Постанова від 22.07.2015 по справі 805/1063/15-а

Головуючий у 1 інстанції - Олішевська В.В.

Суддя-доповідач - Геращенко І.В.

УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2015 року справа №805/1063/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, Донецька область, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Геращенка І.В., суддів Арабей Т.Г., Сіваченка І.В. розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції міста Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року № 805/1063/15-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГ СТАЛЬ" м. Маріуполь до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення - рішення,-

ВСТАНОВИВ:

14 березня 2015 року ТОВ «АГ СТАЛЬ» м. Маріуполь звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції міста Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0016871503 від 15.12.2014 року про застосування штрафу за несвоєчасну сплату орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності за вересень 2014 року по строку сплати 30.10.2014 року в сумі 22957,81 грн. за затримку на 34 календарних дня штраф у сумі 4591,56 грн.; визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення - рішення № 001686503 від 15.12.2014 року про застосування штрафу за несвоєчасну сплату орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності за жовтень 2014 року по строку сплати 30.11.2014 року в сумі 23021 грн. за затримку на 3 календарних дня штраф у сумі 2302,10 грн. (а.с.3-7)

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року у справі № 805/1063/15-а позовні вимоги задоволено у повному обсязі. (а.с.141-143)

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позову в повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги апелянт вказує на необґрунтованість висновків суду першої інстанції з приводу відсутності підстав застосування фінансових санкцій за порушення строків сплати самостійно визначених та узгоджених податкових зобов'язань, в зв'язку зі звільненням від сплати орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, що передбачено Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», та здійсненні без врахування розпорядження КМУ № 1079-р від 05.11.2014 року, яке було чинне на час винесення оскаржуваних податкових повідомлень - рішень. (а.с.147)

Представником позивача на адресу суду були надіслані письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких він просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, оскільки рішення суду вважає законним та обґрунтованим, справу розглянути без участі представника.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про місце і час розгляду справи повідомлений належним чином.

За нормами ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги та наданих заперечень, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ТОВ «АГ СТАЛЬ» є юридичною особою, зареєстровано 14.09.1993 року за № 12741200000000049, код ЄДРПОУ 203300536 та перебуває на податковому обліку в Жовтневій об'єднаній державній податковій інспекції м. Маріуполя Головного управління Міністерства доходів і зборів у Донецькій області.

Між Маріупольською міською радою (надалі орендодавець) та ТОВ «АГ СТАЛЬ» (надалі орендар) укладений договір оренди земельної ділянки від 10.07.2012 року № 141230004001024, відповідно до умов якого, орендодавець, згідно до рішення Маріупольської міської ради від 22.02.2012 року № 6/19-1981, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться по вул. Нижній Блок, 7 у Жовтневому районі міста Маріуполь. Пунктом 2.1 договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка площею 5,5546 га. Згідно п. 3.1, договір укладено терміном на 10 років (до 22.05.2022 року). Пунктом 4.1 договору зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2012 рік (з урахуванням коефіцієнту індексації на 2012 рік) становить 165,78 грн./м2. Відповідно до п. 4.3 орендна плата за землю (платіж), згідно вищезазначеного рішення, сплачується орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від грошової оцінки земельної ділянки (за рік). Пунктом 4.4 договору передбачено, що орендна плата за землю вноситься за базовий податковий (звітний) період щорічно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

ТОВ «АГ СТАЛЬ» до податкового органу була подана податкова декларація зі сплати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, відповідно до якої визначена загальна сума податкових зобов'язань в розмірі 276252,47 грн. Як вбачається з платіжного доручення № 364 від 03.12.2014 року на суму 89336,01 грн. ТОВ «АГ СТАЛЬ» сплачено податок з плати за землю за вересень, жовтень 2014 року.

Жовтневою об'єднаною державною податковою інспекцією м. Маріуполя Головного управління Міністерства доходів і зборів у Донецькій області проведена невиїзна документальна перевірка фінансово - господарської діяльності з питань дотримання ТОВ «АГ СТАЛЬ» (ЄДРПОУ 20330053) вимог податкового законодавства за період з 30.10.2014 року по 03.12.2014 року по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності згідно податкової декларації на 2014 рік № 9002531838 від 27.01.2014 року за період з 30.10.2014 року по 03.12.2014 року, за результатами якої складено акт перевірки № 207/05-81-15-03-11-1/20330053 від 12.12.2014 року.

Актом перевірки встановлено порушення п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями, а саме несвоєчасна сплата самостійно задекларованої суми узгодженого податкового зобов'язання за вересень, жовтень 2014 року у сумі 45978,85 грн.

15.12.2014 року Жовтневою ОДПІ Головного управління Міндоходів у Донецькій області на підставі акту перевірки винесені податкові повідомлення - рішення № 0016861503 про зобов'язання сплатити штраф у сумі 2302,10 грн. за затримку на 3 календарних дні сплати суми грошового зобов'язання та № 0016871503 про зобов'язання сплатити штраф 4591,56 грн. за затримку на 34 календарних дні сплати суми грошового зобов'язання.

