Справа № 2-а/1970/2624/11
"07" листопада 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі
головуючого судді Жука А.В.,
при секретарі судового засідання Порплиці Т.В.
за участю сторін:
представника позивача - ОСОБА_1;
представника відповідача - не з'явився;
представники третіх осіб -не з'явилися;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за адміністративним позовом відкритого акціонерного товариства «Монастириське АТП-16151»
до Державної адміністрації автомобільного транспорту
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет позову, на стороні відповідача -товариство з обмеженою відповідальністю «Бучацьке АТП 16139», фізична особа -підприємець ОСОБА_2
про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулось відкрите акціонерне товариство «Монастириське АТП 16151»із адміністративним позовом до Державної адміністрації автомобільного транспорту (далі по тексту Державтотрансадміністрація або відповідач) про визнання дій конкурсного комітету неправомірними, скасування рішення та проведення нового конкурсу, щодо об'єкту №63 -рейси 19/20, 21/22за маршрутом «Коропець -Івано-Франківськ».
В судовому засіданні 26.10.2011 судом було задоволено клопотання відповідача та залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Бучацьке АТП 16139», фізична особа -підприємець ОСОБА_2, в зв'язку з чим розгляд справи було відкладено на 04.11.2011.
В судовому засіданні 04.11.2011, до початку розгляду справи по суті представником відповідача було уточнено позовні вимоги, просив визнати неправомірними дії відповідача щодо не допуску ВАТ «Монастириське АТП 16151»до участі в конкурсі, визнати протиправним та скасувати наказ Державтотрансадміністрації №484 від 14.09.2011 «Про введення в дію рішень, прийнятих на засіданні комітету Державтотрансадміністрації з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжобласних маршрутах загального користування, оголошеного на 31.08.2011»в частині об'єкту конкурсу, визначеного пунктом 73 протоколу №226 засідання комітету Державтотрансадміністрації з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжобласних маршрутах від 31.08.2011- маршрут «Коропець -Івано-Франківськ»(рейси 19/20, 21/22) та зобов'язати Державтотрансадміністрацію провести новий конкурс на вказаному маршруті.
За клопотанням відповідача про долучення додаткових матеріалів в судовому засіданні оголошувалась перерва до 07.11.2011 до 15 год. 30 хв.
В судовому засіданні 07.11.2011 представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання 07.11.2011 не з'явився, надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи за відсутності представника відповідача, в якій повідомив, що підтримує раніше надані пояснення та письмові заперечення проти позову, просив в задоволенні позову відмовити.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Бучацьке АТП 16139», фізична особа -підприємець ОСОБА_2 про день, час та місце слухання справи були повідомлені належним чином відповідно до положень ст. 35 КАС України, проте явку повноважних представників в судове засідання не забезпечили.
Отже, суд вважає що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення третіх осіб належним чином про час і місце розгляду судової справи з їх участю та реалізації ними права судового захисту своїх прав та інтересів, а тому можливо розглянути справу без участі відповідача, представника відповідача, відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Заслухавши представника позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов до задоволення не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету міністрів України №771 від 03.09.2008 «Деякі питання Державної адміністрації автомобільного транспорту»затверджено Положення «Про Державну адміністрацію автомобільного транспорту», відповідно до п. 1 якого Державна адміністрація автомобільного транспорту (Державтотрансадміністрація) є урядовим органом у сфері автомобільного транспорту, який діє у системі Мінтрансзв'язку.
Відповідно до абзацу шостого п.п. 9) п. 4 Положення «Про Державну адміністрацію автомобільного транспорту»Державтотрансадміністрація відповідно до покладених на неї завдань забезпечує проведення конкурсу на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які виходять за межі території області.
Статтею 43 Закону України «Про автомобільний транспорт»передбачено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Визначення кандидатури автомобільного перевізника для роботи на міжнародному автобусному маршруті загального користування здійснюється на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету міністрів України №1081 від 03.12.2008 було затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі по тексту -Порядок), який визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - конкурс) і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
Державною адміністрацією автомобільного транспорту було оголошено конкурси з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування на 31.08.2011, яке було опубліковано у Віснику Міністерства інфраструктури України (№13-14/2011).
Зокрема, під №63 було оголошено конкурс на перевезення пасажирів автобусним маршрутом загального користування «Коропець -Івано-Франківськ»(рейси 19/20, 21/22).
Пунктом 4 Порядку передбачено, що організатором конкурсу на автобусному маршруті загального користування є, зокрема для міжміському і приміському маршрутах, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) -Державтотрансадміністрація.
Відповідно до п. 30 Порядку Кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі визначається організатором і не може становити менш як 10 робочих днів до дати проведення конкурсу.
В оголошенні про проведення конкурсу 31.08.2011 організатором - відповідачем по справі, було вказано, що документи на участь у конкурсі, який відбудеться 31.08.2011, опускаються у закритому конверті з написом «На конкурс 31.08.2011»в скриньку з позначенням «Для документів на конкурс Державтотрансадміністрації»до 15.08.2011 включно за адресою: 01135, м. Київ, пр.-т Перемоги, 14.
