Постанова від 21.07.2015 по справі 521/10520/15-а

Справа №521/10520/15-а

Провадження №2а/521/226/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2015 року місто Одеса

Малиновський районний суд м. Одеси, у складі:

головуючого судді Леонова О.С.,

при секретарі Малиш О.Л.,

за участі:

позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду в Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

30.06.2015 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Управління пенсійного фонду в Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з 25.12.2014 року їй призначена пенсія за віком у відповідності до Закону України «Про державну службу» в сумі 4147 гривень 18 копійок на підставі довідки про складові заробітної плати від 22.12.2014 року за № 13/1-768, а також довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією) від 22 грудня 2014 року за № 13/1-769, які подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

24.03.2015 року вона звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням «Інших виплат».

Рішенням від 07.04.2015 року за № 89/Г-1 Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси їй відмовило у перерахунку пенсії, оскільки матеріальна допомога, компенсація за невикористану відпустку та суми індексації заробітної плати при обчисленні пенсії державному службовцю не враховується.

Однак, вона вважає, що Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси безпідставно та протиправно відмовило їй у перерахунку пенсії, чим порушило її конституційні права на отримання відповідної пенсії, оскільки матеріальна допомога, допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку та індексація повинні враховуватися у розрахунку пенсії державного службовця.

Згідно із довідкою про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за № 13/1-769, виданої 22.12.2014 року Рахунковою палатою про те, що надбавки, премії та інші виплати у період з

01.01.2010 року до 22.12.2014 року, отримані нею за попередні 60 місяців роботи становили: надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 38008 грн. 50 коп.; премії у розмірі 44100 грн. 73 коп.; премії до державних, професійних свят, та ювілейних дат, підсумками роботи за рік у розмірі 53187 грн. 23 коп.; інші виплати у розмірі 28487 грн. 41 коп., з них індексація заробітної плати в сумі 1796 грн. 77 коп., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в сумі 5101 грн.00 коп., матеріальна допомога для оздоровлення в сумі 17518 грн.89 коп., компенсація за невикористану відпустку в сумі 148 грн.59 коп. та вихідна допомога при звільненні у сумі 3922 грн. 16 коп.

Однак Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси «інші виплати» у розмірі 28487грн. 41 коп. при обчисленні її пенсії, як державного службовця, враховано не було, що на її думку суперечить чинному законодавству України.

На момент призначення її пенсії, положеннями ст. 37 Закону України «Про державну службу» передбачалося, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Вважає, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та усі інші суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в її заробіток (дохід) як застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Просить суд визнати порушенням чинного Законодавства України Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси при початковому нарахуванню її пенсії від 25.12.2014 року; визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси щодо перерахунку її пенсії з урахуванням «Інших виплат» при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити їй перерахунок пенсії починаючи з 25.12.2014 року з урахуванням «Інших виплат» згідно довідки від 22.12.2014 року за №13/1-769, відповідно до Закону України «Про Державну службу», який діяв на момент початкового нарахування її пенсії у розмірі 70 відсотків.

Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 21.07.2015 р. ОСОБА_1 було поновлено строк звернення до суду.

Позивач в судовому засіданні підтримала заявлені вимоги та просила суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судові засідання не з'явився, але надав суду заяву (вх. 30037 від 21.07.2015 року) з проханням справу розглянути за його відсутності та надав суду письмові заперечення (вх. 29561 від 16.07.2015 року), з яких вбачається, що вимоги викладені в позовній заяві вважають необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства. Просить суд відмовити в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.

Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, вважає позов частково обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 25.12.2014 року призначена пенсія за віком у відповідності до Закону України від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ «Про державну службу».

24 березня 2015 року позивач звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням «інших виплат».

Листом УПФУ в Малиновському районі м. Одеси від 07.04.2015р. за № 89/Г-1 позивачці було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки пенсію обчислено з урахуванням 31 року страхового стажу (із них стаж державної служби 10 років 07 місяців) та середньомісячного заробітку 5924,54 грн., і її розмір становить 4147,18 грн. (70% від середньомісячного заробітку).

Згідно довідки № 13/1-769 від 22.12.2014р, виданої на ім'я ОСОБА_1 за період з 01.01.2010р. по 22.12.2014р. про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та розшифровки графи "інші виплати", до інших виплат входять: індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, які нараховувались: за 2010 р., 2011 р., 2012 р., 2013 р. та 2014 р. у загальній сумі 28 487,41 грн. На всі виплати, включені в

довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.12.2013 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 20 706,00 грн.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р № 3723-XII (в редакції, яка діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії) пенсія державним службовця: призначається в розмірі 70% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиній внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 цього ж Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина 7 ст. 33 Закону № 3723-XII встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.п.3 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення входять до системи оплати праці посадових осіб органів місцевого самоврядування».

Згідно ст.37-1 Закону № 3723-XII (в редакції, яка діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24.03.1995р за № 108/95-ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідне до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які

відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно ст.2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13.01.2004р. структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09.07.2003р "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість відповідачем застосовані положення Законів України «Про державну службу» та «;Про оплату праці», норми яких є загальними.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, отже ці виплати необхідно включати в заробітну плату для призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України (постанова від 20.02.2012р. у справі №21-430а11), рішення якого, відповідно до ст.244-2 КАС України, є обов'язковими для виконання усіма судами України.

Суд вважає, що позиція відповідача, що суми індексації грошових доходів громадян, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є безпідставною, а отже позовні вимоги про порушенням чинного Законодавства України Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси при початковому нарахуванню її пенсії від 25.12.2014 року; визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси щодо перерахунку її пенсії з урахуванням «Інших виплат» при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», підлягають задоволенню.

Але щодо періоду з якого треба провести перерахунок пенсії, то суд зазначає, що предметом даного спору є незаконна відмова в перерахунку пенсії за заявою пенсіонера з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, як складових заробітної плати позивача, що підтверджується і змістом позовних вимог, за якими позивач просить зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з дня її призначення, тобто з 22.12.2014р.

Згідно ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси із заявою про перерахунок пенсії 24.03.2015 року, то пенсія підлягає перерахунку з 01.04.2015 року.

Керуючись Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці", ст.ст.6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 100, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду в Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси щодо перерахунку її пенсії з урахуванням «Інших виплат» при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити їй перерахунок пенсії починаючи з 01.04.2015 року з урахуванням «Інших виплат» згідно довідки від 22.12.2014 року за №13/1-769, відповідно до Закону України «Про Державну службу», який діяв на момент початкового нарахування її пенсії у розмірі 70 відсотків.

Постанову може бути оскаржено протягом 10-ти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні мають право оскаржити постанову протягом 10-ти днів з дня отримання її копії.

Постанова ухвалена в нарадчій кімнаті й видрукувано в одному екземплярі.

Суддя