Справа № 2-а/1970/447/11
"10" березня 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Жука А.В.
при секретарі судового засідання Порплиці Т.В.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1.
відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за позовом Тернопільського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
до ОСОБА_2
про стягнення безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю в сумі 469,95 гривень
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся Тернопільський міськрайонний центр зайнятості -робочий орган виконавчої дирекції фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі по тексту -Тернопільський МРЦЗ або позивач) з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю в сумі 469,95 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що всупереч вимог Закону України «Про зайнятість населення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №307 від 20.11.2000 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 за №915/5136 відповідач перебуваючи на обліку в Тернопільському МРЦЗ та отримуючи допомогу по безробіттю, одночасно був зареєстрований як фізична особа -підприємець.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі з мотивів викладених в позовній заяві та просить позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, з невідомих на те суду причин, хоча про день, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином відповідно до ст. 33 КАС України за адресою вказаною обласним адресно - довідковим бюро УМВС України в Тернопільській області у відповіді на запит суду відповідно до вимог ст. 107 КАС України. Заперечень проти позову відповідач не надав. Про причини неявки відповідач суд не повідомила.
Таким чином, підстави для відкладення розгляду справи, передбачені ч. 1 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства в суду відсутні і суд вважає що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, за можливе розглянути справу без участі відповідача, відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Заслухавши пояснення представника позивача повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
29.01.2008 року ОСОБА_2 звернувся до Тернопільського МРЦЗ із заявою про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю.
Наказом Тернопільського МРЦЗ № НТ080205 від 05.02.2008 ОСОБА_2 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
Одночасно ОСОБА_2 був ознайомлений з пам'яткою безробітного «Ваші права -ваші обов'язки»та повідомлено про його обов'язок своєчасно повідомляти центр зайнятості про зміну прізвища, місця проживання, працевлаштування на тимчасову або постійну роботу, призначення пенсії, поступлення на навчання, виїзд за кордон тощо та про відповідальність за недостовірність внесених у заяву особистих даних, невиконання обов'язків як безробітного, що підтверджується його особистим підписом на заяві про надання статусу безробітного.
На обліку в Тернопільському МРЦЗ ОСОБА_2 перебував з 05.02.2008 по 11.05.2008 та отримав допомогу по безробіттю в сумі 469,95 гривень.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
В ході виконання «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України № 60/62 від 13.02.2009 та на виконання наказу Державного центру зайнятості №61 від 27.08.2007 «Про затвердження страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення»в результаті опрацьованих даних про доходи громадян, з'ясувалося, що ОСОБА_2 одночасно перебуваючи на обліку в Тернопільському МРЦЗ був зареєстрований як фізична особа -підприємець, що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ № 3961/02-2 від 01.12.2010 про реєстрацію ОСОБА_2 виконавчим комітетом Тернопільської міської ради 10.03.2000 як фізичною особою -підприємцем.
Відповідно до абзацу чотирнадцятого п.п. 1) п. 20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 219 від 14.02.2007 громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку, зокрема, з дня виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітної.
Відповідно до вимог п.п. 6.14 п. 6 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності», передбачено, що якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Таким чином, ОСОБА_2. безпідставно було виплачено 469,95 гривні допомоги по безробіттю за період з 05.02.2008 по 11.05.2008.
За наведених обставин суд вважає, що позивачем належними та допустимими доказами доведено, а відповідачем не спростовано викладені в позовній заяві обставини, відповідачем не виконано свого обов'язку щодо подання достовірних даних при отриманні статусу безробітного та щодо повідомлення Тернопільському МРЦЗ відомостей про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг, відповідач під час перебування на обліку як безробітний та отримання допомоги по безробіттю був зареєстрований як фізична особа -підприємець, а отже Тернопільським МРЦЗ правомірно прийнято рішення про зняття ОСОБА_2 з обліку як безробітної та про повернення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю за період з 05.02.2008 по 11.05.2008 в сумі 469,95 гривні.
02 вересня 2010 року Тернопільським МРЦЗ на адресу ОСОБА_2 направлено претензію №08/4516, в якій запропоновано протягом 10 календарних днів з дня отримання даної претензії повернути на користь Тернопільського МРЦЗ суму коштів в розмірі 469,95 гривні, отриманих відповідачем як допомога по безробіттю, однак в добровільному порядку відповідачем зазначені кошти не повернуто.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, не запереченні та не спростовані належним чином відповідачем, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 35,51,70,71,79,86,128,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, м. Тернопіль вул. Київська 1/178) 469,95 гривень (чотириста шістдесят дев'ять гривень 95 копійок) безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю на користь Тернопільського міськрайонного центру зайнятості, які перерахувати на р/р 37171300901002 в ГУДКУ в Тернопільській області, МФО 838012, код 14029303, КЕКВ 1341.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги у порядку і строки, передбачені статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.