Як вбачається з матеріалів справи, та не заперечується позивачем, документи на участь у конкурсі ним були направлені на адресу Державтотрансадміністрації 12.08.2011 та отримані організатором конкурсу -відповідачем по справі лише 19.08.2011, тобто після встановленого граничного строку подання документів на участь у конкурсі, що підтверджується квитанцією відділення поштового зв'язку №1247 від 12.08.2011 (а.с. 3) та повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 4).
Відповідно до пунктів 33, 39 Порядку документи, які надійшли до організатора після встановленого строку, не розглядаються. Подані на конкурс документи реєструються організатором або робочим органом у журналі обліку. Документи, подані несвоєчасно, не реєструються і повертаються автомобільному перевізникові з повідомленням про спосіб повернення коштів, внесених за участь в конкурсі.
На виконання вказаних норм Порядку відповідачем 19.08.2011 було повернуто ВАТ «Монастириське АТП 16151»у зв'язку із їх несвоєчасним поданням, що підтверджується карткою реєстрації вихідної кореспонденції від 19.08.2011 та листом Державтотрансадміністрації №3047-04/06/19-11 від 19.08.2011, в якому позивача було повідомлено про причину повернення документів та про порядок повернення коштів, внесених за участь у конкурсі (а.с. 47).
Таким чином твердження позивача про неправомірність дій відповідача щодо визначення 15 серпня 2011 року останнім днем подачі документів на конкурс 31.08.2011 та повернення 19.08.2011 документів позивача поданих для участі у конкурсі без розгляду та, як наслідок, недопущення ВАТ «Монастириське АТП 16151»до участі у конкурсі, призначеного на 31.08.2011 спростовуються нормами чинного законодавства та зібраними по справі доказами, оскільки Державтотрансадміністрацією було оголошено конкурс та визначено граничний термін подання документів на участь у конкурсі -15.08.2011 у відповідності до вимог п. 30 Порядку.
Відповідно до пунктів 42, 43, 46, 47 Порядку у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України "Про автомобільний транспорт". Під час проведення конкурсу запрошуються всі перевізники-претенденти, що беруть участь у конкурсі, у присутності яких оголошуються конкурсні пропозиції. Претендентам надається право на обґрунтування запропонованих ними конкурсних пропозицій. Під час проведення конкурсу додаткові пропозиції від перевізників-претендентів не приймаються. Переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів. Претендентом, який посів друге місце, визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів без урахування показника переможця конкурсу. Рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів. Протокол засідання конкурсного комітету повинен містити інформацію про:
- дату, час та місце проведення засідання конкурсного комітету;
- прізвища, імена та по батькові членів конкурсного комітету, які присутні на засіданні;
- номери та назви об'єктів конкурсу;
- найменування перевізників-претендентів;
- результати голосування членів конкурсного комітету або результати, отримані за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів;
- рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу та перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце;
- рішення про недопущення перевізника-претендента до участі в конкурсі, якщо воно мало місце.
Відповідно до зазначених вимог Порядку Державтотрансадміністрацією було допущено до участі в конкурсі двох перевізників-претендентів ТОВ «Бучацьке АТП 16139»та ФОП ОСОБА_2 За наслідками проведеного 31.08.2011 конкурсу було визнано переможцем ТОВ «Бучацьке АТП 16139»на самостійне виконання рейсів 19/20, 21/22 маршруту Коропець -Івано-Франківськ та надано дозвіл на один рік у зв'язку з невідповідністю рухомого складу. Таким, що зайняв друге місце на вказаному маршруті визнано ФОП ОСОБА_2
Зазначені обставини підтверджуються дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме витягом засідання комітету Державтотрансадміністрації з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжобласних маршрутах від 31.08.2011 в частині об'єкту конкурсу №73 (а.с. 38).
Згідно вимог п. 51 Порядку рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу вводяться в дію наказом (постановою або іншим розпорядчим документом) організатора протягом не більш як 30 робочих днів з дня проведення конкурсу.
На виконання зазначеної норми порядку, 14 вересня 2011 року Державтотрансадміністрацією видано наказ №484 «Про введення в дію рішень, прийнятих на засіданні комітету Державтотрансадміністрації з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжобласних маршрутах загального користування, оголошеного на 31.08.2011»(а.с. 36-37).
Враховуючи наведене, суд приходить до переконання, що відповідачем у справі правомірно повернуто документи на участь в конкурсі ВАТ «Монастириське АТП 16151», проведено конкурс на перевезення пасажирів автобусним маршрутом загального користування «Коропець -Івано-Франківськ»(рейси 19/20, 21/22) призначений на 31.08.2011 та визначено переможця конкурсу, оскільки вказані дії були вчинені на підставі, в межах та в порядку передбачених Законом України «Про автомобільний транспорт», Положення «Про Державну адміністрацію автомобільного транспорту»та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, що підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а відтак позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Керуючись ст.ст. 35,70,71,79,86,128,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відкритого акціонерного товариства «Монастириське АТП-16151»до Державної адміністрації автомобільного транспорту України про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги у порядку і строки, передбачені статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
(постанова виготовлена в повному обсязі 11.11.2011)
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.