Ухвала від 22.07.2015 по справі 813/1547/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2015 року Справа № 876/902/15

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Костіва М.В. та Бруновської Н.В.,

з участю секретаря судового засідання - Нефедової А.О.,

а також сторін (їх представників):

від позивача - ОСОБА_1;

від третьої особи - Малаховський І.В.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Головного управління Держземагенства у Львівській обл. на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17.12.2014р. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства у Львівській обл., треті особи без самостійних вимог на предмет спору Годовицько-Басівська сільська рада Пустомитівського району Львівської обл., Пустомитівська районна державна адміністрація Львівської обл., прокуратура Пустомитівського району Львівської обл., про визнання відмови протиправною та зобов'язання повторно розглянути клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, -

ВСТАНОВИЛА:

26.02.2014р. позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії, рішення та скасувати рішення Головного управління Держземагенства у Львівській обл. щодо відмови йому у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської обл., викладене у листі № 01-16/4-5245 від 30.08.2013р.; зобов'язати відповідача Головне управління Держземагенства у Львівській обл. видати наказ про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської обл. згідно раніше поданого клопотання (а.с.3-6).

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 17.12.2014р. заявлений позов задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Держземагенства у Львівській обл. № 01-16/4-5245 від 30.08.2013р.; зобов'язано відповідача повторно розглянути клопотання позивача від 30.08.2013р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської обл.; зобов'язано відповідача подати звіт про виконання рішення суду в місячний термін з моменту набрання законної сили рішенням у цій справі; вирішено питання про розподіл судових витрат (а.с.155-158).

Не погодившись із винесеним судовим рішенням, постанову суду оскаржив відповідач Головне управління Держземагенства у Львівській обл. який покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить у поданій апеляційній скарзі скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні заявленого позову відмовити (а.с.160-164).

В обґрунтування апеляційних вимог покликається на ту обставину, що на момент прийняття відповідачем відмови у задоволенні клопотання позивача було чинним розпорядження Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської обл. № 124 від 02.03.2010р. «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту». Надання спірного дозволу порушувало б права громадян, які отримали такий дозвіл згідно із вказаним розпорядженням; така ситуація могла призвести до стягнення коштів з державного бюджету як відшкодування за завдану шкоду.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, заперечення позивача і представника третьої особи, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як достовірно встановлено судом першої інстанції, 08.08.2013р. позивач звернувся до Головного управління Держземагенства у Львівській обл. з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок категорії земель згідно КВЦП, землі сільськогосподарського призначення (рілля), яка розташована на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської обл. за межами населеного пункту (а.с.7).

Управлінням Держземагенства у Львівській обл. надано відповідь № 01-16/4-5245 від 30.08.2013р., згідно якої позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою про надання у власність земельної ділянки на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської обл. за межами населеного пункту у зв'язку з тим, що розпорядженням Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської обл. № 124 від 02.03.2010р. «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту» надано дозвіл іншим громадянам на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту (а.с.8 і на звороті).

Приймаючи рішення по справі, суд першої інстанції вірно виходив з того, що приписами абз.1 ч.7 ст.118 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, вказана норма містить вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

За таких умов покликання відповідача на розпорядження Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської обл. № 124 від 02.03.2010р., яким надано дозвіл громадянам на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність, згідно із додатком, для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту, є безпідставними.

Вказане розпорядження не вказує на наявність підстав, передбачених абз.1 ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, які б надавали можливість суб'єкту владних управлінських функцій відмовити позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Також судом першої інстанції обґрунтовано враховано й те, що на розпорядження Пустомитівської районної державної адміністрації № 124 від 02.03.2010р. внесено 16.03.2010р. протест прокурора Пустомитівського району Львівської обл. За результатом його розгляду та на підставі ч.3 ст.21 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) голова Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської обл. задовольнив вимоги прокурора та 16.03.2010р. своїм розпорядженням № 172 скасував розпорядження № 124 від 02.03.2010р. (а.с.9-10).

Вищевказане розпорядження № 172 від 16.03.2010р. було оскаржено до суду. За результатами розгляду справи у апеляційній інстанції рішення Пустомитівського районного суду Львівської обл. від 06.05.2010р., яким визнано недійсним розпорядження голови Пустомитиівської районної державної адміністрації № 172 від 16.03.2010р., скасовано, а провадження у справі закрито (а.с.11).

Окрім цього, належну правову оцінку щодо невідповідності вимогам закону розпорядження № 124 від 02.03.2010р., а також розпоряджень Пустомитівської районної державної адміністрації № 455 від 06.05.2011р. та № 918 від 21.09.2011р., надано у судовому порядку.

Зокрема, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2011р. у справі № 2а-7817/11/1370 визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Пустомитівської районної державної адміністрації № 455 від 06.05.2011р. «Про внесення змін в додаток до розпорядження Голови Пустомитівської районної державної адміністрації від 02.03.2010 року № 124»; вказана постанова залишена в силі ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.10.2013р. (а.с.12-17).

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 07.12.2011р. у справі № 2а-11238/11/1370 визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Пустомитівської районної державної адміністрації № 918 від 21.09.2011р. «Про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту», вказане рішення суду залишено в силі ухвалою Вищого адміністративного суду України від 20.03.2013р. (а.с.18-21).

В порядку ч.1 ст.72 КАС України вказані судові рішенні встановлюють обставини, які мають значення для вирішення адміністративної справи, а відтак підлягають врахуванню під час вирішення розглядуваного спору.

Оцінюючи в сукупності наведені обставини, колегія суддів приходить до переконливого висновку про те, що, відмовляючи позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,15 га на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської обл., відповідач Головне управління Держземагенства України у Львівській обл. діяв неправомірно.

У частині рішення суду, яким позивачу відмовлено у задоволенні вимог про зобов'язання відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, колегія суддів виходить з того, що у цій частині рішення суду в апеляційному порядку позивачем не оскаржується, у зв'язку з чим апеляційний суд не має права робити правові висновки щодо неоскарженої частини судового рішення.

Вказані твердження відповідають роз'ясненням, наведеним в п.п.13.1 та 13.2 постанови Пленуму ВАС України № 7 від 20.05.2013р. «Про судове рішення в адміністративній справі».

Колегія суддів відхиляє решта доводів апелянта, які наведені у поданій ним апеляційній скарзі, оскільки такі на правильність висновків суду не впливають; представлені позивачем докази є належними і допустимими, а відтак останні правомірно прийняті судом першої інстанції до уваги.

Із урахуванням наведеного, заявлений позов є частково підставним та обгрунтованим, а тому підлягає до часткового задоволення.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.94, ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 254 КАС України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Держземагенства у Львівській обл. на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17.12.2014р. в адміністративній справі № 813/1547/14 залишити без задоволення, а згадану постанову суду - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.

Головуючий суддя: Р.М.Шавель

Судді: М.В.Костів

Н.В.Бруновська