Позивачем було подано скаргу до ГУ ДФС України у Донецькій області і до ДФС України на податкові повідомлення - рішення Жовтневої ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області від 15.12.2014 року № 0016861503, № 0019871503 про зобов'язання сплатити штраф за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати. За результатами розгляду скарги ГУ ДФС України у Донецькій області та ДФС України прийняті рішення про результати розгляду скаргу від 19.01.2015 року № 262/10/05-99-10-03-12-1 та від 17.02.2015 року № 3121/6/99-99-10-01-02-25, відповідно до яких податкові повідомлення - рішення від 15.12.2014 року № 0016861503 та № 0016871503 - залишено без змін, а скарги - без задоволення.

Згідно копії платіжного доручення від 03.12.2014 року № 364, позивачем здійснена сплата за оренду землі за 2014 рік, в тому числі визначених грошових зобов'язань, в розмірі 89336,01 грн.

23.03.2015 року ТОВ «АГ СТАЛЬ» зверталось до відповідача із заявою (заява № 086 від 23.03.2015 року) з проханням застосувати до позивача податкову пільгу, шляхом його звільнення від сплати орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності, яка знаходиться за адресою: м. Маріуполь, вул. Нижній блок, 7 за період з вересня місяця 2014 року по строку сплати 30.10.2014 року до закінчення проведення антитерористичної операції, та скасувати раніше прийняті відповідачем податкові повідомлення - рішення від 15.12.2014 року № 0016861503 та № 0016871503 про застосування штрафу за несвоєчасну сплату орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності, яка знаходиться за адресою: м. Маріуполь, вул. Нижній блок, 7 на загальну суму 6893,66 грн., сплачену ТОВ «АГ СТАЛЬ» платіжним дорученням № 364 від 03.12.2014 року, суму грошових коштів у розмірі 89336,01 грн. залишити у рахунок сплати інших платежів.

Апелянт вважає, що оскільки оскаржувані повідомлення - рішення були винесені Державною податковою інспекцією 15 грудня 2014 року, в час коли перелік територій на яких здійснюється антитерористична операція був зупинений відповідним розпорядженням КМУ, то підстави для звільнення позивача від сплати орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності - відсутні.

Колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги, вважає помилковим висновок суду першої інстанції про задоволення позову, з огляду на наступне.

Статтею 269 Податкового кодексу України передбачено, що платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Приписами статті 285 Податкового кодексу України встановлено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до вимог п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Судом першої інстанції встановлено, і з цим погоджується колегія суддів,що ТОВ «АГ СТАЛЬ» порушено строк сплати орендної плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), відповідно до самостійно визначених грошових зобов'язань за період вересень, жовтень 2014 року, що не заперечується позивачем.

Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Статтею 6 Закону України № 1669 передбачено, що під час проведення антитерористичної операції звільняються суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Відповідно до вимог ст. 7 вищезазначеного Закону, відбувається скасування на період проведення антитерористичної операції орендної плати за користування державним та комунальним майном суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначено терміни, а саме: період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про не відкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

На виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» Кабінетом Міністрі Україні, розпорядженням № 1053-р від 30.10.2014 року, затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.

Дію розпорядження КМУ № 1053-р від 30.10.2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» призупинено розпорядженням КМУ від 05.11.2014 року № 1079-р., яке було оскаржено у судовому порядку.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/18330/14 від 09.02.2015 року за позовом Адвокатського об'єднання «Головань і партнери» до Кабінету Міністрів України, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» про визнання протиправним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р.» - задоволено частково. Визнано нечинним розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р.». В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду по справі № 826/18330/14 від 15.04.2015 року апеляційна скарга Кабінету Міністрів України залишена без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.02.2015 року - без змін.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ТОВ «АГ Сталь» зареєстровано за адресою: 87524, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Сеченова, 63-А, відповідно до п. 20, ст. 1 розпорядження Кабінету Міністрів України № 1053-р - м. Маріуполь входить до зазначеного переліку.

Разом з тим, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до передчасного висновку про те що, ТОВ «АГ СТАЛЬ» звільняється від виконання своїх обов'язків щодо сплати податкового боргу орендної плати за землю на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, оскільки не врахував, що станом на 15.12.2014 року, на час прийняття спірного повідомлення - рішення відповідачем, перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція не діяв, був зупинений вищенаведеним розпорядженням Кабінету Міністрів України, тобто, у податкового органу були відсутні підстави для звільнення позивача від сплати орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності, оскільки без визначення населених пунктів в яких проводиться АТО, не можливо застосувати положення Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Відповідно до приписів ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В ході судового розгляду відповідачем було доведено правомірність прийнятих повідомлень - рішень.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, що є підставою для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду.

Керуючись ст.ст. 167, 195, 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 3, 4 ч. 1 ст. 202, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції міста Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року № 805/1063/15-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГ СТАЛЬ" міста Маріуполь до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлень - рішень - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "АГ СТАЛЬ" міста Маріуполь до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлень - рішень № 0016871503 від 15.12.2014 року про застосування штрафу за несвоєчасну сплату орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності за вересень 2014 року по строку сплати 30.10.2014 року в сумі 22957,81 грн. за затримку на 34 календарних дня штраф у сумі 4591,56 грн., визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення - рішення № 001686503 від 15.12.2014 року про застосування штрафу за несвоєчасну сплату орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності за жовтень 2014 року по строку сплати 30.11.2014 року в сумі 23021 грн. за затримку на 3 календарних дня штраф у сумі 2302,10 грн.- відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя І.В. Геращенко

Судді Т.Г. Арабей

І.В. Сіваченко