Ленінський районний суд м. Запоріжжя
м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, 1/2, 69006, (061) 283-08-13
Справа № 2-934/2010 р.
27 січня 2010 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя
у складі: головуючого - судці Дюженко Л.А.,
при секретарі - Волошиної М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції в Запорізькій області до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди,
встановив:
В позовній заяві зазначено, що представником позивача 29.10.2008 року було виявлено, що за вказівкою гр. ОСОБА_1 по вул. Південне шосе № 32 були знесені два дерева діаметром 27 та 15 см. Роботи проводились без дозволу на знесення зелених насаджень, що є порушенням п.3 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах». За фактом порушення природоохоронного законодавства складено протокол про адміністративне правопорушення від 29.10.2008 року № 006460.
10.11.2008 року відносно гр. ОСОБА_1 за ст. 153 КУпАП винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності шляхом накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн.
Результатом такої протиправної поведінки та порушення природоохоронного законодавства України стало спричинення державі шкоди у розмірі 585 гривень
Оскільки відповідач зніс дерева без належного дозволу, без ордеру, спричинив державі шкоду в розмірі 585 гривень, позивач просить суд стягнути з відповідача ОСОБА_1 завдану державі шкоду в розмірі 585 гривень.
Відповідач заперечує проти позову, вважає, що він зніс дерева, які мішали і які необхідно було знести.
Суд, вислухавши пояснення сторін, оцінивши та вивчивши докази по справі: протокол про адміністративне правопорушення від 29.10.2008 року № 006460; постанову № 006460 від 10.11.2008 р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності шляхом накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн.; розрахунок шкоди,з якої вбачається, що за знищене дерево діаметром 27 см. шкода складає 400 гривень, за дерево діаметром 15 см. шкода складає 185 гривень, а всього спричинена шкода складає 585 гривень. - вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження у межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв.
Видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 2-4 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1045 від 01.08.2006 року видалення зелених насаджень здійснюється у разі: реалізації генерального плану розвитку населеного пункту; реконструкції або капітального ремонту об'єкта благоустрою; та ін.
Видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради (управління з питань екології Запорізької міської ради) на підставі ордера. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної або фізичної особи про видалення зелених насаджень.
Відповідно до п. а) ч. 1 ст. З Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до основних принципів охорони навколишнього природного середовища віднесено
пріоритетність вимог екологічної безпеки, обов'язковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності.
Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено:
- ч. 1 - Порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
- ч. 4 - Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
- ч. 5 - Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення.
Судом встановлено, що представником позивача 29.10.2008 року було виявлено, що за вказівкою гр. ОСОБА_1 по вул. Південне шосе № 32 були знесені два дерева діаметром 27 та 15 см. Роботи проводились без дозволу на знесення зелених насаджень, що є порушенням п.3 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах». За фактом порушення природоохоронного законодавства складено протокол про адміністративне правопорушення від 29.10.2008 року № 006460.
10.11.2008 року відносно гр. ОСОБА_1 за ст. 153 КУпАП винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності шляхом накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн.
Результатом такої протиправної поведінки та порушення природоохоронного законодавства України стало спричинення державі шкоди у розмірі 585 гривень, яка складається з того, що за знищене дерево діаметром 27 см. шкода складає 400 гривень, за дерево діаметром 15 см. шкода складає 185 гривень, а всього спричинена шкода складає 585 гривень(400 грн.+185 грн. = 585 гри.).
Відповідно до п.п.2-4 ««Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах».видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради (управління з питань екології Запорізької міської ради) на підставі ордера. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної або фізичної особи про видалення зелених насаджень.
Оскільки відповідач зніс дерева без належного дозволу, заяву про видалення зелених насаджень до управління з питань екології Запорізької міської ради не подавав, ордеру не отримав, тим самим спричинив державі шкоду в розмірі 585 гривень і ця сума підлягає стягненню з відповідача на користь держави.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь держави слід стягнути держмито в розмірі 51 гривень та витрати на інформаційно-технічне забезпечення у сумі 120 грн.
На підставі викладеного і ст.ст.10, 60, 84, 88, 212, 213,223-224 ЦПК України, ст.ст. ЦК України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 585 гривень судовий збір на користь держави в розмірі 51 гривні та витрати на інформаційно -технічне забезпечення розгляду справи 120 гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Запорізької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий -