийнято на підставі заяви ОСОБА_3 від 02.11.2010. Повторний підрахунок голосів виборців проводився в приміщенні Заліщицької РВК членами дільничної виборчої комісії №07040 в присутності ОСОБА_3, ОСОБА_4, представників Демократичної партії України -ОСОБА_6, ОСОБА_7 (а.с. 22 - 23).

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача -ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що оскільки він не мав зареєстрованих довірених осіб та спостерігачів на Подільській дільничній виборчій комісії №07040 одномандатного мажоритарного виборчого округу №26 з виборів депутатів Заліщицької районної ради (далі по тексту - ДВК №07040), та самостійно не був присутнім на території ДВК під час проведення підрахунку голосів, а підсумки голосування відображені в протоколі ДВК викликали в нього сумнів у правильності підрахунку голосів та йому стало відомо про недотримання членами ДВК під час проведення підрахунку голосів виборців вимог Закону, ним було подано 02.11.2010 безпосередньо до Заліщицької РВК скаргу у формі заяви, в якій він виклав вказані порушення та просив здійснити повторний підрахунок голосів виборців. Повторний підрахунок голосів виборців проводився в приміщенні Заліщицької РВК членами дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №07040 в присутності його та ОСОБА_4 Однак після початку процедури повторного підрахунку голосів і він, і ОСОБА_4 залишили приміщення, в якому проводився повторний підрахунок голосів виборців, з метою недопущення тиску на членів ДВК №07040.

Суд, заслухавши представника позивача, третю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, дослідивши докази, встановив таке.

Позивач був зареєстрований кандидатом в депутати Заліщицької районної ради по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №26, що підтверджується посвідченням №4 від 07.10.2010, виданим Заліщицькою районною виборчою комісією.

ОСОБА_3 був зареєстрований кандидатом в депутати Заліщицької районної ради по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №26, що підтверджується посвідченням №5 від 07.10.2010, виданим Заліщицькою районною виборчою комісією.

31 жовтня 2010 року відбулись вибори депутатів Заліщицької районної ради по одномандатному виборчому округу №26, зокрема і на ДВК №07040.

За наслідками голосування та підрахунку голосів ДВК №07040 01.11.2010 було складено Протокол про підрахунок голосів виборців.

02 листопада 2010 року кандидат в депутати Заліщицької районної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу №26 ОСОБА_3 звернувся до Заліщицької районної виборчої комісії із заявою про проведення повторного підрахунку голосів виборців на ДВК №07040, посилаючись на велику кількість бюлетенів, визнаних недійсними, порушення статей 72, 75 Закону та участі у голосуванні осіб, про яких достеменно відомо, що вони в день виборів не були на дільниці. (а.с. 5)

03 листопада 2010 року Заліщицькою районною виборчою комісією прийнято Рішення «Про розгляд заяви кандидата в депутати Заліщицької районної ради ОСОБА_3І.»№97, яким зобов'язано Подільську сільську виборчу комісію провести повторний підрахунок голосів виборців у відповідному виборчому окрузі та подати протокол про повторний підрахунок голосів виборців в районну виборчу комісію, після завершення повторного підрахунку голосів виборців.

03 листопада 2010 року ДВК №07040 проведено повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №07040, про що ДВК №07040 складено протокол, який скріплено печаткою ДВК №07040.

Відповідно до ст. 11 Закону виборчий процес включає такі етапи:

1) утворення виборчих округів;

2) утворення виборчих дільниць;

3) формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій;

4) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення;

5) висування та реєстрація кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови;

6) проведення передвиборної агітації;

7) голосування у день виборів;

8) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Згідно ч.ч. 6 - 8 ст. 75 Закону, за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців. У разі наявності акта або письмової заяви про порушення вимог цього Закону під час транспортування протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших виборчих документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування запакованих документів зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці. Протоколи та інші виборчі документи дільничної виборчої комісії до проведення територіальною виборчою комісією повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці зберігаються у приміщенні для засідання відповідної територіальної виборчої комісії.

Пунктами 16, 19 частини 2 статті 25 Закону до повноважень районної виборчої комісії належить, зокрема, встановлення результатів виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, здійснення офіційного опублікування результатів виборів до відповідної ради; розгляд звернень, заяв і скарг стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної ради, прийняття щодо них рішень, в тому числі прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

З аналізу зазначених норм законодавства випливає, що Заліщицька районна виборча комісія має право розглядати звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної ради та, за наявності передбачених законом підстав, у випадку виникнення сумнівів щодо правильності підрахунку голосів мала право прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях.

Як слідує з матеріалів справи, звернення кандидата в депутати Заліщицької районної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу №26 ОСОБА_3 від 02.11.2010, комісією розцінено як скарга та розглядалось в порядку визначеному ст. ст. 88 ,90 Закону. За наслідками розгляду вказаної заяви, у Заліщицької районної виборчої комісії виникли сумніви щодо результату підрахунку голосів виборців на Подільській виборчій дільниці №07040 одномандатного мажоритарного виборчого округу №26 з виборів депутатів Заліщицької районної ради, а отже відповідач був уповноважений прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

Крім того, саме прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців жодним чином не порушує виборчих прав позивача, як суб'єкта виборчого процесу, оскільки має на меті достовірне встановлення підсумків голосування та результатів місцевих виборів.

Однак слід зазначити, що процедура проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці визначена ч.ч. 9 -11 ст. 75 Закону, у відповідності до яких повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі. Територіальна виборча комісія в разі повторного підрахунку нею голосів виборців на відповідній виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів складається територіальною виборчою комісією у чотирьох примірниках. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу. Цей протокол підписується присутніми членами територіальної виборчої комісії та членами дільничної виборчої комісії, які брали участь у повторному підрахунку голосів виборців, і засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії. Відомості, занесені до протоколу, оголошуються. Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.

Разом з тим, як вбачається з Рішення Заліщицької районної виборчої комісії «Про розгляд заяви кандидата в депутати Заліщицької районної ради ОСОБА_3І.»№97 від 03.11.2010 відповідачем прийнято рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців та доручено провести такий підрахунок Подільській сільській виборчій комісії, що суперечить вимогам ст. 75 Закону, оскільки повторний підрахунок проводиться територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців, тобто, в даному випадку - Заліщицькою районною виборчою комісією, а отже при прийнятті зазначеного рішення відповідачем було неправильно визначено порядок проведення повторного підрахунку голосів виборців.

Таким чином, колегія суддів приходить до переконання, що рішення Заліщицької районної виборчої комісії №97 від 03.11.2010 в частині зобов'язання Подільської сільської виборчої комісії провести повторний підрахунок голосів виборців та подання протоколу про повторний підрахунок голосів виборців у районну виборчу комісію є протиправним та підлягає до скасування в цій частині.

Оскільки повторний підрахунок голосів виборців проведено ДВК №07040, яка у відповідності до ст.ст. 25, 75 Закону не наділена відповідними повноваженнями, а отже протокол складений цією комісією, не може вважатися правомірним та є недійсним.

Враховуючи викладене, суд вважає, що вимоги позивача підлягають до часткового задоволення, а саме визнання протиправним та скасування Рішення Заліщицької виборчої комісії №97 від 03.11.2010 в частині зобов'язання Подільської сільської виборчої комісії провести повторний підрахунок голосів виборців і подати протокол про повторний підрахунок голосів виборців у відповідному виборчому окрузі разом із іншими виборчими документами в районну виборчу комісію після завершення повторного підрахунку голосів виборців, та визнання недійсним протоколу Подільської ДВК №07040 про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №07040 від 03.11.2010.

Керуючись статтями 69-71, 172 - 179, 159-163 КАС України, Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Рішення Заліщицької районної виборчої комісії «Про розгляд заяви кандидата в депутати Заліщицької районної ради ОСОБА_3І.»№97 від 03.11.2010 в частині зобов'язання Подільської сільської виборчої комісії провести повторний підрахунок голосів виборців та подати протокол про повторний підрахунок голосів виборців у відповідному виборчому окрузі разом із іншими виборчими документами в районну виборчу комісію після завершення повторного підрахунку голосів виборців - визнати протиправним та скасувати.

3. Протокол Подільської дільничної виборчої комісії №07040 одномандатного мажоритарного виборчого округу №26 з виборів депутатів Заліщицької районної ради про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №07040 від 03.11.2010 -визнати недійсним.

4. В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у порядку і строки, передбачений ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 177 КАС України.

Головуючий суддя Жук А.В.

Судді Мірінович У.А.

ОСОБА_1

копія вірна

Суддя Жук А.В.